میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۰۲:۰۴
 
 
سکوت مدعیان حقوق بشر همچنان قربانی می‌گیرد
سوءتغذیه و آوارگی تنها همدم مسلمانان روهینگیا
سوءتغذیه و آوارگی تنها همدم مسلمانان روهینگیا
 

هزاران نفر از مسلمانان روهینگیا همچنان به سوی بنگلادش در حال حرکت هستند تا در این کشور پناه بگیرند در حالی که سوءتغذیه جان آنها را تهدید می‌کند.
سکوت مدعیان حقوق بشر موجب شده تا هم گرسنگی و هم آوارگی همدمی همیشگی برای مسلمانان روهینگیا شوند بگونه‌ای که آمارها از سوءتغذیه صدها هزار نفر و آوارگی دهها هزار روهینگیایی حکایت دارد. با آغاز موج جدید مهاجرت مسلمانان روهینگیا از استان راخین، هزاران نفر دیگر دیروز وارد بنگلادش شده‌اند تا از خشونت‌های مرگبار ارتش و نیروهای امنیتی میانمار در امان باشند.
هزاران نفر از مسلمانان روهینگیا را مشاهده کرده‌اند که در حال عبور از استان راخین و ورود به منطقه مرزی بنگلادش بوده اند. یکی از مسلمانان روهینگیا در این‌باره گفت: نیمی از روستای من سوخته است. من آنها را دیدم که این کار را انجام دادند. سربازان و اوباش بودایی روستای ما را آتش زدند. ما همه چیز را رها کردیم. برخی از کسانی که به تازگی وارد بنگلادش شده‌اند، از حملات خونین اوباش بودایی به مسلمانانی خبر داده‌اند که در حال فرار به سوی مرز بوده‌اند.
حدود ۵۱۹ هزار مسلمان روهینگیا با آغاز موج تازه خشونت‌ها در استان راخین از اواخر اوت تاکنون به بنگلادش فرار کرده‌اند. ارتش میانمار با رد اتهامات سازمان ملل درخصوص پاکسازی قومی در استان راخین، مدعی است که شبه‌نظامیان مسلح روهینگیا عامل اصلی آتش زدن خانه‌های مردم در این منطقه هستند. آوارگان روهینگیا در بنگلادش با کمبود شدید مواد غذایی آب و امکانات بهداشتی روبه‌رو هستند.
یک مقام صندوق کودکان ملل متحد (یونیسف) گفت سوءتغذیه در میان آوارگان مسلمان روهینگیا گسترده است. یک مقام یونیسف حاضر در اردوگاه آوارگان روهینگیایی در مرز بنگلادش روز یکشنبه گفت حدود ۹۰ درصد مسلمانان آواره روهینگیایی دچار سوءتغذیه هستند و در شرایط وخیمی زندگی می‌گذرانند.
وی گفت: همانطور که می‌بینید همه این مسلمانان روهینگیایی به اینجا رسیده‌اند ولی در شرایط وخیمی زندگی می‌کنند. طبق اطلاعاتی که ما داریم، نزدیک به ۹۰ درصد آنها روزی یک وعده غذا می‌خورند. وی افزود: حدود ۱۵۰ هزار نفر زن و کودک هستند که به کمک فوری نیاز دارند تا از وضع سوءتغذیه بیرون آیند.
لازم به ذکر است یک قایق حامل پناه‌جویان روهینگیا در مسیر بنگلادش واژگون و تاکنون اجساد ۱۲ نفر پیدا شده است. پلیس بنگلادش روز خبر داد قایقی حامل پناه‌جویان روهینگیا واژگون شده و تاکنون اجساد ۱۰ کودک، یک زن و یک مرد از آب بیرون کشیده شده است.
در این میان در اقدامی که بیشتر برای فریب افکار عمومی و توجیه کم‌کاری غرب در قبال مسلمانان روهینگیا است، منابع آگاه از مذاکرات اتحادیه اروپا و آمریکا برای در نظر گرفتن تحریم‌های هدفمند علیه فرماندهان ارتش میانمار به خاطر اعمال خشونت علیه مسلمانان روهینگیا خبر می‌دهند.
در حالی که عملیات ارتش و نیروهای امنیتی میانمار طی ماه‌های اخیر موجب آواره شدن بیش از ۵۰۰ هزار مسلمان ورهینگیا شده است، منابع آگاه و نزدیک به مذاکرات اعلام کردند که آمریکا و اتحادیه اروپا در حال بررسی تحریم‌های هدفمند علیه فرماندهان ارتش میانمار هستند.
مصاحبه با چند نفر از دیپلمات‌ها و مقام‌های رسمی مستقر در واشنگتن، یانگون و اروپا نشان می‌دهد که تدابیر مجازات‌آمیز تنها مربوط به فرماندهان و ژنرال‌های ارشد ارتش میانمار خواهد بود. هنوز هیچ تصمیمی در این خصوص قطعی نشده است. مذاکراتی درباره افزایش کمک‌های انسانی به مناطق آسیب دیده و بحران‌زده استان راخین جریان دارد.
منابع آگاه افزودند: مذاکره بر سر تحریم‌ها نشان می‌دهد که اوضاع غم انگیز مسلمانان روهینگیا در شمال غرب میانمار تا چه حد بر سیاستگذاران غربی فشار وارد کرده است تا اقدامات لازم را انجام دهند. در حالی که دولت آنگ سان سوچی رهبر میانمار تحت فشار شدیدی قرار گرفته است ولی ناظران سیاسی بر این باورند که وی هیچ کنترلی بر ارتش ندارد.
شورای وزرای خارجه اتحادیه اروپا قرار است دوشنبه آینده ۱۶ اکتبر درباره میانمار مذاکره کند. البته انتظار نمی رود که تحریم‌های غرب علیه فرماندهان ارتش میانمار به این زودی اعمال شود. اولا تورنائس وزیر توسعه همکاری دانمارک در این باره تاکید کرد: من تلاش می‌کنم تا بحران روهینگیا در اولویت مذاکرات قرار گیرد. امیدوارم فشار بیشتری بر ارتش میانمار وارد شود.
این تحریم‌ها در صورت تصویب نهایی، شامل توقیف اموال و دارایی، ممنوعیت سفر به آمریکا، ممنوعیت مبادلات تجاری و اقتصادی آمریکا با این افراد خواهد شد.

کد مطلب: 101302
 
Share/Save/Bookmark