میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۷ اسفند ۱۳۹۸ ساعت ۲۱:۲۶
 
 
همزمان با استمرار تجاوزات آنکارا به ادلب صورت گرفت
کاروان نظامی ترکیه زیر آتش توپخانه سوریه
کاروان نظامی ترکیه زیر آتش توپخانه سوریه
 

اقدامات بحران‌ساز و حمایت‌های ترکیه از تروریست‌ها در حالی ادامه دارد که توپخانه ارتش سوریه دیروز کاروان نظامی ترکیه را در جنوب استان ادلب هدف قرار داد.
در این حمله توپخانه‌ای یک تانک ترکیه مورد هدف قرار گرفت و در آتش سوخت. هنوز آمار تلفات احتمالی ارتش ترکیه گزارش نشده است. روز دوشنبه نیز در حمله جنگنده‌های روسی و سوریه به دیده‌بانی ترکیه در شهرک «کنصفره» ۱۰ نظامی ترکیه کشته و زخمی شدند. ترکیه از این نقطه بعنوان پوشش توپخانه‌ای برای ترریست‌ها استفاده می‌کند. با وجود اینکه در هفته‌های گذشته ارتش سوریه بارها کاروان نظامی ترکیه را هدف قرار داده اما کماکان ورود تجهیزات و خودروهای نظامی برای کمک به تروریست‌ها از مرزهای ترکیه به داخل خاک سوریه ادامه دارد. وزیر خارجه ترکیه با اشاره به سفر هیأت روسی به این کشور، خواستار فشار مسکو به دمشق برای توقف عملیات ضد تروریستی در ادلب شد. «مولود چاووش‌اوغلو» وزیر خارجه ترکیه گفت یک هیأت روسی برای مذاکره با مقامات ترکی وارد آنکارا شده و عصر امروز درباره سوریه و ادلب رایزنی خواهند کرد. همچنین ابراهیم کالین سخنگوی ریاست‌جمهوری ترکیه ترکیه ضمن بحرانی توصیف کردن وضعیت ادلب در سوریه، از تداوم اعزام نیرو و تجهیزات پشتیبانی به شمال غرب سوریه خبر داد. در این میان ارتش سوریه موفق شد پنج منطقه دیگر را آزاد کند و در صورت تداوم پیشروی خود در جنوب ادلب، خواهد توانست جبهه النصره و سایر تروریست‌ها را در جبل الزاویه محاصره کند.
ارتش سوریه با تسلط بر این شهرک، ۱۲ کیلومتر تا محاصره کامل تروریستها در منطقه جبل الزاویه فاصله دارد. تروریستها در دهها روستا و شهرک در این منطقه حضور دارند.
احتمالا ارتش سوریه به سمت شهرکهای «الفطیره» و «سفوهن» در غرب حرکت خواهد کرد تا بتواند خود را به شهرکهای «العکاوی» و «القاهرة» در شمال غرب حماه برساند. همزمان با پیشروی ارتش سوریه در عمق استراتژیک منطقه حلب، منابع خبری فاش کردند که انگلیس با حمایت مالی و اطلاعاتی از گروه تروریستی کلاه سفیدها به بحران‌سازی در سوریه ادامه می‌دهد.
انگلیس همچون آمریکا و فرانسه و صهیونیست‌ها در طول ۸ سال بحران سوریه برای حمایت از تروریست‌ها از هیچ اقدامی فروگذار نبوده و ادعای مبارزه آن با تروریسم ادعایی واهی و ساختگی بوده است. در ادامه افشای نقش بحران‌ساز لندن، مدیر اطلاعات خارجی روسیه گفت که گروهک تروریستی «کلاه سفیدها» مأموریت دارد، اخبار و ادعاهای کذب علیه ارتش سوریه منتشر کند.«سرگئی ناریشکین» مدیر اطلاعات خارجی روسیه گفت که سازمان‌های اطلاعاتی غربی با حمایت سازمان تروریستی «کلاه سفیدها» دست به جنگ رسانه‌ای علیه سوریه زده‌اند. سازمان «کلاه سفیدها» تابع سازمان‌های اطلاعاتی انگلیس و آمریکاست و مؤسس آن فردی به نام «جیمز لامژرار» افسر سابق اطلاعاتی انگلیس است که در نوامبر سال گذشته میلادی به طور مشکوکی در منزلش در استانبول کشته شد.
این افشاگری در حالی صورت می‌گیرد که ستاد کل ارتش و نیروهای مسلح سوریه با انتشار بیانیه‌ای، به تشریح دستاوردهای میدانی خود پرداخت و بر تداوم عملیات‌های خود علیه تروریست‌ها تأکید کرد. خبرگزاری رسمی سوریه (سانا) ضمن نقل این بیانیه، گزارش داد، سربازان سوری طی روزهای اندک گذشته توانستند شهرکها، روستاها و ارتفاعات مهمی را آزاد کنند که «کفرنبل، کفر سجنة، الشیخ مصطفى، حاس، معرة حرمة، دیر سنبل، الدار الکبیرة، حزارین و آثار شنشراح» بخشی از این مناطق است. ارتش سوریه تأکید کرد، اهمیت آزادسازی این مناطق بدین سبب است که عمق امن تروریسم در جنوب ادلب و حلقه وصل ارتفاعات «شحشبو» و منطقه «سهل الغاب» است و ریفهای ادلب و حماه و ارتفاعات «جبل الزاویه» و «جبل الاربعین» را به سهل الغاب وصل می‌کند. سرکرده‌های تروریست‌ها در ادلب به شکست سنگین در ادلب و حلب، فروپاشی صفوف آنها و از پای درآمدن صدها نیروی رزمی خود در برابر پیشروی‌های ارتش سوریه اعتراف کردند.
القدس العربی نوشت: ناظران معتقدند عملیات نظامی اخیر ارتش سوریه در شمال این کشور که با آزادسازی بیش از یکصد شهر و روستا در استان‌های حلب و ادلب همراه بود شکست قابل توجه گروه‌های تروریستی به طور کل و به خصوص هیئه تحریر الشام که سازمان یافته‌ترین گروه تروریستی از لحاظ نظامی و اداری در شمال سوریه بود، نشان داد. در این میان اردوغان رئیس‌جمهور ترکیه ضمن مخالفت مجدد با عقب‌نشینی از ادلب، تهدید کرد نیروهای ارتش سوریه را به پشت محدوده توافق سوچی عقب می‌رانند.

کد مطلب: 113001
 
Share/Save/Bookmark