میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۳۱ تير ۱۳۹۹ ساعت ۲۲:۳۷
 
 
سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت؛
بازرسی ها نظام مند می شود

سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: راه اندازی سامانه‌های الکترونیکی، بازرسی‌ها را نظام مند می‌کنند و در کنار این موضوع از ظرفیت اصناف برای کنترل بازار نیز باید استفاده کرد.
سامانه های الکترونیکی بازرسی ها را نظام مند می‌کندخبرگزاری میزان ـ بر اساس اعلام پایگاه اطلاع رسانی وزارت صمت، حسین مدرس خیابانی با بیان اینکه راه اندازی سامانه‌های الکترونیکی، بازرسی‌ها را نظام مند می‌کنند و در کنار این موضوع از ظرفیت اصناف برای کنترل بازار نیز باید استفاده کرد، افزود: سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان در واقع ماحصل ادغام دو سازمان بزرگ "حمایت " و "بازرسی و نظارت" است و بازرسی و نظارت‌ها بر بازار در حال حاضر محصول این ادغام است.
وی ادامه داد: لزوم وجود یک سازمان قدرتمند برای بازرسی و نظارت بر بازار احساس می‌شد که با ادغام این دو سازمان و چابک‌سازی آن‌ها این مهم تحقق یافت و تا به امروز تداوم دارد.
سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: معاونت‌های بازرسی و نظارت در سازمان‌های صمت استانی باید ساختاری قدرتمند برای ادامه حیات و فعالیت‌های خود داشته باشند که خوشبختانه با ایجاد این ساختار نیز موافقت به عمل آمده است. مدرس خیابانی همچنین بر تقویت اعتبارات و تأمین زیرساخت‌ها از جمله حمل و نقل و تأمین خودرو‌های مورد نیاز برای بازرسی در راستای تقویت کنترل‌ها و نظارت‌ها تاکید کرد و گفت: این موضوعات با جدیت تا حصول نتیجه نهایی در حال پیگیری می‌باشد.
وی بخش عمده‌ای از التهابات بازار را متاثر از نوسانات ارزی و شاخص‌های کلان دانست و بیان کرد: با این وجود مردم انتظار کنترل و نظارت بر بازار را دارند که در این راستا ارتباط با اتاق‌های اصناف، اتحادیه‌ها و صنوف در کنترل بازار در کنار فعال سازی سامانه‌های الکترونیکی اثربخش است. سامانه‌های الکترونیکی بازرسی‌ها را نظام مند می‌کنند
سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر اینکه سامانه‌های الکترونیکی بازرسی‌ها را نظام مند می‌کنند، افزود: همچنین از ظرفیت اصناف در کنترل بازار باید استفاده کرد، وجود سه میلیون واحد صنفی ظرفیت بسیار خوبی در کنترل و نظارت بر بازار می‌باشد و اداره بازار بدون حضور بازرسان و متولیان اصناف و واحد‌های صنفی به یک شوخی شبیه است.
مدرس خیابانی در خصوص برنامه‌های نظارتی مشترک با دیگر دستگاه‌ها نیز، ادامه داد: گشت‌های مشترک بازرسی با دعوت از بازرسان اتاق اصناف، سازمان تعزیرات و با محوریت سازمان حمایت به صورت مداوم در حال انجام است که به نتایج خوبی نیز رسیده است.
وی گفت: سازمان حمایت بازوی کنترل ستاد تنظیم بازار است و اجرای مصوبات ستاد تنظیم بازار در واقع بدون نظارت‌های سازمان حمایت عملی و شدنی نیست و خط قرمز سازمان حمایت این است که تولید متوقف نشود.
تعامل تعزیرات با سازمان حمایت
سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به تعامل بسیار خوبی که با سازمان تعزیرات حکومتی وجود دارد، نیز تصریح کرد: اگر در برخی استان‌ها ناهماهنگی هست این ناهماهنگی مربوط به همان استان است، اما سازمان تعزیرات در همه جلسات و گشت‌های مشترک در کنار ما فعالیت می‌کند و گشت‌های مشترک را تحت مدیریت و محوریت سازمان حمایت انجام می‌دهد.
مدرس خیابانی از استان‌ها خواست تا ۵ بازوی نظارت شامل سازمان حمایت، سازمان تعزیرات، اتاق اصناف، دادستانی و نیروی انتظامی را در کنار هم داشته باشند.

برخورد با گرانفروشان
وی همچنین با بیان اینکه نباید اجازه داد تا سودجویان از نوسانات ارزی سوء استفاده کنند، گفت: بین گرانی و گرانفروشی یقیناً تفاوت وجود دارد و کسانی که پشت نوسانات ارز گرانفروشی می‌کنند باید مورد برخورد واقع شوند. سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت بازرسان را مظلوم‌ترین قشر از کارمند‌ها توصیف کرد و گفت: کار نظارت بر بازار فقط مختص بازرسان نیست و تعامل و همگرایی همه دستگاه‌ها را می‌طلبد و مردم نیز باید در کنار دولت در مدیریت و کنترل بازار نقش خود را ایفا کنند.
مدرس خیابانی با تاکید بر اینکه سازمان حمایت و بازرسان این سازمان با تمام وجود در میدان هستند، گفت: در همین شرایط سخت کرونا ۲۳ بازرس کرونا گرفتند و تعدادی از بازرسان در این راه جان خود را از دست دادند که شهید خدمت محسوب می‌شوند.
وی در ادامه سخنان خود با بیان اینکه به دنبال فعال سازی سامانه‌های الکترونیکی هستیم، اعلام کرد: سامانه الکترونیکی اسنپ بازار را می‌خواهیم راه اندازی کنیم تا بازرسی‌ها در هر لحظه به صورت آنلاین باشد و در هر نقطه که مورد نیاز باشد، بازرس حضور داشته باشد.
سرپرست وزارت صمت با بیان اینکه الکترونیکی کردن و پاسخگویی به ارباب رجوع خواسته رئیس‌جمهور نیز می‌باشد، گفت: باید بازرسی‌ها هدفمند بشوند، بازرسی غیر هدفمند راه به جایی نخواهد برد. مدرس خیابانی با یادآوری اینکه پویش بدون قیمت نخریم را از سال قبل شروع کردیم، افزود: درج قیمت باید نهادینه شود و باید تلاش کرد تا مردم نیز در این زمینه همکاری داشته باشند و مردم فقط وارد مغازه‌هایی شوند که دارای برچسب قیمت باشند. وی همچنین بر ضرورت توجه به انبار‌ها و مراکز نگهداری برای جلوگیری از سوء استفاده‌ها تاکید کرد.

کد مطلب: 114604
 
Share/Save/Bookmark