میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۰ تير ۱۳۹۶ ساعت ۲۳:۲۶
 
 
تلاطم بازار ادامه دارد؛
قیمت پیاز داخلی ۶ برابر نرخ صادراتی!
قیمت پیاز داخلی ۶ برابر نرخ صادراتی!
 

در شرایطی که هفته‌هاست قیمت پیاز ناشی از کمبود تولید و عرضه به کیلویی ۴۰۰۰ تومان رسیده است، این محصول کیلویی کمتر از ۷۰۰ تومان یعنی یک ششم قیمت بازار داخلی، به کشورهای مختلف صادر می‌شود.
هفته‌هاست که در بازار پیاز نوسانات شدیدی به وجود آمده و قیمت آن از کیلویی ۲۵۰۰ تومان در میادین میوه و تره‌بار شهرداری (عمده فروشی) تا حدود کیلویی ۴۰۰۰ تومان در بازار خرده‌فروشی افزایش یافته است که البته به گفته مسئولان وزارت جهاد کشاورزی و فعالان بازار میوه و تره‌بار علت این گرانی کاهش تولید مقطعی پیاز به دلیل بازار نامناسب و برخی شرایط اقلیمی عنوان می‌شود.
حسین اصغری - مدیرکل دفتر محصولات علوفه‌ای و جالیزی وزارت جهاد کشاورزی- در این باره به ایسنا اعلام کرد که شرایط خاص اقلیمی، کاهش تولید ناشی از وضعیت آب و هوایی و بازار نامناسب پیاز در سال گذشته باعث گرانی مقطعی این محصول شده است اما تا ۲۰ روز آینده و به بازار رسیدن تولیدات جدید، شاهد کاهش قیمت پیاز خواهیم بود.
وی افزود: محصولات صیفی مانند پیاز امکان واردات ندارند، چراکه از نظر آفات نباتی ریسک بالایی دارد و واردات آن می‌تواند با مخاطرات بسیاری همراه شود و از سوی دیگر نیز وزارت نیرو به عنوان متولی تامین و مدیریت منابع آبی، سهم بخش کشاورزی را از این نظر کاهش داده و محدودیت آب نیز یکی از عوامل کاهش تولید پیاز به شمار می‌رود.
حسین مهاجران - رییس اتحادیه فروشندگان میوه و تره‌بار - پیش از این نیز درباره علت افزایش قیمت پیاز در بازار میوه و تره‌بار، گفته بود که در سال گذشته در همین بازه زمانی پیاز در بازار اشباع شده و تولید مناطق مختلف به بازار رسیده بود، اما هم اکنون تولید اصفهان، آن هم نه همه مناطقش به بازار رسیده و تا ۱۰ روز گذشته تنها تولید دزفول در بازار وجود داشت که نشان می‌دهد کشاورز و تولید کننده چندان رضایتی از بازار پیاز در سال گذشته نداشته و نتوانسته سود دلخواه خود را از فروش محصول ببرند.
وی اضافه کرد: هم اکنون قیمت عمده فروشی هر کیلوگرم پیاز زرد در بازار ۲۸۰۰ تا ۳۰۰۰ تومان و قیمت عمده فروشی پیاز سفید ۲۵۰۰ تا ۲۸۰۰ تومان است که نشان دهنده‌ قیمت و بازار این محصول است، اما امیدواریم در هفته آینده با رسیدن پیاز از مناطقی مانند اصفهان و در ماه آینده با رسیدن پیاز مناطق مختلف آذربایجان مانند بناب، قیمت این محصول تا کمتر از هزار تومان نیز کاهش پیدا کند.
البته سیدرضا نورانی - رییس اتحادیه محصولات کشاورزی - در این باره به ایسنا گفت که قیمت پیاز به دلیل کمبود تولید و عرضه نسبت به تقاضا از موز در بازار پیشی گرفته و به کیلویی حدود ۳۸۰۰ تومان رسیده است اما انتظار می‌رود وزارت جهاد کشاورزی الگوی کشت مناسبی برای این محصول تعریف کند.
قیمت پیاز در بازار داخلی در حالی روی ۳۵۰۰ تا بیش از ۴۰۰۰ تومان می‌چرخد که نرخ صادراتی این محصول شش برابر ارزان‌تر از قیمت داخلی آن است، چرا که براساس آمار گمرک جمهوری اسلامی ایران طی ۱۲ ماهه سال گذشته قیمت هر کیلوگرم پیاز صادراتی به ۱۹ کشور مختلف به صورت میانگین ۶۶۷ تومان بوده است.
براساس همین آمار، طی سال گذشته ۱۰۶ هزار و ۶۸۴ تن پیاز و موسیر به ارزش ۷۱ میلیارد و ۲۴۳ میلیون و ۴۵۷ هزار تومان معادل ۲۲ میلیون دلار به کشورهای مذکور صادر شده است. در حالی که به گفته برخی مسئولان وزارت جهاد کشاورزی یکی از عوامل کاهش عرضه پیاز در بازار داخلی بارندگی شدید در اسفندماه سال گذشته در جیرفت بود که گرمای بی‌سابقه پس از آن نیز به بارش باران کمک کرد و میزان تولید پیاز را کاهش داد.
همچنین در فروردین ‌ماه امسال بالغ بر ۲۲ هزار و ۲۸۵ تن پیاز و موسیر به ارزش ۱۴ میلیارد و ۱۹۶ میلیون و ۹۸۴ هزار تومان معادل چهار میلیون و ۳۷۸ دلار به ۹ کشور ارمنستان، افغانستان، امارات، پاکستان، ترکمنستان، عراق، فدراسیون روسیه، قزاقستان و کویت صادر شده است. البته پس از آن هیچ آمار و ارقام رسمی دیگری روی سایت گمرک به عنوان یک دستگاه متولی برنامه‌ریزی اقتصادی کشور به ثبت نرسیده است. حالا سوال اینجاست که چرا با وجود کمبود پیاز در بازار داخلی و نیاز به افزایش عرضه آن، سیاست‌گذاری و ابلاغیه‌ای از سوی وزارت جهاد کشاورزی مبنی بر وضع تعرفه در حمایت از مصرف کنندگان و برای کاهش قیمت این محصول اعلام نمی‌شود و به گفته یک مقام مسئول صادرات پیاز مانند ماه‌های گذشته همچنان بدون ارزآوری قابل توجه و با قیمتی حدود شش برابر ارزان‌تر از بازار داخلی ادامه دارد که البته حجم آن با توجه به افزایش قیمت پیاز در بازار داخلی کاهش یافته و در صورت ادامه این گرانی قطع خواهد شد. 

گرانی ۵ کالای اساسی
بانک مرکزی اعلام کرد: قیمت خُرده فروشی ۵ گروه مواد خوراکی در هفته منتهی به ۱۶ تیرماه افزایش، ۳ گروه کاهش و ۳ گروه نیز ثابت ماند.
گزارش هفتگی متوسط قیمت خُرده فروشی برخی از مواد خوراکی در تهران در هفته منتهی به ۱۶ تیرماه نسبت به هفته قبل از آن حاکی از افزایش قیمت گروههای لبنیات ۰.۲ درصد، تخم مرغ ۳.۲ درصد، سبزیهای تازه ۲.۴ درصد، گوشت مرغ ۵.۱ درصد، چای ۱.۴ درصد و کاهش قیمت گروه‌های برنج ۲ دهم درصد، میوه‌های تازه ۶ و یک دهم درصد، قند و شکر ۶ دهم درصد است. همچنین قیمت گروه‌های حبوب، گوشت قرمز و روغن نباتی بدون تغییر نسبت به هفته قبل از آن ثابت بوده اند.
در هفته مورد گزارش در گروه لبنیات بهای پنیر پاستوریزه نسبت به هفته قبل معادل یک درصد، ماست پاستوریزه و پنیر پاستوریزه هر یک ۳ دهم درصد افزایش داشت و قیمت سایر اقلام این گروه بدون تغییر بود. بهای تخم مرغ معادل ۳و دو دهم درصد افزایش یافت و شانه‌ای۹۰ هزار الی ۱۱۰ هزار ریال فروش می‌رفت.
در این هفته در گروه برنج، قیمت برنج وارداتی غیرتایلندی و برنج داخلی درجه دو ثابت بود و بهای برنج داخله درجه یک معادل ۲ دهم درصد کاهش داشت. در گروه حبوب، قیمت لوبیا قرمز معادل ۲ دهم درصد افزایش یافت و بهای سایر اقلام این گروه بدون تغییر بود.
در هفته مورد بررسی در میادین زیر نظر شهرداری اقلام میوه و سبزی تازه که تعدادی از آنها از نظر کیفی در مقایسه با سایر میوه فروشی‌ها متفاوت بودند به نرخ مصوب سازمان میادین میوه و تره بار عرضه می‌شد. میوه فروشی‌های سطح شهر اقلام میوه و سبزی تازه را عرضه می‌کردند که در گروه میوه‌های تازه قیمت موز معادل ۲ سه دهم درصد افزایش ولی بهای سایر اقلام این گروه بین ۲ و شش دهم درصد تا ۱۴ و یک دهم درصد کاهش داشت.
در هفته مورد گزارش قیمت گوشت گوسفند معادل ۳ دهم درصد کاهش ولی قیمت گوشت تازه گاو و گوساله معادل ۳ دهم درصد و گوشت مرغ ۱ و نیم درصد افزایش داشت.
همچنین در این هفته قیمت قند معادل ۸ دهم درصد، شکر ۳ دهم درصد کاهش ولی قیمت چای خارجی معادل ۱ و چهار دهم درصد و روغن نباتی جامد ۱ دهم درصد افزایش یافت. قیمت روغن نباتی مایع ثابت بود.
بر اساس آمار منتشر شده از سوی بانک مرکزی، تغییرات قیمت‌ها نسبت به هفته مشابه سال گذشته نشان می‌دهد که قیمت لبنیات ۷ ونیم درصد، تخم مرغ۲۴ و نه دهم درصد، برنج ۱۰ و ۷ دهم درصد، حبوب ۲۳ و نیم درصد، سبزی‌های تازه ۳۴ و هفت دهم درصد، گوشت قرمز ۲۰ و نه دهم درصد، قند و شکر ۱۱ درصد، چای ۲۳ و دو دهم درصد و روغن نباتی ۸ و نیم درصد رشد قیمت داشته‌اند، ولی قیمت گوشت مرغ۱و نیم درصد و میوههای تازه ۳ و یک دهم درصد کاهش یافته است.

کد مطلب: 100023
 
Share/Save/Bookmark