میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۲۲:۳۱
 
 
فؤاد ایزدی:
مذاکره با آمریکا به افزایش فشار و تحریم منجر شد
مذاکره با آمریکا به افزایش فشار و تحریم منجر شد
 

کارشناس مسائل بین‌الملل گفت: تجربه چندین سال مذاکره با آمریکا به خصوص در سال‌های اخیر نشان داد مذاکره با آنها نه تنها منجر به کاهش تحریم‌ها نشد بلکه تحریم و فشار علیه ایران بیشتر هم شد.
فؤاد ایزدی پیرامون پیشنهاد اخیر رئیس‌جمهور آمریکا درخصوص مذاکره با ایران و در عین حال افزایش فشارها و تحریم‌ها علیه ملت ایران، اظهارداشت: امر مذاکره به خودی خود موضوع جدیدی برای ایران به حساب نمی‌آید نمی‌ ما سال‌ها درخصوص موضوع هسته‌ای با غرب و آمریکا مذاکره داشتیم، حتی در اواخر مذاکرات هسته‌ای رهبر معظم انقلاب فرمودند در حوزه‌های دیگر هم می‌توان با غربی‌ها وارد مذاکره شد در صورتی که در بحث هسته‌ای با آنها به نتیجه مطلوب و مناسبی برسیم.
وی گفت: به همین جهت مذاکره برای ایران امر غیرمعمولی نیست، اما صرف مذاکره برای مذاکره به هیچ کاری نمی‌آید، هدف اصلی ما از مذاکره با آنها برداشته شدن تحریم‌ها است اما تجربه چندین سال مذاکره با آنها در حوزه هسته‌ای به خصوص در سال‌های اخیر به ما نشان داد که مذاکره با آمریکا نه تنها منجر به کاهش تحریم‌های ما نشده بلکه تحریم و فشار علیه ایران بیشتر هم شده است.
ایزدی ادامه داد: باید توجه کنیم که بعضی اوقات پذیرفتن مذاکره یک بُعد منفی دارد، به این معنا که طرف مقابل تصور می‌کند ایران از سر ضعف و ناتوانی به مذاکره با آنها تن داده، بنابراین فشارها را بیشتر می‌کنند.
کارشناس مسائل بین‌الملل با بیان اینکه اگر ایران مجدد بخواهد مذاکره‌ای داشته باشد باید مطمئن شود که شرایط همچون دفعات قبلی نیست که منافع ما تامین نشود، تصریح کرد: تشخیص این امر هم به عهده مقامات است که فعلا تشخیص این است که مذاکره نتیجه‌ای نخواهد داشت، به طور مثال صحبت‌های آقای ظریف را نگاه کنید می‌بینید که نظر وی این است که آمریکا علاقه و تمایلی به مذاکره ندارد. وی بیان کرد: رئیس‌جمهور آمریکا از یک طرف پیشنهاد مذاکره بدون قید و شرط با ایران را مطرح می‌کند و از طرفی وزیر خارجه آن کشور یک ساعت بعد شروطی را برای مذاکره با ایران تعیین می‌کند که با نگاهی به این شروط متوجه می‌شویم عملی کردن هیچ‌یک از آنها برای ایران امکان‌پذیر نیست، شروطی از قبیل اینکه سیاست داخلی و خارجی ایران دراختیار آمریکا باشد یا اینکه بحث هایی را در موضوعات موشکی و هسته‌ای ایران مطرح می‌کنند که هیچ کدام از جانب ایران قابلیت اجرا ندارند و پذیرفتنی نیست.
ایزدی گفت: بنابراین بحث مذاکره موضوع جدی نیست، چون طرف مقابل علاقه و تمایلی به این مذاکره ندارد و هیچ علامت و نشانه‌ای در این خصوص از سوی آنها نمی‌بینیم. اگر طرف مقابل آمادگی و تمایلی به مذاکره داشت حداقل یکی از شروطی که پمپئو برای ایران مشخص کرده بود را به نحوی تنظیم می‌کردند که ایران بتواند آن را انجام دهد تا باب مذاکره را باز کنند ولی این کار را هم انجام ندادند.
کارشناس مسائل بین‌الملل با بیان اینکه در دولت فعلی کسانی هستند که همچنان علاقه‌مند به مذاکره با آمریکا هستند، افزود: گویا این دولت کاری جز مذاکره و گفت‌وگو بلد نیست و آن را هم البته به خوبی انجام نمی‌دهد.
وی ادامه داد: مطرح کردن پیشنهاد مذاکره از سوی ترامپ به دلیل برخی دعواهای داخلی آنها و همچنین به کارگیری بحث تبلیغاتی در سطح جهانی است، گویا آمریکا این کار را از اسرائیلی‌ها آموخته که همه جور فشاری را به طرف مقابل می‌آورند و هیچ گونه قصد مذاکره‌ای هم ندارند، اما اینطور مطرح می‌کنند که می‌خواهند وارد مذاکره شوند.
ایزدی در پایان خاطرنشان کرد: در این خصوص توجه داشته باشیم که این سیاست آمریکا در قالب سیاست چماق و هویج نیست، آنها با انجام عملیات روانی اینطور وانمود می‌کنند که فشار و تحریم‌های ما را که دیدید، حالا هویج هم که مذاکره باشد را از سوی ما ببینید، در صورتی که در این داستان ما هویجی نمی‌بینیم، اصل داستان چماق و هویج این است که شما دو انتخاب دارید، اما سیاست آمریکا به واقع چماق و چماق است یعنی آمریکا می‌گوید ما شما را تحریم می‌کنیم و اگر این را نپذیرید باید تسلیم شوید، انتخاب بین تسلیم و تحریم است که هیچ کدام هم گزینه خوبی نیست. مهر

کد مطلب: 105505
 
Share/Save/Bookmark