میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۶ شهريور ۱۳۹۹ ساعت ۲۲:۳۶
 
 
آمریکا همچنان صحنه تظاهرات علیه نژادپرستی سیستماتیک
یکصد روز اعتراض و سرکوب در پورلند

صدمین شب اعتراضات پورتلند آمریکا در حالی دوباره به خشونت کشیده شد که معترضان با مواد منفجره آتش‌زا به سمت نیروهای پلیس حمله و یکی از این نیرو‌ها را زخمی کردند.
شهر پورتلند آمریکا شاهد صدمین شب اعتراضات علیه بی‌عدالتی نژادی و خشونت پلیس بود. پلیس پورتلند، این اعتراضات را که این در جنوب شرقی این شهر بر پا شدند، «خشونت‌آمیز» و رفتار معترضان را «خشن» توصیف کرد.بر اساس گزارشی که پلیس پورتلند در حساب کاربری توئیتر خود اعلام کرده معترضان به سمت مأموران مواد منفجره آتش‌زا پرتاب کرده و حداقل یکی از این مأموران را مجروح کردند.
پلیس پورتلند همچنین به رویترز گفت در آغاز اعتراضات شنبه شب، صد‌ها معترض حضور داشتند و عده‌ای نیز دستگیر شدند.گزارش‌های دیگری نیز حاکی از آن است که پلیس در جریان این اعتراضات بار‌ها از گاز اشک‌آور استفاده کرد.همچنین اعتراضات شهر راچستر نیویورک در پی خفه‌ کردن شهروند سیاه‌پوست آمریکایی توسط پلیس ادامه پیدا کرد. معترضان در این شهر خواستار استعفای شهردار شدند.
شهر پورتلند در ایالت اورگن آمریکا سه ماه است که همچنان یکی از کانون‌های اعتراضات و تظاهرات علیه نژادپرستی سیستماتیک و خشونت پلیس باقی مانده است. از سوی دیگر گروهی آمریکایی اعتراضاتی را علیه دولت در ۶۰ روزه باقی مانده به انتخابات این کشور به راه انداخته که قرار است در این دوره هر روز با درخواست برای خروج دونالد ترامپ و معاونش از قدرت برگزار شود.
در منهتن اعتراضات آغاز شد و جمعیتی حدود هزار نفر در آن شرکت کردند. یکی از سخنگویان سازمان‌دهندگان این اعتراضات خطاب به معترضان گفت: شما جایی هستید که باید باشید. با هم در ۲۵ تجمع اعتراضی مختلف برای بیرون کردن ترامپ/پنس (معاون رئیس‌جمهور آمریکا) شرکت می‌کنیم.
اعتراضات روز اول این گروه در میدان پارک واشنگتن بعد از ۵ ساعت با گرداندن عروسک بزرگ ترامپ و پخش موسیقی «مرا نجات بده» پایان یافت. سازمان‌دهندگان تاکید کردند این تازه آغاز اعتراضات بوده است.«اما کاپلان» یکی از سازمان‌دهندگان بخش نیویورک این گروه به تلویزیون محلی گفت: ما مبارزه‌ای ۶۰ روزه را برای بیرون کردن ترامپ/پنس از قدرت آغاز کرده‌ایم. ما میلیون‌ها نفر را در خیابان سازمان‌دهی می‌کنیم زیرا دونالد ترامپ می‌کوشد انتخابات را بدزدد و یک آمریکای فاشیست را به کرسی بنشاند.
یکی دیگر از سازمان‌دهندگان در پاسخ به این سوال که «آیا نگران نیستید هدف این اتهام از سوی ترامپ قرار بگیرید که شهرهای در کنترل دموکرات‌ها تحت تاثیر اعتراضات و معترضان قرار گرفته؟»، گفت: ترامپ طرف خطرناک‌تر را تحریک می‌کند. او یکی از کسانی است که حامی اصلاحیه دوم کیفرجوهاست که می‌گویند چطور جرات می‌کنید بیرون بیایید و برای «جان سیاه‌پوستان با ارزش است» اعتراض کنید.
از اوایل خرداد ماه و پس از اقدام افسر پلیس «مینیاپولیس» ایالت «مینه‌سوتا» در قتل «جورج فلوید» شهروند ۴۶ ساله سیاهپوست آمریکا از طریق فشردن زانو بر روی گردنش به مدت ۹ دقیقه، اعتراضات سراسری علیه خشونت پلیس آمریکا از شهر مینیاپولیس آغاز شد و به دیگر شهرهای آمریکا و حتی کشورهای دیگر نیز گسترش یافت و تاکنون نیز در برخی مناطق ادامه داشته و هر بار با کشته شدن یک شهروند سیاه‌پوست دیگر در آمریکا شعله‌ورتر شده است.ترامپ با شورشی و غارتگر توصیف کردن معترضان به نژادپرستی و خشونت پلیس آمریکا، از مقامات محلی دموکرات به دلیل آنچه کوتاهی آن‌ها در برخورد و سرکوب معترضان می‌خواند انتقاد می‌کند و خودش علیه معترضان از نیروهای ویژه و گارد ملی استفاده کرده و آن‌ها را به استفاده بیشتر از این نیروها برای سرکوبشان تهدید می‌کند.
اما اعتراضات ضد نژادپرستی تنها بحران هفته‌های اخیر دولت آمریکا نیست و نارضایتی از نحوه عملکرد ترامپ در مقابله با همه‌گیری کرونا هم مسئله‌ای است که سرنوشت وی در انتخابات پیش‌روی این کشور را تحت تاثیر قرار داده است. شهردار سان فرانسیسکو در مصاحبه‌ای رئیس‌جمهور آمریکا را تروریست و دیکتاتور خطاب کرده و رئیس مجلس نمایندگان آمریکا را در خط مقدم مبارزه با او توصیف کرد.«لاندن برید» شهردار سان‌فرانسیسکو آمریکا روز شنبه «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا را «تروریست» و «دیکتاتور» خطاب کرد.

کد مطلب: 115225
 
Share/Save/Bookmark