میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان خبر
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۰۱:۰۷
 
 
اردوغان:
اجازه تشکیل دولت کُردی را نمی‌دهیم

«رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه ساعات پایانی روز سه‌شنبه اظهار داشت که به هیچ‌وجه اجازه تاسیس یک دولت کردی مستقل در منطقه را نخواهند داد.
اردوغان طی سخنرانی برای مقامات دولتی در کاخ ریاست جمهوری گفت: «به پ.ی.د (حزب اتحاد دموکراتیک سوریه) و ی.پ.گ (یگان‌های مدافع خلق) اجازه نمی‌دهیم یک دولت را در شمال سوریه تاسیس کنند.»
به نوشته وبگاه روزنامه «حریّت» وی تاکید کرد به کار بردن کلمه «دولت کُردی»، توهین به «برادران کُرد» اوست. رئیس‌جمهور ترکیه همچنین افزود: «معتقدم برادران کُرد من هرگز اجازه تاسیس چنین چیزی را در شمال سوریه و جنوب ترکیه نخواهند داد. ما یک ملت واحد در کشور خود هستیم...ما کسانی را که می‌خواهند این ملت را مُنشَق کنند، به گور می‌فرستیم.»
اردوغان در تلاشی مجدد برای توجیه عملیات تجاوزکارانه «سپر فرات» در شمال سوریه گفت: «چرا وارد جرابلس شدیم؟ زمانی که ۵۶ نفر از شهروندان ما در غازی‌عینتاب شهید شدند، ما گفتیم که دیگر نمی‌توانیم صبور باشیم و وارد جرابلس شدیم. سپس وارد الراعی و الباب شده و یک منطقه ۲هزار کیلومتری مربعی را تحت کنترل درآوردیم.»وی با ادعای اینکه شبه‌نظامیان کُرد سوری تلاش می‌کنند گذرگاهی را در شمال سوریه به مدیترانه ایجاد کنند، تهدید کرد ترکیه همانگونه که با پ.ک.ک برخورد کرد، به آنها نیز واکنش نشان می‌دهد. رئیس‌جمهور ترکیه با اشاره به اهمیت فراوان منطقه «عفرین» ادامه داد: «اگر احتمال مستولی شدن تروریسم بر منطقه پیدا شود، ما دخالت می‌کنیم.»
اردوغان سپس مجددا به انتقاد از آمریکا برای ارسال سلاح به کُردهای سوریه پرداخته و گفت شمار کامیون‌های حامل تجهیزات نظامی که به دست آنها رسیده، از ۱۰۰۰ دستگاه گذشته است. وی در پاسخ به سوالی درباره عملیات نظامی مشترک با ایران علیه مقر اصلی گروه تروریستی پ.ک.ک در کوهستان‌های «قندیل» واقع در کردستان عراق تاکید کرد مذاکرات ادامه دارد و آنها نیز از سوی پژاک با مشکل مواجه هستند. رئیس‌جمهور ترکیه در پایان افزود: «با اینکه مشکلات عدیده‌ای با ایران داریم، آنها در این مسئله با ما هم‌عقیده‌اند و می‌گویند که باهم علیه تروریسم بجنگیم. این می‌تواند در قندیل یا سنجار رخ دهد.»
وزرای خارجه ترکیه و عراق در کنفرانس خبری مشترک در بغداد، بر حل مشکلات میان ۲ کشور، اختلافات بغداد و اربیل و همچنین حفظ حاکمیت عراق تأکید کردند.
«مولود چاووش اوغلو» وزیر امور خارجه ترکیه که به عراق رفته، در کنفرانس خبری مشترک به «ابراهیم الجعفری» همتای عراقی، به سوال خبرنگاران پاسخ داد.
ابراهیم الجعفری در این کنفرانس که به شکل زنده از شبکه «رووداو» عراق پخش شد، گفت: ما به وزیر خارجه ترکیه بر نیاز به خروج فوری نظامیان ترکیه از عراق تاکید کردیم.
مولود چاووش اوغلو نیز با استقبال از عملیات آزادسازی شهر تلعفر از اشغال داعش اعلام کرد که کشورش از ابتدای مبارزه با تروریسم داعش در کنار عراق ایستاده است. وزیر امور خارجه ترکیه با اعلام حمایت کشورش از وحدت ملی عراق اعلام کرد که آنکارا برای بازسازی نقاط آزاد شده اعلام آمادگی می‌کند. وزرای دفاع ترکیه و آمریکا در مقر وزارت خارجه ترکیه در آنکارا دیدار کردند. «جیمز ماتیس» وزیر دفاع آمریکا در سفر به ترکیه مورد استقبال رسمی «نورالدین جانیکلی» همتای ترکیه ای خود قرار گرفت. به گزارش آناتولی، این دیدار در مقر وزارت خارجه ترکیه در آنکارا انجام شد.

کد مطلب: 100627
 
Share/Save/Bookmark