میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : شنبه ۲۹ شهريور ۱۳۹۹ ساعت ۲۲:۰۸
 
 
توقف گزارش‌دهی سالیانه رئیس جمهور به مجلس

عضو هیئت رییسه مجلس با بیان اینکه وزرا مکلفند گزارش سالیانه خود را به مجلس ارائه دهند، گفت: هیئت عالی حل اختلاف و تنظیم روابط قوای سه‌گانه مصوبه گزارش‌دهی رییس‌جمهور به صحن مجلس را ملغی کرده‌ و به همین جهت گزارش‌دهی رییس جمهور به صحن فعلاً متوقف شده است.
حجت‌الاسلام علیرضا سلیمی با اشاره به آخرین وضعیت تکلیف رییس‌جمهور و هر یک از وزرا به ارائه گزارش به مجلس در مرداد ماه هر سال، گفت: بر اساس ماده ۲۳۵ قانون «آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی» وزرا مکلفند گزارش سالیانه‌ای از عملکرد خود به کمیسیون‌های مجلس ارائه دهند.
وی تأکید کرد: همچنین در این ماده عنوان شده که وزرا مکلفند این گزارش را به مجلس و نه به صحن علنی ارائه دهند. همچنین پیرو این ماده عنوان شده وزرا عملکرد سال گذشته و برنامه پیش‌رو خود را به صورت کمی و کیفی به مجلس تقدیم کنند و بحث تقدیم گزارش مطرح شده است.
نماینده مجلس تصریح کرد: از این رو از وزرا خواسته شده تا گزارش سالیانه خود را به کمیسیون‌های مجلس تقدیم کنند.
وی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه در این صورت رییس جمهور نیز به صحن مجلس گزارش ارائه خواهد کرد؟ گفت: هیئت عالی حل اختلاف و تنظیم روابط قوای سه‌گانه مصوبه گزارش دهی رییس جمهور به صحن مجلس را ملغی کرده‌ و به همین جهت مبحث گزارش دهی رییس جمهور به صحن فعلاً متوقف شده است.
پیش از این نیز محمد حسین فرهنگی، با اشاره به آخرین وضعیت تکلیف رییس‌جمهور و هر یک از وزرا به ارائه گزارش به مجلس در مرداد ماه هر سال، گفت: در حال حاضر موانعی در این زمینه به وجود آمده است.
وی تاکید کرد: دولت در این زمینه اعتراضاتی را مطرح کرد و این مسئله به «هیئت عالی حل اختلاف و تنظیم روابط قوای سه‌گانه» ارجاع شد و در آنجا هم نظر دولت مورد پذیرش قرار گرفت.
سخنگوی هیئت رییسه مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: البته اینکه این موضوع شامل همه دولت می‌شود و یا رییس جمهور هنوز ابهام برانگیز است.
نماینده مجلس گفت: در این زمینه در هیئت رییسه بحث شد و مقرر شد تا یکی از نواب رییس این مسئله را پیگیری کند تا مشخص شود که آیا ارائه گزارش شامل مابقی افراد دولت هم می‌شود و یا خیر؟
هیئت عالی حل اختلاف و تنظیم روابط قوای سه‌گانه، با حکم رهبر معظم انقلاب اسلامی در اجرای بند ۷ اصل ۱۱۰ قانون اساسی در مرداد ماه سال ۱۳۹۰ به منظور بررسی و ارائه‌ی نظرات مشورتی در موارد حل اختلاف و تنظیم روابط سه قوه تشکیل شد.
همچنین بر اساس ماده ۲۳۵ قانون «آئین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی»، رییس‌جمهور و هر یک از وزرا مؤظف هستند در مرداد ماه هر سال براساس برنامه‌های ارائه‌شده در زمان تشکیل دولت و أخذ رأی اعتماد وزرا، اسناد و قوانین بالادستی و شاخص‌های عملکردی متناسب با حوزه وظایف خود، که هیئت رئیسه مجلس تعیین می‌کند، گزارش عملکرد سال گذشته و برنامه سال آینده خود را به‌صورت کمی و مقایسه‌ای به مجلس شورای اسلامی تقدیم کنند.

کد مطلب: 115405
 
Share/Save/Bookmark