میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۲۰:۵۵
 
 
هشدارهای داخلی و خارجی به همه‌پرسی وحدت‌شکنانه به مراحل عملی وارد شد
بارزانی باد می‌کارد
بارزانی باد می‌کارد
 

در حالی که بارزانی و برخی از مقامات اقلیم کردستان عراق تحت القاهای صهیونیست‌ها و با تصور رسیدن به حاکمیت مطلق بر مناطق کردنشین بر برگزاری همه‌پرسی وحدت‌شکنانه اصرار دارند که هشدارهای داخلی و خارجی به این وحدت‌شکنی جنبه عملی گرفته است.
یکی از مسئولان حزب دموکراتیک کردستان اعلام کرد که حزب اتحادیه میهنی در کرکوک حاضر به مشارکت در رفراندوم استقلال اقلیم کردستان نیست. «محمد خورشید» مسئول شاخه ۳ حزب دموکراتیک کردستان (پارتی) در کرکوک، اعلام کرد که مسئولین حزب اتحادیه میهنی کردستان (یکیتی) در این شهر، طی نشستی با دیگر احزاب کرکوک، اعلام کرده‌اند که تصمیم نهایی خود را گرفته و در رفراندوم استقلال در کرکوک شرکت نمی‌کنند.
در همین حال وزیر خارجه آمریکا طی تماس تلفنی با نخست‌وزیر عراق، حمایت کامل واشنگتن از تمامیت ارضی عراق را اعلام کرد. روزنامه «ینی‌شفق» ترکیه در گزارشی نوشت: تل‌آویو در نظر دارد که در درجه اول عراق و سپس سوریه را به دنبال همه‌پرسی تقسیم کند. اگر اسرائیل به این هدف دست یابد،‌ به «سرزمین موعود» دست خواهد یافت. «ینی‌شفق» می‌نویسد: در حالی که در کمپین‌های بارزانی پرچم‌های اسرائیل به اهتزار در می‌آید و سرودش خوانده می‌شود، اسرائیل به دنبال "سرزمین موعود" می‌رود.
در درون عراق صدها نفر از اهالی استان «دیالی» عراق در اعتراض به برگزاری همه‌پرسی جدایی منطقه کردستان مقابل ساختمان شورای استانداری تجمع کردند و توقف همه‌پرسی را خواستار شدند.
پیش از این کمیته برگزاری انتخابات کردستان عراق در بیانیه‌ای اعلام کرده بود که همه‌پرسی در مناطق مورد منازعه در استان‌های کرکوک، دیالی و نینوا نیز برگزار می‌شود. همچنین قرار است این همه‌پرسی در شهر طوزخورماتو واقع در استان صلاح‌الدین نیز برگزار شود.
نخست‌وزیر ترکیه اعلام کرد که اقدام منطقه کردستان در برگزاری همه‌پرسی جدایی غیر قانونی است. بینالی ایلدیریم در واکنش به اصرار منطقه کردستان عراق بر اجرای همه‌پرسی در شمال عراق را غیرقانونی خواند و گفت که نتایج این همه‌پرسی فاقد اعتبار است. ستادکل نیروهای مسلح ترکیه بامداد دیروز اعلام کرد که سطح شدت رزمایش‌های نظامی در مرز با عراق را افزایش داده است.
این افزایش توان نظامی به عنوان فاز دوم رزمایش ارتش ترکیه، در منطقه «سیلوپی - هابور» در مرز عراق است و نیروهای بیشتری در آن شرکت کردند.
منابع خبری گزارش دادند که پس از ایران، شورای عالی امنیت ملی ترکیه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد از این پس آسمان این کشور بر روی هواپیماهایی که به مقصد و یا از مبدا استان کردستان عراق پرواز کنند بسته خواهد بود.مدیر فرودگاه بین المللی اربیل اعلام کرد دو خط هوایی ترکیش ایرلاین و اطلس پروازهای هوایی خود را از ترکیه به اربیل و اقلیم متوقف و اعلام کرده‌اند تا اطلاع ثانوی پروازی به اربیل نخواهند داشت.
«تلار فایق» با اعلام این مطلب به رسانه ها گفت: این دو خط هوایی با اعلام اینکه هیچ مسافری به اربیل ندارند پروازهای خود به اقلیم را لغو کرده اند. کارشناسان سیاسی این اقدام خطوط هوایی را به برگزاری همه‌پرسی در اقلیم کردستان عراق نسبت داده و بر این باورند امکان قطع سایر پروازها به اقلیم کردستان عراق نیز وجود دارد.
مشاور مسعود بارزانی رئیس اقلیم کردستان عراق گفت که آنها به حمایت و کمک رژیم اسرائیل چشم دوخته‌اند. "ویزیت رابینا" نویسنده سایت "ان‌آرجی" با میرزا دینای مشاور بارزانی ملاقات کرد، کسی که چشم انتظار حمایت و کمک اسرائیل در ساختن کشور آینده آنها (کردها) است.
میرزا دینای گفت: لازم است که اسرائیل به حمایت از کردها ادامه دهد و "ما در تلاش برای کسب حمایت ملت یهود و دولت اسرائیل هستیم و تمایل داریم که به ما در ایجاد یک کشور دموکراتِ سکولار نظیر دولت اسرائیل – که به ادعای دینای- جواهر خاورمیانه است، کمک کند".
رژیم اسرائیل تنها طرفی در جهان است که حمایت خود را از برگزاری همه‌پرسی جدایی‌طلبی اقلیم کردستان عراق اعلام کرده است. مسعود بارزانی رئیس اقلیم کردستان عراق با وجود مخالفت‌های گسترده جهانی بر برگزاری این همه‌پرسی اصرار دارد.
منابع محلی استان نینوی اعلام کردند که جاده موصل به اربیل توسط نیروهای کُرد پیشمرگه بسته شد و تا پایان همه‌پرسی کردستان عراق بسته باقی می‎ماند. یک منبع محلی به السومریه نیوز گفته که «تصمیم برای بسته شدن مسیر موصل - اربیل از سوی مرکز ایست و بازرسی پیشمرگه، دیروز گرفته شد.» منبع امنیتی افزود: این تصمیم با نزدیک شدن زمان همه‌پرسی که قرار است امروز دوشنبه در منطقه کردستان عراق برگزار شود، همزمان شد.

کد مطلب: 101104
 
Share/Save/Bookmark