میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۰ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۴۳
 
 
تغییر مشاور امنیت ملی آمریکا تغییری در سیاست خارجی ترامپ ایجاد نمی‌کند
قدم‌های «کوپرمن» بر رد پاهای بولتون
قدم‌های «کوپرمن» بر رد پاهای بولتون
 

ترامپ در حالی بولتون را از سمت مشاور امنیت ملی آمریکا برکنار کرد که شواهد امر بیانگر استمرار سیاست‌های گذشته آمریکاست و این تغییر یک رفتار تشریفاتی و ظاهری برای اهداف انتخاباتی است نه تغییر واقعی رفتاری.
ترامپ در حالی خود را برای انتخابات آماده می‌سازد که شواهد امر حکایت از ناکامی وی در برابر رقبا دارد بگونه‌ای که شاید او به رئیس جمهور یک مرحله‌ای مبدل شود. در داین میان ترامپ اجبارا باید یکی از نزدیکان را قربانی بقا خود سازد در این میان نزدیک‌ترین فردی که برای ترامپ باقی مانده تا سپر بلای شکست‌های گسترده در عرصه داخلی و خارجی اش شود، جان بولتون مشاور امنیت ملی این کشور خواهد بود. فردی که ترامپ بارها او را نزدیکترین فرد به خود معرفی کرده است و اکنون نیز به عنوان ناجی ترامپ قربانی شکست‌های سنگین ترامپ می‌شود. بر این اساس است که می توان گفت که رفتن بولتون و حتی در آینده پومپئو نمی‌تواند تغییری در سیاست‌های ترامپ ایجاد نماید و صرفا یک بازی رسانه‌ای انتخاباتی است. این امر زمانی آشکارتر می‌شود که مروری بر کارنامه جانشین احتمالی بولتون داشته باشیم. به دنبال برکناری جان بولتون از سمت مشاور امنیت ملی آمریکا، کاخ سفید اعلام کرد که این سمت به طور موقت به چارلی کوپرمن واگذار می‌شود؛ فردی که به نظر می‌رسد مواضعش در قبال ایران و برجام در مقایسه با بولتون چندان متفاوت نیست. چارلی کوپرمن از سوی کاخ سفید به عنوان مشاور موقت امنیت ملی آمریکا معرفی شده و البته هنوز نمی‌توان با اطمینان گفت که او گزینه نهایی دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا برای تصدی این سمت خواهد بود. کوپرمن پیش‌ از این به عنوان معاون جان بولتون مشغول به کار بود.کوپرمن سابقه همکاری طولانی با بولتون دارد و در ژانویه ۲۰۱۹ به عنوان معاون وی منصوب شده است. انتصاب کوپرمن به عنوان معاون بولتون، در زمانی صورت گرفت که مشاور امنیت ملی وقت آمریکا مسیر سیاست‌های بسیار خصمانه علیه ایران را دنبال می‌کرد. این انتصاب چند روز پیش از آن اتفاق افتاد که وال استریت ژورنال گزارش داد مشاور امنیت ملی وقت از پنتاگون درخواست کرده که گزینه‌های مربوط به اقدام نظامی علیه ایران را ارائه دهد. بولتون با انتصاب کوپرمن به عنوان معاون خود نشان داد که قصد دارد کمپین فشار حداکثری علیه تهران را تقویت کند.بولتون به همراه متیو فریدمن و کوپرمن در مارس ۲۰۱۸ «موسسه امن‌سازی آمریکا» را به عنوان نهادی غیرانتفاعی به ثبت رساندند و این اتفاق درست در روزی به وقوع پیوست که ترامپ، بولتون را به عنوان مشاور امنیت ملی معرفی کرد. فریدمن که سابقه همکاری با پل مانافورت، مدیر سابق کمپین انتخاباتی ترامپ را دارد، از جمله دوستان قدیمی بولتون است که هر دو مواضعی علیه ایران داشته‌اند.
این دو به همراه کوپرمن در سال ۲۰۱۵ «بنیاد آزادی و امنیت آمریکا» را به راه انداختند که هدف آن کمپین علیه توافق هسته‌ای ایران بود. در این سال‌ها کوپرمن که سابقه همکاری با دولت ریگان را دارد، در کنار بولتون در راستای پیشبرد رویکردی تندرو در قبال ایران اقدام کرده است. او که سابقه مدیریت در بوئینگ و لاکید مارتین را دارد، در «مرکز سیاست امنیتی» نیز فعالیت داشته است. این مرکز، یک اندیشکده راست افراطی است که سیاست‌های ضدایران را دنبال کرده است.
کوپرمن در تیم کمپین ریگان-بوش فعالیت داشت و عضوی از «گروه سورپرایز اکتبر» بود که هدف آن، آماده‌سازی برای برخورد با «رویدادهای دفاعی و سیاست خارجی دقیقه ۹۰» بود و در جریان ماجرای تسخیر لانه جاسوسی آمریکا نیز در فضای داخلی این کشور فعالیت داشت. این گروه نقشی کلیدی در اثرگذاری این ماجرا در انتخابات آمریکا و آسیب زدن به کمپین انتخاباتی کارتر ایفا کرد. کوپرمن در سپتامبر ۲۰۱۵ نامه‌ای را که از سوی مرکز سیاست امنیتی تهیه شده بود، امضا کرد که در آن با توافق هسته‌ای ایران مخالفت و از اوباما خواسته شده بود که این توافق را لغو کند. در بخشی از این نامه آمده است: چطور می‌توان برجام را چیزی غیر از یک توافق بد تلقی کرد؟ این نامه علاوه بر کوپرمن توسط افراد دیگری نظیر جان بولتون، داگلاس ویث، جان کیل، پال ولفوویتز و جیمز وولسی و سایرینی به امضا رسید که اغلب روحیاتی تندرو و جنگ‌طلب دارند.
با توجه به این شرایط می‌توان دریافت که رفتن بولتون تغییر مثبتی در سیاست‌های ترامپ ایجاد نخواهد کرد و همان سیاست‌های ضد ایرانی ادامه خواهد یافت. البته باید در نظر داشت که بولتون هزینه ها بسیاری برای آمریکا داشته و لذا رفتن او رضایت بسیاری را در آمریکا به همراه داشته است. رند پال قانونگذار شناخته شده کنگره آمریکا در مصاحبه با رسانه محبوب دونالد ترامپ، ضمن تاختن به مواضع «جنگ‌طلبانه» جان بولتون، اخراج او توسط رئیس‌جمهور آمریکا را ستوده است. اما نکته قابل توجه در باب این برکناری موضع روسیه است. سرگئی ریابکوف معاون وزیر خارجه روسیه ضمن تأکید بر اینکه تاکنون تغییرات در دولت آمریکا به بهبود روابط این کشور با کشورهای دیگر منجر نشده، گفت استعفای بولتون موضع مسکو را در قبال واشنگتن تغییر نمی‌دهد. ریابکوف ضمن تأکید بر اینکه تغییرات در دولت آمریکا در اغلب موارد با هدف عادی‌سازی روابط با روسیه انجام نمی‌گیرد، گفت که استعفای بولتون تغییری در روابط واشنگتن و مسکو به وجود نیاورده است.
وی توضیح داد: «ما نمی‌توانیم این رخداد را ارزیابی کنیم زیرا این یک موضوع کاملاً داخلی آمریکا است. ما در گذشته به طور مداوم شاهد بوده‌ایم که تغییرات خاص درون دولت آمریکا به هیچ عنوان به بهبود روابط منجر نشده است و این در حالی است که همان مقامات عالیرتبه دولت اظهاراتی را (در راستای بهبود روابط با کشورهای دیگر) مطرح کرده‌ بودند». از سوی دیگر عطوان سردبیر رای‌الیوم نوشت: ترامپ، بولتون را به عنوان یک ابزار وحشت به کار گرفت و وقتی این ترفند او جواب نداد، نقش او تمام شد و با ذلت و خواری بیرون انداخته شد. از سوی دیگر روزنامه آمریکایی «واشنگتن‌پست» در سرمقاله خود، میراث «جان بولتون» مشاور مستعفی امنیت ملی کاخ سفید را هرج و مرج و اختلال عملکرد توصیف کرد که هیچ‌گونه دستاورد مهمی نداشته است.
وضعیت بحرانی ترامپ زمانی آشکارتر می‌شود که نتایج این نظر‌سنجی که روز سه‌شنبه منتشر شد، نشان داد ۶۰ درصد آمریکایی‌ها اعلام کرده‌اند فکر نمی‌کنند ترامپ لیاقت انتخاب مجدد را داشته باشد و ۴ درصد نیز در این زمینه نظر نداشتند. این آمار نشان می‌دهد که مردم آمریکا از سال گذشته تاکنون همچنان نظر مساعدی نسبت به انتخاب مجدد ترامپ برای سمت ریاست‌جمهوری ندارد. در نظرسنجی پیشین نیز که از سوی سی‌ان‌ان برگزار شد ۶۳ درصد از مردم مخالف انتخاب مجدد ترامپ بودند.

کد مطلب: 110734
 
Share/Save/Bookmark