میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۲۲:۲۴
 
 
نشست از پیش سوخته

دانمارک دیروز میزبان نشستی بود که ادعا می‌شود برای مبارزه با داعش است. ادعا شده اعضای اصلی ائتلاف ضد داعش به رهبری آمریکا شامل برخی کشورهای اروپایی و عربی در دانمارک دیدار کرده تا به ارزیابی گام‌های آتی خود بپردازند؛ آن هم در شرایطی که گروه تروریستی داعش در حال از هم پاشیدن است.
این نشست در حالی برگزار می‌شود که یک سوال اساسی مطرح است و آن اینکه آیا این ائتلاف کارکردی در امر مبارزه با تروریسم داشته است و یا اینکه صرفا نامی برای انجام اهدافی دیگر است.؟
بررسی کارنامه ائتلاف آمریکایی نشان می‌دهد که تاکنون اقدامی در امر مبارزه با تروریسم نداشته و حتی در موارد بسیاری اقدام به حمایت و ارسال تسلیحات برای تروریست‌ها نموده است. اقدام آمریکا در تجاوز موشکی به سوریه و نیز بمباران غیرنظامیان در موصل عراق گواهی بر این امر است. با توجه به این شرایط اهداف دیگری باید در اهداف ائتلاف مذکور پیگیری شود چنانکه روند تحولات منطقه بیانگر این مولفه‌ها است. «جیمز متیس» وزیر دفاع آمریکا دیروز سه‌شنبه اعلام کرد که واشنگتن در حال بررسی دقیق عملکرد توافق اخیر آستانه درباره ایجاد مناطق کاهش تنش در سوریه است.
در همین حال برخی منابع در سوریه از تجمع نیروهای نظامی آمریکایی، انگلیسی و اردنی در مرز جنوبی استان سویداء و درعا از تپه شهاب گرفته تا گذرگاه نصیب، منطقه الرمثا و انتهای روستای عواد، خبر دادند.
از سوی دیگر هیأت عالی اطلاعاتی-نظامی ترکیه شامل رئیس ستاد مشترک ارتش و رئیس اطلاعات این کشور، در کاخ سفید با دونالد ترامپ و مقام‌های ارشد آمریکایی دیدار کرده است.
منابع خبری اعلام کردند رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهور ترکیه به کویت سفر کرده، درباره مناطق «کاهش تنش» در سوریه مباحثه داشته است. حلقه تکمیلی این روند اقدامات‌ آمریکا در قبال رژیم صهیونیستی است چنانکه جوزف دانفورد، رئیس ستاد ارتش آمریکا با بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، آویگدور لیبرمن، وزیر جنگ و گادی آیزنکوت، رئیس ستاد ارتش و تعدادی دیگر از فرماندهان نظامی این رژیم دیدار خواهد کرد.
با توجه به این شرایط می‌توان گفت که ائتلاف آمریکایی به دنبال ابعاد جدیدی از بحران‌سازی در منطقه از جمله در قبال سوریه هستند در همین حال یک اصل مهم در رفتارهای آمریکا مشاهده می‌شود و آن برنامه‌ریزی برای سرکیسه کردن کشورهای عربی است.
تجاوز موشکی به سوریه، پیاده کردن نیرو در برخی مناطق سوریه و عراق، برگزاری رزمایش در مرزهای اردن و برخی طراحی‌ها در آن منطقه علیه سوریه و در نهایت برگزاری نشست دانمارک را می‌توان بخشی از سیاست دانست. شاید بتوان گفت که ترامپ در آستانه سفر به عربستان در حال فاکتورنویسی‌های متعدد برای سعودی است تا آن زمان چک‌های هزینه‌های ادعایی را دریافت نماید. نشست دانمارک نه برای مبارزه با تروریسم بلکه برای تحقق اهداف نظامی و اقتصادی آمریکاست که در لوای حمایت از متحدانش صورت می‌دهد.

کد مطلب: 99213
, مولف : فرامرز اصغري
 
Share/Save/Bookmark