میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : جمعه ۱۷ فروردين ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۱۴
 
 
آمریکا فاکتور‌های باج‌گیرانه جدیدی برای کشورهای عربی صادر کرد
کیسه‌دوزی ترامپ
کیسه‌دوزی ترامپ
 

گروه فرادید در ادامه تحرکات آمریکا برای سرکیسه کردن کشورهای عربی، رئیس‌جمهور آمریکا می‌گوید این کشور به زودی در مورد خروج از سوریه تصمیم‌گیری می‌کند و اگر سعودی‌ها خواهان ماندن آمریکا در سوریه هستند، باید هزینه مالی این کار را بپردازند.
این روزها آمریکا ابعاد جدیدی از سیاست سرکیسه کردن و باج گرفتن از کشورهای عربی برای آنچه تامین ۷ تریلیون دلار هزینه‌های آمریکا در خاورمیانه نامیده را در پیش گرفته است چنانکه «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا به صراحت گفت عربستان سعودی باید هزینه‌های ادامه حضور ایالات متحده در سوریه را بپردازد. وی که در کاخ سفید در یک نشست خبری با حضور سران کشورهای حوزه بالتیک صحبت می‌کرد، در پاسخ به سوالی درباره اظهارات اخیرش در مورد احتمال خروج قریب‌الوقوع آمریکا از سوریه، گفت واشنگتن به سرعت در این مورد تصمیم‌گیری می‌کند.
او گفت: «در مسئله سوریه، مأموریت اصلی ما خلاص شدن از شر داعش بوده است. ما تقریبا این هدف را محقق کرده‌ایم. به سرعت در مورد اینکه باید چه کنیم، تصمیم‌گیری خواهیم کرد، البته در هماهنگی با دیگرانی که در آن منطقه هستند.»
وی افزود: «عربستان سعودی به تصمیم ما علاقه زیادی نشان داده است. من به آن‌ها گفته‌ام که "خوب، اگر بخواهید ما [در سوریه] بمانیم، شاید لازم باشد که [پولش را] بپردازید. ما کارهای زیادی در این کشور (سوریه) انجام می‌دهیم و دلایل زیادی هم برای این کار داریم، اما این کار هزینه مالی بسیار زیادی برای کشور ما دارد و منافع آن برای دیگر کشورها خیلی خیلی بیشتر از منافعی است که برای خودمان دارد.» رئیس‌جمهور آمریکا در ادامه گفت: «بنابراین باید در این مورد تصمیم‌گیری کنیم. می‌دانید که ما موفقیت فوق‌العاده‌ای [در مبارزه با داعش] داشته‌ایم. تقریبا ۱۰۰درصد انجام شده است. در آینده بسیار نزدیک درباره اینکه باید چه کنیم، تصمیم‌گیری خواهیم کرد. در این مورد با گروهی از افراد خودمان و گروهی از متحدانمان مشورت خواهیم کرد.»
او در پاسخ به این سوال که آیا گرایش شخصی او خروج از سوریه است، گفت: «من می‌خواهم [از سوریه] خارج شویم و به خانه بازگردیم و کشور خودمان را بازسازی کنیم. تا همین سه ماه پیش طی حضور هفده ساله‌مان در خاورمیانه، ۷ تریلیون دلار خرج کرده بودیم و در عوض هیچ‌چیز، هیچ‌چیز گیرمان نیامده است.»وی افزود: «یادتان که هست، زمانی که من یک شهروند عادی بودم، می‌گفتم نفت‌شان را نگه دارید. اما نفت‌شان را هم نگه نداشتیم، آن وقت چه کسی نفت را گرفت؟ داعش گرفت و هزینه‌هایش را از این راه تأمین کرد. ما باید نفت را می‌گرفتیم.»
ترامپ ادامه داد: «بنابراین، من می‌خواهم بازگردیم و کشورمان را بسازیم. فکرش را بکنید، ۷ تریلیون دلار ظرف ۱۷ سال، بدون آنکه جز مرگ و ویرانی، چیزی گیرمان بیاید. بنابراین الان وقتش است. ما در عملیات نظامی‌مان بسیار موفق بوده‌ایم و در هر عملیات نظامی دیگری هم موفق خواهیم بود. اما گاهی وقتش است که بازگردیم. اکنون باید خیلی جدی به این موضوع فکر کنیم.» در ادامه سیاست باج‌خواهی رئیس‌جمهور آمریکا در تماس تلفنی با امیر قطر مسائل منطقه و مبارزه با تروریسم را بررسی کرد. در همین حال در ادامه سیاست اعمال فشار بر کشورهای عربی برای باج دادن به آمریکا، طبق گزارش رویترز، کاخ سفید نشست آمریکا و سران شورای همکاری خلیج فارس به میزبانی واشنگتن به تعویق افتاده و تاریخ جدید این نشست، اواخر ماه سپتامبر تعیین شده است. مقام‌های آمریکایی از به تعویق افتادن نشست سران آمریکا و شورای همکاری خلیج فارس به میزبانی واشنگتن خبر داد؛ نشستی که طبق گزارش‌ رسانه‌ها قرار بوده در آن درباره اختلافات بین عربستان سعودی، امارات متحده عربی و قطر میانجیگری شود.
پیشتر در خبرها آمده بود که «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا در تلاش برای حل بحران قطر قصد داشت در ماه می نشستی با حضور سران سه کشور امارات، عربستان و قطر در کمپ‌دیوید برگزار کند.
شروط آمریکا برای ادامه حضور در سوریه در حالی صورت می‌گیرد که در چارچوب ۲۴ اتوبوس حامل ۱۱۹۸ تروریست به همراه خانواده‌هایشان با نظارت هلال احمر سوریه از دوما خارج و به جرابلس منتقل شدند. قرار است پس از خروج عناصر تروریستی از دوما ساکنان این شهر بدان بازگردندند و نهادهای حکومتی نیز فعالیت خود را از سر بگیرد.
در همین حال وزیر دفاع روسیه تأکید کرده که ائتلاف بین‌المللی با عدم همکاری با روسیه باعث طولانی‌تر شدن جنگ سوریه و نبرد با تروریست‌ها شد. شویگو تصریح کرد، ائتلاف بین‌المللی در نابود کردن تروریست‌ها در سوریه ناکام بوده است. وی در ادامه گفت، تروریست‌ها در سوریه با کمک نیروهای خارجی به هواپیماهای بدون سرنشین دسترسی پیدا کرده‌اند که طی چند ماه گذشته ۱۷ فروند از این پهپادها در سوریه نابود شده است.
لازم به ذکر است ارتش سوریه طی عملیات پاکسازی حومه شهر المیادین در شرق این کشور، به سلاح‌های ساخت اسرائیل دست یافت. ارتش سوریه طی عملیات پاکسازی روستاهای جنوب شرق شهر المیادین به سمت البوکمال به انبارهای سلاح و مهمات و مواد شیمیایی و منفجره داعش دست یافت که برخی از این مهمات ساخت اسرائیل هستند.
به گفته منابع سوری، یک انبار در روستای الصالحیه و انبار دوم در روستای الدویر کشف شد. از سوی دیگر در توجیه دخالت‌های فرانسه در سوریه وزارت خارجه فرانسه اعلام کرد، با وجود پیروزی‌های ائتلاف بین‌المللی علیه داعش، این گروه تروریستی همچنان در سوریه و عراق فعالیت دارد. در این میان برخی مسئولان انگلیسی در اقدامی به منظور همبستگی با کردهای سوریه به شهر قامشلی در شمال شرق این کشور سفر کرده و بر حمایت خود از کردها در برابر تهدیدات آتی تاکید کردند. همزمان گروه موسوم به نیروهای دموکراتیک سوریه آوارگان حاضر در شهر رأس العین در استان الحسکه را از منازل خود اخراج کردند تا عناصر یگانهای مدافع خلق کُرد در آن مستقر شوند.

کد مطلب: 103822
 
Share/Save/Bookmark