میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۲۱:۲۳
 
 
سفر رئیس جمهوری آذربایجان به ایران در آینده‌ای نزدیک
گام‌های تهران- باکو برای توسعه مناسبات

"جواد جهانگیرزاده " سفیر جمهوری اسلامی ایران در جمهوری آذربایجان گفت : "الهام علی اف " رییس جمهوری آذربایجان در چند روز آینده به تهران سفر می کند.
وی طی سخنانی در مراسم چهل و یکمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در باکو پایتخت جمهوری آذربایجان افزود : الهام علی اف رییس جمهوری آذربایجان بر اساس دعوت رسمی دکتر "حسن روحانی "، در راس هیاتی عازم تهران خواهد شد. دعوت از الهام علی اف رییس جمهوری آذبایجان برای سفر رسمی به جمهوری اسلامی ایران در آبان ماه گذشته در جریان سفر روحانی به باکو برای شرکت در اجلاس سران کشورهای عضو جنبش عدم تعهد انجام گرفته بود. سفر رییس جمهوری آذربایجان به جمهوری اسلامی ایران در شرایطی انجام می گیرد که مسوولان هر دو کشور عزم راسخ خود را برای توسعه روابط فیمابین در همه زمینه ها و در قالب روابط دو جانبه و تعاملات منطقه ای و گسترش بیش از پیش آن جزم کرده اند.با وجود موانع ناشی از تحریم های ظالمانه آمریکا علیه ایران، سطح همکاری های اقتصادی دو کشور همسایه در شرایط تعاملات سیاسی مناسب تهران و باکو همچنان رو به توسعه است و شاخص های روابط اقتصادی سال گذشته میلادی نیز حاکی از این واقعیت می باشد.
ایران و جمهوری آذربایجان در راستای تقویت روابط سیاسی، اقتصادی و فرهنگی تا به حال بیش از یکصد و پنجاه سند همکاری دو جانبه در عرصه های مختلف از جمله توافقنامه های ترویج و حفاظت متقابل سرمایه گذاری در حوزه های اقتصادی و معافیت از مالیات مضاعف امضا کرده اند. البته توسعه بیش از پیش تعاملات سیاسی، اقتصادی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان نتیجه دیدارهای مستمر چند سال اخیر روسای جمهوری دو کشور و اراده سیاسی و عزم آنها برای تعمیق مناسبات فیمابین است.بنا بر این گام های موثر برداشته شده در راستای تقویت روابط سیاسی ایران و جمهوری آذربایجان تاثیر مثبت به توسعه همکاری های اقتصادی دو کشور داشته است که فعالیت مشترک در حوزه های اقتصادی مختلف بیانگر این واقعیت است.توسعه روابط بازرگانی از محورهای عمده همکاری های اقتصادی دو جانبه تهران - باکو است و بر اثر تلاش های صورت گرفته در سال های گذشته، حجم گردش تجاری دو کشور در سال ۲۰۱۹ در مقایسه با یک سال قبل ۱۱ درصد افزایش یافته و به ۵۰۰ میلیون دلار رسیده است که هر دو طرف بر وجود ظرفیت های زیادی برای افزایش این شاخص تاکید دارند. در همین حال با توجه به اعتماد و علاقه متقابل به گسترش همکاری های فیمابین در عرصه سرمایه گذاری نیز افزایش یافته و سرمایه گذاران ایرانی تا به حال ۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار در جمهوری آذربایجان سرمایه گذاری کرده اند و اکنون یک هزار و ۶۱۴ شرکت ایرانی در حوزه های صنعتی، ساختمان، خدمات، کشاورزی و حمل نقل در جمهوری آذربایجان فعال هستند.

کد مطلب: 112804
 
Share/Save/Bookmark