میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۴۶
 
 
رقابت بر سر انتخابات

صحنه سیاسی آمریکا این روزها اخبار و گزارش‌های قابل توجهی در خود دارد. از یک‌سو اقدامات ترامپ در فضای رسانه‌ای برای متهم‌سازی اوباما به رفتار علیه منافع ملی آمریکا به شدت افزایش یافته است در حالی که همزمان آمارهای متعددی از دستاوردهای خود در عرصه اقتصادی منتشر می‌سازد. ترامپ همچنین بر افزایش حمایت‌های نظامی از رژیم صهیونیستی تاکید کرده چنانکه اخیرا این کمک‌ها از سالانه ۵/۳ میلیارد دلار به ۸/۳ میلیارد دلار افزایش یافته است. در همین حال ترامپ بر حمایت از سعودی و البته فروش تسلیحات به این کشور تاکید کرده چنانکه رسما در برابر جنایات این رژیم علیه یمن سکوت پیشه کرده و البته در سوریه نیز همچنان به حمایت از تروریست‌ها می‌پردازد.
رویکرد ترامپ به سیاست‌های شدید ضد ایرانی نیز مولفه دیگری است که به رغم ادعای رویکرد به مذاکره با ایران بر افزایش تحریم‌ها و فشارها بر ایران تاکید می‌کند. تحقق وعده‌ها نظیر کشیدن دیوار در مرز مکزیک و نیز سوق دادن اروپا به افزایش بودجه ناتو و در عین حال اعمال تعرفه‌های وارداتی علیه اروپا و چین و هر کشوری که مخالف آمریکا صحبت کند به عنوان نشانه اقتدار ترامپ را باید به این رفتارها افزود.
در نقطه مقابل دموکرات‌ها نیز تحرکات خود را در قبال ترامپ شدت بخشیده‌اند که در چند حوزه صورت می‌گیرد. از یک‌سو رسانه‌ها سیاست‌های ترامپ را زیر سوال برده و دائما وی را متهم به دروغگویی و فساد اخلاقی می‌کنند. جو رسانه‌ای آمریکا کاملا در مقابل ترامپ قرار دارد و بیشتر نگاه دموکرات‌ها در آن است. از سوی دیگر کنگره آمریکا نیز به مقابله با ترامپ پرداخته که تصویب قوانینی مانند ممانعت از اختیار رئیس‌جمهور در استفاده از گزینه نظامی و مخالفت با طرح‌های ارسالی وی به کنگره نمودی از آن است. جالب توجه آنکه مقامات ارشد دموکرات نیز تمام قد به میدان آمده‌اند که اظهارات اوباما، جان کری و هیلاری کلینتون و وندی شرمن و... علیه ترامپ را در این چارچوب می‌توان دانست. هر چند که در ظاهر ادعا می‌شود که این مواضع برای دفاع از دولت قبلی آمریکاست اما در اصل تحرکی از سوی دموکرات‌ها در جنگ انتخاباتی با ترامپ و جمهوری‌خواهان است در حالی که همزمان با این تحرکات، با حضور در جمع لابی‌های صهیونیستی و عربی سعی در جلب حمایت آنها در انتخابات را دارند.
به هر تقدیر می‌توان گفت که شرایط انتخاباتی در آمریکا دورانی حساس را سپری می‌کند بگونه‌ای که از یک‌سو ترامپ سعی دارد تا پیروزی ۲۰۱۶ را تکرار و خود را ناجی آمریکا معرفی کند. 

نویسنده: علی تتماج

کد مطلب: 105523
 
Share/Save/Bookmark