میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جامعه گزارش
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۰۱:۰۷
 
 
نفرات از پیش تعیین شده به صندلی‌های خود رسیدند
هاشمی و نجفی در بهشت
هاشمی: کارنامه عملکرد قالیباف باید منصفانه ارزیابی شود
هاشمی و نجفی در بهشت
 

بالاخره طبق شنیده‌ها، خواسته‌ها و سهم‌خواهی‌ها رئیس شورای شهر تهران و شهردار تهران انتخاب شدند. البته این انتخاب از روزها و حتی هفته‌های قبل هم قابل پیش‌بینی و حدس بود. اینکه از قبل میز و صندلی این دو سمت برای این دو نفر کنار گذاشته شده بود و رقبا یکی یکی برای این دو کنار می‌کشیدند هم چیز عجیبی نبود، به هر حال خواسته فهرست‌نویسان این بود که دیروز به صورت رسمی رونمایی شد. همچنین دیروز ترکیب هیئت رئیسه شورای شهر تهران در دوره پنجم مشخص شد.
در جریان مراسم تحلیف اعضای شورای شهر در دوره پنجم، رأی‌گیری برای انتخاب اعضای هیئت رئیسه اعم از رئیس، نایب‌رئیس و منشی‌های هیئت رئیسه انجام گرفت.
محسن هاشمی و مرتضی الویری دو کاندیدای ریاست شورا بودند که در جریان رأی‌گیری الویری انصراف داد و محسن هاشمی با کسب ۲۰ رأی به‌عنوان رئیس شورای شهر در دوره پنجم انتخاب شد. سیدابراهیم امینی نیز تنها کاندیدای نایب‌رئیسی شورای شهر تهران توانست ۲۱ رأی را کسب کند. در جریان انتخاب منشی‌های هیئت رئیسه نیز بهاره آروین و زهرا نژادبهرام دو کاندیدای منشی‌های هیئت رئیسه بودند و در نهایت از جمع ۲۱ رأی، زهرا نژادبهرام ۲۱ رأی کسب کرد و بهاره آروین ۱۹ رأی کسب کرد.

نجفی شهردار تهران شد
محمدعلی نجفی رسماً جایگزین محمدباقر قالیباف شهردار تهران شد.
در جریان برگزاری مراسم تحلیف و بعد از مشخص شدن اعضای هیئت رئیسه فرایند انتخاب شهردار تهران در دستور کار اعضای شورای پنجم قرار گرفت. رئیس شورای شهر تهران در مراسم رأی‌گیری برای مشخص شدن شهردار تهران گفت: اعضا می‌توانند کاندیداهای مورد نظر خود را برای تصدی‌گری این مسئولیت مطرح کنند. نجفی تنها کاندیدای شهرداری تهران با کسب ۲۱ رأی توانست به‌عنوان شهردار تهران جایگزین قالیباف در شهر تهران باشد.

شفاف‌سازی در مدیریت شهری و حذف رانت‌ و امتیازات در این دوره
رئیس شورای شهر تهران گفت: در این دوره تلاش خواهیم کرد امانت‌دار یکایک شهروندان تهرانی با هر سلیقه و دیدگاه سیاسی و فرهنگی باشیم و در مسیر شفاف‌سازی در مدیریت شهری و حذف رانت‌ها و امتیازات گام خواهیم برداشت.
محسن هاشمی‌رفسنجانی پس از انتخابش به عنوان رئیس شورای شهر تهران اظهار کرد: به دلایلی می‌توان شوراها را از بالاترین نمادهای مردم‌سالاری در جمهوری اسلامی دانست، نخست آنکه شوراهای اسلامی شهر و روستا به دلیل کمترین دخالت و نقش‌آفرینی حاکمیت در انتخاب و تشکیل آنها، به نوعی مردمی‌ترین نهاد در نظام محسوب می‌شوند و دوم آنکه با حضور بی‌سابقه افتخارآفرین مردم تهران در این دوره از انتخابات که رأی ۳ برابری را نسبت به دوره گذشته داشته‌اند پشتوانه مردمی بودن شوراهای اسلامی شهر تهران دوچندان شده است.
وی گفت: شوراهای اسلامی در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران جایگاه مهمی دارد و اصل هفتم قانون اساسی صراحت دارد که شوراهای اسلامی کشور یکی از ارکان تصمیم‌گیری و اداره امور کشورند و اگرچه به لحاظ تصمیمات سازمانی و اداری کشور دارای وظایف خاص خود هستند، ولی از نظر قانون اساسی به حق حاکمیت در تراز سایر ارکان حکومتی قرار می‌گیرند.
رئیس شورای شهر تهران ادامه داد: همچنین با اختصاص اصول یکصد تا یکصدوششمین قانون اساسی به شوراها، جایگاه رفیع این مرجع مردم‌نهاد در ساختار نظام جمهوری اسلامی ایران تبیین شده است و واضح است که غرض قانونگذار از وضع این اصول توزیع قدرت در نظام خدمات اجتماعی، اقتصادی، عمرانی، فرهنگی و... است، تا مشارکت مردم در تصمیمات در حوزه عمومی به جامعه افزایش یابد.
هاشمی ادامه داد: شوراهای اسلامی یکی از اصول معطل مانده قانون اساسی طی دو دهه نخست انقلاب بوده که سرانجام با پیگیری‌های دولت سازندگی در سال هفتم این دولت لایحه تکمیل شوراهای اسلامی به تصویب نهایی مجلس شورای اسلامی رسید و پس از فراهم شدن مقدمات آن، در سال ۱۳۷۷ نخستین انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا توسط دولت اصلاحات برگزار شد.
وی افزود: اما اکنون که در آستانه آغاز به کار شورای پنجم پایتخت هستیم باید مواردی را مورد توجه قرار بدهیم که از آن جمله می‌توان به حضور حداکثری کاندیداها در محل ثبت‌نام و تایید صلاحیت حداکثری توسط هیئت‌های اجرایی نظارت موجب شد تا مشروعیت مردمی این دوره از شوراها افزایش بیشتری داشته باشد.
رئیس شورای شهر تهران گفت: حضور بی‌نظیر مردم در انتخابات شورای پنجم و سه‌برابر شدن حدنصاب رأی‌ها، هم پشتوانه و هم امانت بزرگی برای شورا محسوب می‌شود که باید به درستی از آن در جهت تحقق اهداف و ایفای مسئولیت‌ها و تعهدات شورا بهره‌برداری شود.
هاشمی گفت: حمایت ارکان نظام جمهوری اسلامی از این فرایند و حق‌الناس دانستن رأی مردم بدون تردید بسترساز تحقق این حماسه بوده است و وزارت کشور و هیئت اجرایی، و هیئت‌های نظارت و در راس آن مقام معظم رهبری موجب تحقق این حماسه بزرگ شدند که شورای پنجم قدرشناس اعتماد نظام به مردم خواهد بود.
وی اضافه کرد: از زحمات عملکرد شورای شهر در دوره چهارم به رغم فراز و نشیب‌ها و نقاط قوت قدردانی می‌کنیم همانگونه که عملکرد این شورا نیز خالی از نقاط کاستی و ضعف نخواهد بود، به ویژه از شورای چهارم که سلف بالواسطه این شوراست به جهت تلاش‌های صورت گرفته در دوره مسئولیت خود تشکر می‌کنیم.
رئیس شورای شهر تهران همچنین با قدردانی از آقای قالیباف شهردار فعلی گفت: شهردار تهران با تصدی ۱۲ ساله این سمت نصاب دوران مسئولیت را در شهرداری تهران به خود اختصاص دادند و بدون تردید کارنامه عملکرد ایشان همانند هر مسئول دیگری توام با نقاط قوت و ضعف هست که باید منصفانه ارزیابی شود.
هاشمی افزود: در آغاز دوره پنجم شورای شهر تهران، ری و تجریش، یادی می‌کنیم از آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی که یکی از عزیزترین شخصیت‌ها برای شهروندان تهرانی به شمار می‌رفت و با تصدی ۳ دوره نمایندگی مردم تهران در مجلس شورای اسلامی و ۵ دوره نمایندگی مردم استان تهران در مجلس خبرگان رهبری و همچنین مسئولیت‌هایی نظیر ریاست جمهوری، ریاست تشخیص مصلحت نظام، خدمات شایان توجه به پایتخت و ام‌القرای جهان اسلام داشتند را گرامی می‌داریم و فعال‌سازی متروی تهران به عنوان یادگار وی در اوج دفاع‌مقدس امروز منشأ خدمت به شهروندان تهرانی است.
وی ادامه داد: مهمترین اصل مورد توافق در شورای پنجم حفظ انسجام میان اعضای شورا و جلوگیری از تکرار تجربیات تلخق گذشته در بروز اختلافات در شوراهاست و خوشبختانه تاکنون این انسجام در تصمیمات منتخبان شورا حفظ شده که امیدوارم تا پایان دوره مسئولیت به این شورا ادامه یابد.
رئیس شورای شهر تهران افزود: شورای پنجم در عبور از شرایط دشوار و معضلات کنونی و برآورده ساختن انتظارات شهروندان نیازمند یاری نخبگان، کارشناسان و دلسوزان است و درهای شورا به روی نظارت کارشناسی، پیشنهادات و انتقادات گشوده است و تمایل تمامی اعضا در تعمیق ارتباط خود با شهروندان است، از این رو به سوی روحانیت معزز، نخبگان، هنرمندان، مدیران سابق و فعلی مدیریت شهری، اصحاب رسانه و روزنامه‌نگاران و شهروندان توانمند دست یاری دراز می‌کنیم تا معین ما در مسئولیت خطیر باشند.
هاشمی تصریح کرد: اگرچه شورای اسلامی تهران، ری و تجریش عمدتا براساس سلایق و علایق و جریانات انتخاب شده است، اما اکنون امانت‌دار یکایک شهروندان تهرانی با هر سلیقه و دیدگاه سیاسی و فرهنگی است و آنچه معیار عملکرد ما خواهد بود و قانون و حدود اخلاقی و شرعی است و انشاءالله شائبه برخوردهای سلیقه‌ای و جناحی در عملکرد شورا در انکار عمومی به وجود نخواهد آمد.
وی گفت: امیدوارم شهروندان در ایجاد شرایط مثبت زیست‌شهری، شفاف‌سازی در مدیریت شهری با هوشمندسازی حذف رانت و اعطای امتیازات غیرقانونی از فرایند اداره شهر، تحقق وظایف معطل مانده مدیریت شهری به خصوص در حوزه ترافیک و آلودگی هوا با تقویت سامانه حمل‌ونقل عمومی، کاهش تصدی‌گری و هزینه‌های اداره شهر ارتقای خدمات‌رسانی در حوزه فرهنگی و اجتماعی و کاهش آسیب‌های اجتماعی کارنامه قابل دفاعی از خود به جای بگذارد.

افزایش ۴ برابری ظرفیت ناوگان حمل‌ونقل عمومی طی ۴ سال آینده
رئیس شورای شهر گفت: بنا داریم طی ۴ سال آینده ظرفیت جابه‌جایی شهروندان از طریق ناوگان حمل‌ونقل عمومی به ۴ برابر شرایط امروز برسانیم.
هاشمی در جمع خبرنگاران با اشاره به برنامه‌ریزی شورای شهر تهران برای افزایش جابه‌جایی شهروندان از طریق ناوگان عمومی، بیان کرد: در حال حاضر روزانه ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر از طریق اتوبوس، مترو و تاکسی جابه‌جا می‌شوند که ما بنا داریم این رقم را تا ۴ سال آینده به ۱۰ میلیون نفر برسانیم. وی افزود: نوسازی حمل‌ونقل عمومی یکی از سیاست‌های در نظر گرفته شده در مدیریت شهری خواهد بود و در این زمینه برنامه‌ریزی خواهیم کرد.
وی همچنین به آلودگی هوا در شهر تهران اشاره کرد و گفت: در این بخش نیز با توجه به برنامه‌ریزی مدیریت شهری جهت نوسازی ناوگان حمل‌ونقل عمومی قاعدتا آلودگی هوا هم کاش پیدا می‌کند. هاشمی در ادامه در پاسخ به این پرسش که سیاست مدیریت شهری برای توسعه پارکینگ‌ها در سطح شهر تهران چیست، گفت: در این زمینه ما برنامه‌ای برای توسعه پارکینگ‌ها نداریم چراکه همین امر باعث افزایش خودرو و آلودگی هوا می‌شود. 

طی ۱۴ سال گذشته اولین باری است که شهرداری و دولت هماهنگ هستند
شهردار تهران گفت: طی ۱۴ سال گذشته این اولین باری است که شهرداری و دولت هماهنگ سر کار هستند و قاعدتا این هماهنگی می‌تواند برای حل مشکلات شهر موثر باشد.
محمدعلی نجفی اظهار کرد: نمی‌توان به‌طور دقیق گفت که چه اولویت‌هایی را باید در شهر پیگیری کرد، چراکه مسائل با یکدیگر مرتبط هستند. وی تصریح کرد: مسائل شهر از جمله آلودگی هوا، ترافیک، بحث حمل‌ونقل با یکدیگر مرتبط هستند و باید تمام مسائل را مدنظر قرار بدهیم. وی گفت: بنده روز شنبه با حضور در دفتر کار خود اقدامات لازم را برای پیگیری موضوعات شهری انجام خواهم داد.
نجفی تصریح کرد: با توجه به نزدیک شدن به ماه مهر و آغاز سال تحصیلی قاعدتا باید برنامه‌هایی در استقبال از این ماه باشد و قطعا برنامه‌ریزی خواهیم کرد. وی افزود: افزایش سطح آرامش و آسایش از برنامه‌های اصلی خواهد بود و در این زمینه تلاش خواهیم کرد.
شهردار تهران گفت: در آستانه هفته دولت این هفته را به تمامی دولتمردان بویژه رئیس‌جمهور و هیئت وزیران تبریک گفته و انشاءالله رئیس‌جمهور با کابینه جدید در دولت دوازدهم موفق باشند.
نجفی تصریح کرد: بعد از ۱۴ سال اولین باری است که دولت و شهرداری هماهنگ خواهند بود و اینگونه نیست که البته در گذشته نیز اتفاقات خوبی در شهر نیفتاده باشد اما اختلاف نظرهایی بین شهرداری و دولت‌های گذشته بوده است.
وی ادامه داد: مسائل زیادی است که باید با ارگان‌های دولتی هماهنگ کنیم و بخش عمده‌ای از مباحث ما در این بخش خواهد بود. یکی از موضوعاتی که باید طی ۳ ماه آینده به دقت بررسی شود، موضوع بدهی‌های دولت و شهرداری است که این موضوع به زودی به نتیجه خواهد رسید.
نجفی گفت: کارهای مشترکی با دولت ظرف ۳ ماه آینده خواهیم داشت و توافقنامه‌هایی را به امضا خواهیم رساند چراکه باید تکلیف هر یک از ارگان‌ها در بخش‌های مختلف مشخص شود.
وی همچنین در پاسخ به این پرسش که آیا در هیئت وزیران شرکت خواهد کرد یا خیر، گفت: این موضوع بستگی به نظر رئیس‌جمهور دارد و چنانکه درخواست شود بنده استقبال خواهم کرد. چراکه حضور بنده در جلسه هیئت وزیران می‌تواند بسیاری از مشکلات شهر را کاهش دهد.
شهردار تهران در پاسخ به این پرسش که چه تعداد از مدیران فعلی شهرداری تهران تغییر خواهند کرد، گفت: مدیرانی که شایستگی کامل و آمادگی لازم را برای ادامه مسئولیت داشته باشند در شهرداری خواهند بود که البته همه این مباحث باید طی هفته‌های آینده بررسی شود.

حضور شهردار و رئیس شورای شهر تهران در مرقد حضرت امام(ره)
همچنین پس از پایان مراسم تحلیف رئیس شورای شهر و اعضای شورای شهر تهران به همراه شهردار تهران در مرقد حضرت امام خمینی(ره) حضور یافتند. در این مراسم حجت‌الاسلام سیدحسن خمینی به استقبال اعضای جدید شورای شهر آمده در جمع آنها به سخنرانی پرداخت.

کد مطلب: 100636
 
Share/Save/Bookmark