میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : شنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۲۲:۵۷
 
 
چهارمین شنبه بحرانی در فرانسه صدها بازداشتی برجای گذاشت
سرکوب مردم ماموریت ماکرون برای زره‌پوش‌ها
سرکوب مردم ماموریت ماکرون برای زره‌پوش‌ها
 

معترضان فرانسوی موسوم به جلیقه زردها درحالی طبق وعده قبلی خود دیروز بار دیگر به خیابان‌های پاریس آمدند که دولت با تانک و زره‌پوش اقدام به سرکوب‌ آنها کرده و صدها نفر نیز بازداشت شدند.
فرانسه این روزها دورانی بحرانی را سپری می‌کند که محور آن را اعتراض‌های مردمی به حاکمیت نظام سرمایه‌دار ی تشکیل می‌دهد که البته با سرکوب‌گری و برخورد مشت آهنین دولتمردان این کشور مواجه شده است. سرکوبی که اروپای مدعی حمایت از حقوق بشر در برابر آن سکوت و حتی به حمایت از آن می‌پردازد.
شهرهای مختلف فرانسه طبق وعده قبلی شاهد اعتراضات ضد دولتی شد. جنبش جلیقه زردها ۳ هفته پیش در اعتراض به افزایش قیمت سوخت آغاز شد حال آنکه دولت فرانسه می‌گوید گروه‌های افراطی آن را به نام خود ضبط کرده‌ اند.
۷۲ درصد از شهروندان فرانسوی از اعتراضات جلیقه‌ زردها حمایت می‌کنند. از زمان آغاز اعتراضات چهار نفر کشته و شمار زیادی زخمی شده‌اند.تصاویر خشونت ماموران پلیس در مقابل تظاهرکنندگان در شبکه‌های اجتماعی دست به دست شده و انتقادهای زیادی را برانگیخته است. طبق یک نظرسنجی ۷۸ درصد فرانسوی‌ها موافقت دولت با تعلیق یک ساله افزایش بهای سوخت را ناکافی دانسته و معتقدند که هزینه‌های زندگی افزایش خواهد داشت. این در حالی است که «کریستوف کاستنر» وزیر کشور فرانسه در گفت‌وگو با سایت «بروت» مدعی شد که دولت مهیای پاسخی دندان‌شکن است. وی همچنین از تظاهرکنندگان صلح‌جو خواست با اوباش همراهی نکنند!
این در حالی است که خبرگزار «لو موند» می‌گوید نیروهای پلیس کیف دستی مردم را بازرسی کرده و اشیائی مانند کلاه ایمنی را توقیف می‌کند. معترضان شعارهایی علیه امانوئل ماکرون رئیس‌جمهوری فرانسه سر دادند از جمله: «ماکرون استعفا بده». دست‌کم ۹۰ هزار نیروی امنیتی به خیابان‌ها می‌آیند. از این تعداد، سهم خیابان‌های پاریس ۸ هزار پلیس و ۱۲ خودرو زرهی است. بنابر اعلام «لو پاریزین»، در مجموع ۸۰ خودرو زرهی برای سرکوب تظاهرات سراسری جلیقه‌ زردها به سطح خیابان اعزام خواهد شد. شبکه خبری الحدث هم اعلام کرد که گروهی از پلیس‌ها با لباس شخصی در میان معترضان آمده‌اند.
در این میان انتشار تصاویری از رفتار تحقیرآمیز پلیس فرانسه با دانش‌آموزانی که در تظاهرات‌ها در این کشور شرکت کرده‌اند خشم گروه‌های معترض را به همراه داشته است. فیلمی که برخی سیاستمداران آن را محکوم کرده‌اند دانش‌آموزان را در حالی نشان می‌دهد که روی زانو نشسته‌اند و پلیس ضدشورش با فریاد به آنها دستور می‌دهد.
طبق این گزارش، مسئولان در فرانسه نگرانند دست به دست چرخیدن این فیلم در فضای مجازی باعث شعله‌ور شدن آتش خشم گروه‌های معترض، مشهور به «جلیقه‌زردها» شده و آنها را برای حضور در تظاهرات‌های برنامه‌ریزی‌شده برای شنبه راغب‌تر کند. بیم اعتراضات گسترده عملاً پاریس را به تعطیلی کشانده است. وزیر فرهنگ فرانسه پنجشنبه اعلام کرد اماکن گردشگری فرانسه، از جمله برج ایفل و موزه لوور روز شنبه تعطیل خواهند بود.
دانش‌آموزانی که فیلم آنها در فضای مجازی پخش شده، دانش‌آموزان منطقه «مانت-اژولی»، واقع در حومه پاریس هستند که پلیس آنها را به دلیل شرکت در تظاهرات‌های اخیر دستگیر کرده است. دامنه اعتراضات سه هفته‌ای در فرانسه ده‌ها مدرسه در این کشور را هم درگیر کرده است. اسکای‌نیوز نوشته پلیس در حوالی دبیرستان «سنت-اگزوپری» مجموعاً ۱۴۶ نفر را دستگیر کرده است. ادعا شده معترضان با پلیس درگیر شده و دو خودرو را به آتش کشیده‌اند.
«الیور فاوئر»، رهبر حزب سوسیالیست فرانسه در واکنش به این فیلم این پیام را در توئیترش منتشر کرد: «هر کار اشتباهی که انجام شده باشد تحقیر نوجوانان و فیلمبرداری از آن توجیه ندارد.» در این میان اتحادیه کارکنان پلیس فرانسه، همزمان با موج جدید تظاهرات ضد سیاست‌های اقتصادی دولت، دست به اعتصاب زد. به گفته دبیرکل اتحادیه کارکنان نیروهای پلیس فرانسه، افسران این نهاد اغلب مورد سوءرفتار و سوءبرخورد قرار می‌گیرند و مجبور می‌شوند که «بدون استراحت» کار کنند. وی بر این اساس، نیروهای انتظامی را تشویق کرد که مرتکب «اشتباه مرگبار» نشوند و در صورتی که احساس می‌کنند خسته و فرسوده هستند در تظاهرات و راهپیمایی‌ها شرکت نکنند.
امانوئل مکرون ۴۰ ساله که محبوبیتش بر اساس نظرسنجی‌ها پایین ارزیابی شده، با یکی از بزرگترین چالش‌های دوره ریاست‌جمهوری ۱۸ ماهه خود مواجه شده است. او مسئولیت رسیدگی به اعتراضات و بررسی درخواست معترضان را به نخست‌وزیرش، ادوارد فیلیپ سپرده است.
جنبش جلیقه زردها در نظر دارند که اعتراضاتی را در کشورهای همسایه فرانسه از جمله در بلژیک و هلند نیز برگزار کند. صدها نفر از نیروهای پلیس در بلژیک به مناطق مشکوک به تجمع گسیل شدند. چند روز پیش جلیقه زردها در جریان اعتراضات بانیروهای پلیس درگیر شده و بیش از ۷۰ نفر بازداشت شدند. همچنین دبیر روزنامه "مقاومت هلند" خواستار برگزاری راهپیمایی مسالمت‌آمیز در شهرهای مختلف هلند از جمله آمستردام شدند.

کد مطلب: 107107
 
Share/Save/Bookmark