میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۳ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۰۱:۵۳
 
 
واشنگتن برای مقابله با تهران سخت مشغول است
اتخاذ سیاست تهاجمی‌تر علیه ایران
طرحی برای مقابه با نفوذ منطقه‌ای و برنامه موشکی ایران روی میز ترامپ قرار گرفته است
اتخاذ سیاست تهاجمی‌تر علیه ایران
 

جمهوری اسلای ایران در حالی معادلات ‌آمریکا درعرصه منطقه و بین‌الملل را بهم ریخته که مقامات این کشور برای مقابله با نفوذ تهران سناریویی را آماده و برای اجرا روی میز ترامپ رفته است.
دشمنی این رژیم استکباری از زمان انقلاب اسلامی تاکنون با انواع مختلف نیرنگ‌ها، فتنه و آتش‌افروزی‌ها ادامه داشت؛ حتی قرارد بین‌المللی توافق هسته‌ای نیز نتوانست مانع این دشمنی شود و کاخ سفید به جای پایبند بودن به اجرای برجام به بهانه‌های مختلف کارشکنی می‌کند و همچنان نیز سیر بد عهدی‌های این کشور در قبال توافق هسته‌ای ادامه دارد.
به باور ناظران سیاسی جمهوری اسلامی‌ایران تمام اهداف مغرضانه واشنگتن را در منطقه بهم ریخته است، پیروزی‌های اخیر در سوریه وعراق اضمحلال هر روزه گروهک تروریستی داعش و شکست پی‌درپی آنان موجب وهم و ترس بیش از اندازه مقامات آمریکایی شده؛ از این رو برای مقابله با نقشه برآب شدن تمام سناریوهایشان دست به کار شدند تا نگذارند تهران بیش از این معادلاتشان را درهم بریزد.
پیشتر نیز آمریکا تقاضای بازدید از مراکز نظامی جمهوری اسلامی ایران داده بود که با واکنش قاطع مقامات کشورمان روبرو شد حالا هم سه عضو ارشد کابینه دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا طرحی به منظور مقابله با نفوذ منطقه‌ای و برنامه موشکی ایران تهیه و تسلیم کاخ سفید کرده‌‌اند. به گزارش عصر ایران؛ خبر این طرح را ۶ مقام کنونی و سابق ایالات متحده آمریکا به شرط افشا نشدن نامشان به رویترز داده‌اند.
به نوشته رویترز ترامپ با دریافت این طرح مشغول بررسی استراتژی تازه آمریکا برای مقابله با ایران و نیروهای تحت حمایت این کشور در عراق، سوریه، یمن و بحرین و نیز برنامه موشکی تهران است. این طرح درحالی ارائه شده که حدود ۳ هفته دیگر دونالد ترامپ قرار است برای سومین باردرباره تداوم یا تغییر روند اجرای برجام و تایید پایبندی ایران به اجرای این توافق بین‌المللی تصمیم بگیرد.
پیشتر گفته شده است ترامپ تیمی را مامور بررسی استراتژی کلی دولت خود در قبال ایران کرده و پرونده برجام را از وزارت امور خارجه گرفته و تحت نظر شورای امنیت ملی آمریکا قرار داده است.
مقام های آمریکایی به رویترز گفته اند در چارچوب طرح تهیه شده که ممکن است تا یک ماه دیگر اعلام عمومی شده و اجرای آن آغاز شود، اختیارات دیپلمات‌ها و فرماندهان نظامی آمریکا در منطقه برای مقابله با تحرکات و اقدامات ایران و نیروهای تحت حمایت این کشور افزایش خواهد یافت. نکته قابل توجه اینکه در طرح جدید اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران در صورت تخلف تهران از مفاد توافق هسته‌ای (برجام) پیش‌بینی شده است.
این طرح همچنین رهگیری دقیق محموله‌های مظنون به حمل سلاح از سوی ایران به حوثی های یمن فلسطینی‌های غزه و صحرای سینا در مصر را فراهم میاورد. جمهوری اسلامی ایران همواره اتهام ارسال سلاح به یمن و دیگر نقاط منطقه را تکذیب کرده است.
هنوز به طور مشخص معلوم نیست تهیه این طرح جدید چه نسبتی با احتمال بازنگری در برجام از سوی دولت ترامپ خواهد داشت.
این سه طرح پیشنهادی ضد ایرانی در حالی روی میز ترامپ قرار گرفته «جمیل جعفر» بنیان‌گذار و رئیس اندیشکده امنیت ملی جورج میسون در آمریکا به کاخ سفید توصیه کرد در اولین فرصت، «از شر برجام خلاص شود» و گزینه‌هایی را برای جایگزینی آن پیشنهاد کرد.
جعفر با استقبال از دستور «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا برای یافتن گزینه‌های سیاسی بهتر برای جایگزینی توافق هسته‌ای گفت اول اینکه ترامپ می‌تواند به سادگی طی مهلت ۹۰ روزه‌ای که دارد، پایبندی ایران به توافق هسته‌ای را اعلام نکند.
به نوشته وبگاه «یو‌ اس نیوز» وی عدم اعلام پایبندی ایران به توافق هسته‌ای از سوی رئیس جمهور آمریکا را «گام ابتدایی مهم» برای وی توصیف کرد زیرا این مسئله راه را برای کنگره جهت احیای مجدد تحریم‌های قبلی یا اعمال محدودیت‌های جدید باز می‌کند.
رئیس اندیشکده آمریکایی ادامه داد که ترامپ در همین زمان می‌تواند توافق هسته‌ای را مجددا تنظیم کرده و به ایرانیان بگوید که نه تنها از سیاست دولت قبلی برای تسهیل تحریم‌ها پیروی نمی‌کند بلکه طی بازه‌ای ۹۰ یا ۱۸۰ روزه تحریم‌های شدیدی که اقتصاد ایران را فلج کرده بود را بازمی‌گرداند.
جمیل جعفر تاکید کرد برای این کار، رئیس جمهور آمریکا باید به ایران بگوید یا «با من و شروط من» توافق کرده، مجددا پای میز مذاکره برای توافق بهتر بیاید (توافقی که آزمایش موشکی بالستیک ایران را ممنوع، تحقیق و توسعه سانتریفیوژها را متوقف و به خودآزمایی ایران سایت‌های نظامی پایان دهد) یا با تحریم‌های اولیه و ثانویه یشتری مواجه شوند.
وی همچنین توصیه کرد که ترامپ می‌تواند زمانی که کنگره مشغول ارزیابی تصمیم اعلام عدم پایبندی ایران به برجام است، با آنها همکاری کند تا تحریم‌های قوی‌تری علیه ایران، بخاطر فعالیت‌های غیرقانونی در جهان اعمال کند.
این تحلیلگر آمریکایی در پایان مدعی شد با اینکه کشورهای اروپایی اکنون از مخالفت با آمریکا در صورت عقب‌نشینی از توافق و اعمال تحریم علیه ایران صحبت می‌کنند اما زمانی که بحث بر سر همراه شدن با ایران یا همراه شدن با آمریکا جدی شود، آنها گزینه‌ای جز آمریکا ندارند. برجام در حالی برای آمریکا به کلاف سردرگم تبدیل شده که برخی منابع از رایزنی دیپلمات‌های آمریکایی برای همراه کردن اروپا با سیاست تمدید محدودیت‌های غنی سازی ایران خبر داده‌اند؛ منابع آگاه به بلومبرگ گفته‌اند دیپلمات‌های آمریکایی در حال رایزنی‌ با مقام‌های اروپایی هستند تا امکان همراهی آنها با طرح آمریکا برای تمدید محدودیت‌های غنی‌سازی اورانیوم ایران را بررسی کنند.
تیلرسون که به دلیل ارائه دو گزارش به کنگره آمریکا در تأیید پایبندی ایران به توافق هسته‌ای مورد انتقاد ترامپ قرار گرفته، قرار است توصیه‌های خود در زمینه رویکرد فوق‌الذکر را قبل از ۱۵ اکتبر تقدیم وی کند.
منابع مورد استناد بلومبرگ گفته‌اند تیلرسون و سایر مقام‌های ارشد دولت ترامپ ماندن آمریکا در توافق هسته‌ای با ایران را مفیدتر از خروج از آن می‌دانند. اما آنها هنوز ترامپ را در این مورد متقاعد نکرده‌اند.
در حالی که دولت ترامپ اعلام کرده در حال بازبینی سیاست‌های خود در قبال ایران است، میان تیلرسون و سایر مقام‌های دولت آمریکا این اتفاق نظر وجود دارد که توافق هسته‌ای بایستی بخشی از راهبرد گسترده‌تر واشنگتن برای مقابله با سیاست‌های تهران، از جمله برنامه موشکی این کشور باشد. بلومبرگ نوشته آمریکا و شریکان این کشور، به جای بازگشایی پرونده برجام به دنبال حصول توافق‌هایی مجزا برای محدود کردن دسترسی ایران به فناوری‌ موشک‌های بالستیک و غنی‌سازی اورانیوم خواهند بود.
یک مقام اروپایی که خواسته نامش فاش نشود تأکید کرده که توافقی میان کشورهای اروپایی و دولت ترامپ حاصل نشده است.

کد مطلب: 100933
 
Share/Save/Bookmark