میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۲ ارديبهشت ۱۳۹۹ ساعت ۲۳:۲۵
 
 
روایت عشق
ویروس کرونا بسیاری از ادعاهای کشورهای پیشرفته مدعی را برای افکار عمومی جهان آشکار کرد و نشان داد که...

ویروس کرونا بسیاری از ادعاهای کشورهای پیشرفته مدعی را برای افکار عمومی جهان آشکار کرد و نشان داد که تا چه اندازه در زمینه فرهنگی، اجتماعی و علمی در ضعف قرار دارند.
کرونا، تنها یک ویروس است، اما ویروسی که پرده از چهره بسیاری از مدعیان در جهان برداشته است و باعث شده تا در آزمونی که در این بحران به وجود آمده شکست سنگین خود را تجربه کنند، در حالی که حتی تصور نمی‌کردند که یک ویروس تفکر لیبرال سرمایه داری را این گونه به چالش بکشد و باعث برون ریز همه ضعف‌ها، ناتوانی‌ها و ادعاهای آنها شود. شکست غرب پیشرفته، در حالی شکل گرفته است که رسانه‌های آنها سعی دارند تا دیگران را علاوه بر مقصر جلوه دادن در این بحران، به کم کاری و عدم توجه دولت‌هایی چون جمهوری اسلامی ایران به این مساله نشان دهند.
هنگامی که ویروس کرونا، اروپا و آمریکا را درگیر کرد، سران این کشورها با دستپاچگی و بدون برنامه با آن روبرو شدند، تا جایی که حتی مردم آنها از وجود کالاها و اقلام پیشگیری، مانند ماسک، دستکش، مواد ضد عفونی کننده و دیگر اقلام در مضیقه قرار داشتند. جدای از نوع برخورد سران کشورهای غربی با شیوع ویروس کرونا، مردم آنها نیز از خود رفتار اجتماعی و فرهنگی مناسبی بروز ندادند. درگیری مردم اروپا و آمریکا بر سر اقلام بهداشتی، زد و خوردهای شدید در فروشگاه‌ها، صف‌های طویل برای خرید ارزاق و دیگر نیازهای اولیه آنها در روزهای نخست شیوع ویروس کرونا، همگی حاکی از رفتار فرهنگی نامناسبی است که در این جوامع دیده می‌شود. اکنون نیز بحران بیکاری، بی خانمانها،‌ بی توجهی به سالمندان و بسیاری معضلات دیگر دامن آمریکا و برخی کشورهای اروپایی کرونا زده را گرفته است. روشن است که واکنش‌های مردم کشورهای غربی، برگرفته از نوع آموزش فرهنگی و اجتماعی آن جوامع است. هنگامی که مردم ایران با رفتاری که برگرفته از فرهنگ ایرانی - اسلامی است خود را به جهان عرضه می‌کنند و نشان می‌دهند که از چه پیشینه فرهنگی و دینی قوی و محکمی برخوردار هستند، مردم جوامع غربی بر سر یک بسته دستمال کاغذی درگیر می‌شوند. غرب یک ظاهر بزک کرده دارد که زیر پوست آن با ویروس کرونا نمایان گشت و نشان داد که سرزمین موعودی در کار نیست و همه آنها ظاهری فریبنده دارد تا دیگر جوامع را نیز همچون خود کند و به بیماری مادی گرایی و اصالت سرمایه و پول بر انسان و انسانیت، دچار کند. برای همین است که رهبر معظم انقلاب اسلامی با تأکید بر ثبت، بازخوانی و روایت هنرمندانه تلاش و فداکاری ملی در مساله کرونا فرمودند؛ «مردم عزیز ایران با رفتار متین و صبورانه خود انصافاً خوش درخشیدند و فرهنگ اسلامی ـ ایرانی را جلوه گره ساختند.»
برای به تصویر کشیدن این جلوه‌های زیبا و بی نظیر که شاید نتوان نمونه آن را در دنیا یافت، باید هنرمندان وارد عمل شوند و در هر زمینه‌ای که می‌توانند این افتخار ملی را به ثبت رسانند ورود کنند و نگذارند به فراموشی سپرده شود. حضرت آیت الله خامنه‌ای در سخنان اخیرشان آرزو کردند، «هنرمندان بتوانند همچون شهید آوینی با گفتار و نوشتار و کارهای هنری و نمایشی جزئیات این جهاد عظیم مردمی را به شیرینی روایت و آن را در تاریخ ماندگار کنند.» ثبت جهاد مردم در بحران ویروس کرونا، نه تنها می‌تواند ساختارهای اجتماعی حال را مستحکمتر کند، بلکه برای آیندگان نیز الگویی خواهد بود که پیشینیان آنها چگونه مردمانی بودند و آنها نیز باید چنان باشند. هر اثر هنری که در زمینه نقش آفرینی اقشار مردم در صحنه نبرد با ویروس کرونا ساخته می‌شود، برای جهان نیز باید انتشار یابد تا ببینند مردم ایران چگونه مردمی هستند. تبلیغات منفی علیه جمهوری اسلامی ‌ایران بسیار زیاد است و اکنون زمان مناسبی است تا با تهاجم تبلیغی و فرهنگی غرب علیه ایران اسلامی به افکار عمومی جهان چهره واقعی ایران را نشان دهیم. نویسنده و عکاس، فیلم ساز و نقاش و هر آن کس که توانایی روایت صحنه‌های زیبای فداکاری و ایثار همه اقشار مردم را دارد به میدان بیاید و اثری ماندگار از خود بجا بگذارد، روایتی از جنس عشق و محبت و از خودگذشتگی.

نویسنده: محمد صفری

کد مطلب: 113705
 
Share/Save/Bookmark