میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۲۲:۲۲
 
 
آنکار اجرای آتش‌بس توسط باکو را مشروط به بازپس گیری اراضی ادعایی از ارمنستان کرد
نسخه پیچی بحران‌ساز ترکیه برای قره‌باغ

در اقدامی که می‌تواند زمینه ساز استمرار بحران در قره باغ گردد وزیر دفاع ترکیه در یک سخنرانی ضمن بیان مواضع آنکارا در قبال شرق مدیترانه، لیبی، ادلب سوریه درباره تنش‌ها بر سر قره‌باغ کوهستانی اعلام کرد: جمهوری آذربایجان تا اراضی اشغالی را پس نگیرد متوقف نمی‌شود.
حلوسی آکار وزیر دفاع ترکیه در سخنرانی در دانشگاه دفاع ملی آکادمی نیروی هوایی این کشور، مواضع آنکارا در قبال تنش‌ها در شرق دریای مدیترانه، دریای اژه، تنش‌ها در لیبی، درگیری‌ها بین جمهوری آذربایجان و ارمنستان بر سر منطقه «قره‌باغ کوهستانی» و همچنین ادلب سوریه را تشریح کرد.
آکار درباره درگیری‌های اخیر جمهوری آذربایجان و ارمنستان بر سر منطقه «قره‌باغ کوهستانی» اظهارنظر و موضع ترکیه را بیان کرد. وزیر دفاع ترکیه اعلام کرد، ارمنستان حدود ۳۰ سال قبل با تجاوز به جمهوری آذربایجان، ۲۰ درصد از خاک این کشور را اشغال کرده است.وی با بیان اینکه جمهوری آذربایجان در تلاش برای باز پس گرفتن سرزمین‌های متعلق به خود است، تصریح کرد: «(اشغالگری ارمنستان در قره باغ کوهستانی) دیگر بس است». سخنان وزیر دفاع ترکیه درباره منطقه قره باغ کوهستانی در حالی صورت گرفته که به رغم خوشبینی‌ها درباره آتش‌بس اخیر با میانجیگری روسیه، درگیری‌ها بین جمهوری آذربایجان و ارمنستان همچنان ادامه دارد و باکو و ایروان هر کدام طرف مقابل را به نقض آتش‌بس متهم کرده است.
از سوی دیگر رئیس‌جمهور ترکیه طی تماس تلفنی با رئیس شورای اروپا ضمن متهم کردن ارمنستان به حمله به قلمرو جمهوری آذربایجان، خواستار حمایت اتحادیه اروپا از باکو شد.«رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه در گفت‌وگوی تلفنی با «چارلز میشل» رئیس شورای اروپا خواستار موضع منسجم اتحادیه اروپا در خصوص تمامیت ارزی جمهوری آذربایجان در درگیری‌ با ارمنستان در خصوص منطقه «قره باغ کوهستانی» شد. در این میان دادستانی کل ارمنستان اعلام کرد یک پرونده جنایی را درباره تروریسم بین‌المللی علیه استفاده ادعایی جمهوری آذربایجان از مزدوران خارجی در درگیری‌های منطقه مورد مناقشه قره‌باغ کوهستانی آغاز کرده است.در بیانیه مطبوعاتی این دفتر آمده است: بر مبنای اطلاعات درباره استخدام و استفاده از مزدوران خارجی از سوی (جمهوری) آذربایجان از اولین روزهای جنگ تهاجمی، دفتر دادستانی نظامی مرکزی ارمنستان یک پرونده جنایی را درباره تروریسم بین‌المللی آغاز کرده است.
از سوی دیگر وزیر خارجه ترکیه راه‌حل بحران قره‌باغ را عقب کشیدن ارمنستان از این منطقه دانست و گفت کشورش از همه تصمیمات باکو حمایت خواهد کرد.چاووش‌اوغلو در ادامه راه‌حل نهایی برای حل بحران قره‌باغ را خروج ارمنستان از این منطقه خواند و افزود: اگر علاوه بر درخواست برای آتش‌بس، از ارمنستان درخواست شود از سرزمین‌های (جمهوری) آذربایجان عقب‌نشینی کند، آن زمان می‌توان تمایل جامعه جهانی را برای حل این مشکل فهمید. وزیر دفاع روسیه در گفت‌وگو با همتای ترکیه‌ای خود از برخی گزارش‌ها مبنی بر انتقال شبه‌نظامیان گروههای تروریستی غرب آسیا به منطقه مورد مناقشه «قره باغ» ابراز نگرانی کرد.
با گذشت چند روز از اعلام آتش‌بس میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان، تنش‌ها همچنان میان دو کشور در منطقه مورد مناقشه «قره باغ کوهستانی» ادامه دارد.در حالیکه وزارت دفاع ارمنستان اعلام کرد که جمهوری آذربایجان تقریباً از تمامی جناح‌ها، منطقه قره باغ کوهستانی را مورد حمله قرار داده است، مقام‌های دفاعی جمهوری آذربایجان نیز اعلام کردند که نیروهای مسلح ارمنستان، غرب منطقه «آغ دام» را مورد حملات خمپاره‌ای قرار دادند.از طرف دیگر، مرکز اطلاعات منطقه قره باغ کوهستانی در کانال تلگرامی خود از پیدا شدن مهمات منفجرنشده در «استپاناکرت» (خان کندی) مرکز قره باغ کوهستانی خبر داد.
در این پیام آمده است: «تنها در استپاناکرت (خان کندی)، ۶۷۳ موشک، مهمات خوشه‌ای و حیرت‌آوری پیدا شده است».بر اساس این گزارش، مقام‌های منطقه قره باغ می‌گویند که اغلب مهمات منفجرنشده، متعلق به رژیم صهیونیستی و ترکیه دارد.
در این میان وزیر خارجه آمریکا از ارمنستان و جمهوری آذربایجان خواست به توافق آتش بس پایبند باشند و از حمله به مناطق غیرنظامی خودداری کنند.«مایک پامپئو» وزیر خارجه آمریکا در واکنش به ادامه درگیری‌ها در منطقه قره باغ کوهستانی از ارمنستان و جمهوری آذربایجان خواست به تعهدات خود در زمینه آتش بس که اخیرا مورد توافق قرار گرفته است پایبند باشند و از هدف گیری مناطق غیرنظامی مانند گنجه و استپاناکرت(خان کندی) خودداری کنند.

کد مطلب: 115720
 
Share/Save/Bookmark