میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۸ ارديبهشت ۱۳۹۹ ساعت ۲۲:۱۳
 
 
قربانیان کووید19 در اروپا و آمریکا هر رزو ابعاد جدیدتری می‌گیرد
از اعتراض به مدیریت هولناک کرونا تا سرکوب‌گری پلیس
از اعتراض به مدیریت هولناک کرونا تا سرکوب‌گری پلیس
 

آمار قربانیان کرونا در اروپا و آمریکا در حالی همچنان روند سعودی دارد که نیروهای امنیتی و پلیس در چند کشور اروپایی با حمله به معترضانی که ضد قوانین و محدودیت‌های مرتبط با شیوع ویروس کرونا و البته مدتیریت ضعیف و بعضا هولناک کرونا توسط دولتمردان غربی تظاهرات کرده بودند، تعداد زیادی را بازداشت کردند.
ضعف شدید مدیرتی در حمایت از مردم در مقابله با کرونا در بسیاری از کشورهای اروپایی و آمریکا موجب شده تا عدم پذیرش قرنطینه بهانه‌ای برای اعتراض های مردمی در این کشورها شود. بسیاری تاکید دارند که این اعتراض ها صرفا برای شرایط قرنطینه نیست بلکه برای اعتراض به مدیریت بد دولتمردان در عرصه بهداشتی و البته اقتصادی دوران کروناست. گروه‌هایی مختلفی از مردم در چند کشور اروپایی روز شنبه به خیابان‌ها آمده و علیه تصمیمات دولت‌های خود برای اعمال قوانین و محدودیت‌های مرتبط با ویروس «کووید۱۹»، تظاهرات و اعتراض کردند.پلیس آلمان می‌گوید در هزاران آلمانی با تظاهرات در خیابان‌ها، اعتراض خود را نسبت به محدودیت‌‌های اعمالی از سوی دولت نشان دادند. پلیس آلمان نیز در مقابله با معترضانی که قوانین فاصله‌گذاری را رعایت نکرده و حتی از ماسک نیز استفاده نکرده بودند، تعدادی از آنها را بازداشت کرد.شبکه «سی‌جی‌تی‌اِن» تعداد بازداشتی‌ها در برلین را حدود ۲۰۰ نفر گزارش کرد و گفت گروه‌های خاصی از آلمانی‌ها با معترضان به قوانین قرنطینه‌ای درگیر شدند.
در انگلیس، پلیس لندن ۱۹ نفر را به دلیل شکستن عامدانه محدودیت‌ها و قوانین فاصله‌گذاری اجتماعی و اعتراض به این اقدامات بازداشت کرد. پلیس لندن می‌گوید گروهی از تظاهرات‌کنندگان که در پارک مرکزی این شهر تجمع و به واکنش دولت «بوریس جانسون» نخست‌وزیر انگلیس به بحران کرونا اعتراض می‌کردند، از دستور متفرق‌شدن پیروی نکرده و بازداشت شدند.تصاویر و ویدئوهای منتشر شده از نحوه برخورد پلیس انگلیس با معترضان نشان می‌دهد که این نیروها با توسل به زور و رفتاری خشن اقدام به بازداشت تظاهرات‌کنندگان نموده‌اند.در لهستان نیز پلیس برای متفرق کردن معترضانی که خواستار رفع سریعتر محدودیت‌های کرونایی و بازگشایی تمام کسب‌وکارها بودند، از گاز اشک‌آور استفاده کرد.پلیس نیز با استناد به اینکه برگزاری تظاهرات و تجمعات عمومی هنوز ذیل دستورات ویژه دولت برای شرایط همه‌گیری ممنوع است، به قوه قهریه متوسل شده و ضمن ضرب و شتم تعدادی از معترضان، به سمت آنها گاز اشک‌آور شلیک کرد. در این میان بانک مرکزی فرانسه از کاهش ۲۷ درصدی حجم فعالیت های اقتصادی در این کشور خبر داد. در همین حال معترضان به سیاست‌های اقتصادی دولت فرانسه موسوم به «جلیقه‌زردها» که به دلیل شیوع کرونا و ممنوعیت در برگزاری تجمع‌ها از اسفندماه گذشته امکان حضور در خیابان را نداشتند، با خروج این کشور از قرنطینه، اقدام به تجمع کردند. صدها تن‌ از جلیقه‌زردها با برپایی تظاهرات در این کشور، از ممنوعیت‌های کرونایی سرپیچی کردند. آنها جلیقه از «نانت» تا «مون‌پلیه» در گروه‌های پراکنده‌ در برابر حضور نیروهای پلیس اقدام به تجمع کردند. صدها جلیقه‌زرد در نخستین شنبه پس از خروج از قرنطینه، ممنوعیت‌ها را نادیده گرفتند که با تذکر پلیس مواجه شدند. برگزاری تجمع‌های بیش از ۱۰ نفر مشمول مجازات است.در شهرهای «تولوز» و «نانت» که در سال‌های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ تظاهرات گسترده‌ای برگزار شد، چند صد جلیقه‌زرد در حضور نیروهای پلیس گروه‌های پراکنده کوچکی تشکیل دادند. در «بوردو» نیز حدود ۵۰ نفز از تظاهرکنندگان به خیابان آمدند.
در همین حال جانسون نخست وزیر انگلیس در یادداشتی نوشت، درک می‌کند که مردم این کشور به‌دلیل نحوه تغییر مقررات قرنطینه دچار دلسردی شده‌اند.
اما در آمریکا بر اساس گزارش نیروی دریایی آمریکا علاوه بر ۱۳ ملوانی که ماه گذشته به کرونا مبتلا شده بودند، در هفته اخیر هشت ملوان دیگر در ناو هواپیمابر تئودور روزولت آمریکا تست کرونای مثبت داشته‌اند.
طبق جدیدترین آمار و ارقام دانشگاه «جانز هاپکینز»، با مرگ یکهزار و ۲۲۴ نفر در ۲۴ ساعت مجموع قربانیان کرونا در آمریکا به ۸۸ هزار و ۷۵۴ نفر رسید. در این میان معترضان در جورجیای آمریکا با برگزاری تجمعی، برکناری دو دادستان این ایالت را که در روند رسیدگی به پرونده قتل جوان سیاه‌پوست سنگ‌اندازی می‌کنند، خواستار شدند. فعالان، مرگ این جوان سیاه‌پوست را جدیدترین مورد از قتل یک سیاه‌پوست به دست افراد سفیدپوست و عدم مجازات مجرمان می‌دانند. پدر و پسر متهم به قتل تا چندین هفته پس از تیراندازی دستگیر نشدند و بازداشت آن‌ها چند روز پس از آن انجام شد که فیلم این جنایت در اینترنت منتشر شد.

کد مطلب: 113803
 
Share/Save/Bookmark