میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی فرهنگ خبر
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۸ فروردين ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۲۵
 
 
در نشست خبری سی و ششمین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن کریم مطرح شد؛
مسابقات قرآنی بزرگترین المپیاد قرآنی جهان اسلام است

نشست خبری سی و ششمین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن کریم با حضور حجت‌الاسلام سیدمصطفی حسینی رئیس ستاد برگزاری مسابقات و سایر مسئولان و به منظور تشریح برنامه‌های این دوره از مسابقات در ساختمان مهر سازمان اوقاف و امور خیریه برگزار شد.
حجت‌الاسلام والمسلمین حسینی در ابتدای این نشست ضمن تبریک اعیاد شعبانیه گفت: مسابقات قرآنی به ایستگاه سی‌و‌ششم رسید و امروز به عنوان بزرگترین المپیاد قرآنی جهان اسلام به جهات مختلف بیشترین مخاطب را نسبت به دیگر مسابقات قرآنی داشته است و سال به سال پر فروغ‌تر در حال برگزاری است‌.
وی در ادامه بیان کرد: ما مسابقات امسال را به جهت فنی با رویکردی متفاوت و جدید برگزار کردیم. همواره یکی از انتقادات به مسابقات در سال‌های گذشته، عدم کیفیت بود، اما امروز مسابقات بین‌المللی قرآن کریم توانسته موتور محرکی برای مسابقات بین‌المللی ایران باشد و حدود هزاران نفر اعم از بانوان و آقایان و روشندلان و... با یکدیگر رقابت می‌کنند. پس از پیروزی انقلاب اسلامی، جمهوری اسلامی ایران توانسته بیشترین و بالاترین رتبه قرآنی را به خود اختصاص دهد.
مدیر امور قرآنی سازمان اوقاف و امور با بیان اینکه مرحله مقدماتی از طریق نرم‌افزارها و فضای مجازی برگزار شده است، گفت: ۶۳۷ اثر از ۸۴ کشور در مرحله مقدماتی شرکت کردند که داوری آن‌ها در بهمن ماه در هر پنج بخش صورت گرفت و در نهایت حضور ۱۸۴ نفر در مرحله نیمه نهایی قطعی شد که میهمان‌های عزیز ما از امروز وارد ایران شدند و مسابقات از روز ۲۱ به طور رسمی آغاز می‌شود.
حجت‌الاسلام والمسلمین حسینی یادآور شد: جذاب‌ترین بخش مسابقات بین‌المللی قرآن کریم مرحله نهایی است که امسال نیز شاهد حضور بخش روشندلان دانش‌آموزان، طلاب و... هستیم و ان‌شاءالله ۲۵ فروردین اختتامیه این دوره از مسابقات برگزار خواهد شد‌. همچنین مانند هر سال مسابقات طلاب در شهر قم برپا خواهد شد و‌ در کنار آن برگزاری مسابقات پژوهش‌های قرآنی و مسابقات بانوان را در هتل هما خواهیم داشت.

فعالیت ۷۵۰ مرکز دارالقرآن در سراسر کشور
مسیب‌زاده مسئول کمیته دانش‌آموزی مسابقات بین‌المللی قرآن کریم در ادامه برنامه اظهار کرد: امسال نیز ما شاهد برگزاری ششمین مسابقات دانش‌آموزان قرآنی هستیم. البته باید در نظر داشت که مسابقات دانش‌آموزی بعد از یک وقفه ۲۰ ساله از سر گرفته شده و در حال حاضر هر دو سال یکبار مسابقات دانش‌آموزان برگزار می‌شود‌.
وی ادامه داد: البته در مرحله مقدماتی داوران مشترک بودند که صرفه‌جویی بسیار خوبی در همه موارد انجام شده است. هم‌اکنون حدود ۳۸ دانش‌آموز از ۲۷ کشور در دو بخش خواهران و برادران شرکت خواهند کرد‌، که در بخش خواهران شرکت‌کننده حضوری در بخش مرحله نیمه نهایی نخواهیم داشت، چراکه نمرات به حد نصاب نرسید.
مسیب‌زاده افزود: مسابقات در آموزش و پرورش یک هدف نیست و ابزاری برای سطح تعالی دانش‌آموزان است‌. در حال حاضر ۷۵۰ مرکز دارالقرآن در سراسر کشور فعالیت می‌کنند که سرآمد آنها طرح‌های حفظ قرآن است. امسال کاری مشترک با صداوسیما، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان اوقاف داریم که وزیر آموزش و پرورش حفظ جزء ۳۰ قرآن را معرفی کرده تا دانش‌آموزان در آن شرکت کنند.
نکوفال مسئول کمیته بانوان مسابقات بین‌المللی قرآن کریم با اشاره به برگزاری سومین دوره مسابقات بانوان قرآنی گفت: اولین برنامه ما در مسابقات قرآنی روز دوشنبه با برگزاری جلسه هماهنگی بین ۱۴ نفر از داوران ایرانی و خارجی برگزار خواهد شد.
وی ادامه داد: ۸۹ نفر در مرحله ابتدایی از ۳۷ کشور ثبت‌نام کردند، که در بخش حضوری ۲۱ نفر در بخش بزرگسالان از ۲۱ کشور قطعی شده است و ۱۲ دانش‌آموز از ۱۲ کشور در هتل هما حاضر خواهند شد.
حجت‌الاسلام حسینی در پایان با اشاره به برگزاری مراسم افتتاحیه در روز چهارشنبه ۲۱ فروردین در مصلی تهران، عنوان کرد: این مسابقات با حضور سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار خواهد شد و در کنار آن بخش نمایشگاهی در مصلی وجود دارد که خانواده‌ها می‌توانند از آن استفاده کنند، همچنین دو نشست مترجمان و خطاطان در حاشیه این مسابقات برگزار خواهد شد.
گفتنی است؛ همزمان با ایام پربرکت ماه شعبان، سی و ششمین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن کریم را با شعار «یک کتاب یک امت» به‌عنوان بزرگ‌ترین رویداد قرآنی جهان اسلام و با شرکت نمایندگان بیش از ۸۰ کشور جهان از ۲۰ تا ۲۶ فروردین‌ماه ۹۸ در مصلی بزرگ تهران برگزار می‌شود.

کد مطلب: 108404
 
Share/Save/Bookmark