میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی ورزش خبر
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۱ ارديبهشت ۱۳۹۰ ساعت ۱۱:۴۶
 
 
حمله نژادپرستانه به فوتبالیست‌های سیاه پوست و عرب زبان افتضاح و آبروریزی جدید در فوتبال فرانسه
جنجال دست از سر فوتبال فرانسه برنمی‌دارد. بعد از فروکش کردن غائله آشوب بازیکنان تیم ملی این کشور در جام جهانی و برکناری دومنش گمان می‌رفت که با آمدن لوران بلان، جریمه شدن بازیکنان خاطی و میدان دادن به جوانان آرامش به فوتبال این کشور برگردد اما اینطور نبود.
گزارشی که اخیرا از سوی وب سایت «مدیا پارت» (Mediapart) منتشر شد گمانه‌زنی‌های جدیدی را علیه فدراسیون فوتبال فرانسه (FFF) به‌وجود آورده است. در این مطلب آمده که مقامات ارشد فدراسیون از جمله لوران بلان با طرح کاهش سی درصدی تعداد بازیکنان اهل آفریقا و شمال آفریقا موافقت کرده‌اند. «مدیا پارت» نوشته بلان و فرانسوا بلاکار مدیر فنی FFF قصد دارند تعداد بازیکنان متعلق به اقلیت‌ها را در مراکز تمرینی و مدارس فوتبال کاهش بدهند.
لوران بلان اول از همه دست به کار شده و این ادعاها را تکذیب کرده. او گفته که نوامبر گذشته در جلسه‌ای با حضور مقامات فدراسیون شرکت کرده اما موضوع جلسه «پروژه برنامه‌های موثرتر تمریناتی برای گرفتن نتایج بهتر طی 5 سال آتی» بوده نه چیز دیگر اما فابرگاس آرفی یکی از روزنامه‌نگارانی که این گزارش را برای «مدیا پارت» تهیه کرده می‌گوید بلان دارد دروغ می‌گوید: «ما شواهدی داریم که غیرقابل انکار هستند و این داستان هم ساختگی نیست.»بلان افزود: «15 سال است که پروژه‌های ما در فدراسیون برای خیلی‌ها تبعیض‌آمیز بوده چون هدف اصلی گزینش کسانی بودند که قابلیت‌های فیزیکی بالاتری داشتند. بنابراین بازیکنان کوچک قامت مورد تبعیض قرار گرفتند. چیزی که آزارم می‌دهد این است که مساله رنگ پوست را هم به این قضیه اضافه کرده‌اند. من هرگز در زندگی‌ام وارد چنین پروژه‌های نژادپرستانه‌ای نمی‌شوم.»
«مدیا پارت» در ادامه گزارش خود نوشته بود: «مشکل بزرگ سران فوتبال فرانسه این است: تعداد سیاهان و عرب‌ها بیش از حد زیاد شده و به اندازه کافی بازیکن سفیدپوست در فوتبال فرانسه به چشم نمی‌خورد.»
بلان که بعد از جام جهانی جای دومنش را گرفت با دست خودش به این مسائل دامن زده چون قبلا هم گفته بود در مدارس فوتبال کشور و مراکز تمریناتی تعداد بازیکنان دو ملیتی بسیار زیاد است و این بازیکنان نوجوان وقتی به سن قانونی می‌رسند تازه می‌خواهند تصمیم بگیرند برای کدام کشور بازی کنند که اگر فرانسه را انتخاب نکنند به معنی هدر رفتن زحمات و امکانات فرانسوی‌ها است اما بلان اظهار داشت:«اگر کسی در فدراسیون چنین خط فکری را دنبال می‌کند باید مجازات شود ولی من مجبور نیستم از خودم دفاع کنم چون مرتکب خلافی نشده‌ام. فقط می‌گویم این مساله دو ملیتی بودن برخی بازیکنان جوان به ضرر ما تمام شده است.»
بلاکار هم اضافه کرد مساله بازیکنان دو ملیتی را بررسی می‌کنند تا روند نتیجه‌گیری فرانسه در تورنمنت‌ها بهتر شود. این تیم از مرحله گروهی جام جهانی 2010 حذف شد درست مثل یورو 2008 : «ما با یک وضعت فوق‌العاده روبرو هستیم چون 45 درصد بازیکنان جوان ما دو ملیتی هستند. از میان آنها حدود 20 درصد در نهایت کشوری به جز فرانسه را به عنوان تیم ملی خودشان انتخاب می‌کنند.
آیا فکر می‌کنید وظیفه FFF پرورش بازیکنان برای سایر کشورها است؟» وی افزود فدراسیون سعی دارد این بازیکنان را به پیوستن به تیم ملی فرانسه ترغیب کند و به شیوه‌های محدود کردن حضور آنها هم متوسل نخواهد شد. اما «مدیا پارت» فاش کرده که دستورالعمل‌هایی در این زمینه از سوی فدراسیون جهت محدود کردن پذیرش سیاهپوستان و عرب‌ها به مدارس فوتبال ابلاغ شده است. فرنان دوشوسوا رییس FFF در کنفرانس خبری که با عجله در پاریس ترتیب داده شده اظهار داشت: «مردم با من در مورد یک جلسه مخفیانه که در فدراسیون برگزار شده صحبت کرده‌اند. من که اطلاعی در این باره ندارم. خودم هم شوکه شدم. اولش فکر کردم دارند با من شوخی می‌کنند. این اتهامات وحشتناک هستند.»
این وسط پای باشگاه مارسی هم به میان آمده. چون «مدیا پارت» ادعا کرده در آکادمی جوانان این باشگاه تبعیض‌های نژادی به طور گسترده رواج دارد اما دیدیه دشان هم این اتهامات را رد کرده است: «حالا مارسی را متهم می‌کنند؟ یک نگاه به تیم ما بیندازید. بازیکنان ما از آفریقای شمالی، سایر نقاط آفریقا و حتی از آمریکای جنوبی می‌آیند. ورزش باید جهانی باشد و اصلا تبعیضی وجود ندارد!»
کد مطلب: 63600
 
Share/Save/Bookmark