میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : شنبه ۱۱ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۰۰:۰۸
 
 
پیامی که اسد مخابره کرد

سوریه همچنان به عنوان کانون اصلی تحولات منطقه شناخته می‌شود که به اذعان جهانیان هر تحولی در آن می‌تواند بر کل منطقه تاثیر گذار باشد. اکنون تحولات سوریه در دو بعد قابل توجه است.
نخست ابعاد نظامی است که پیشروی ارتش و نیروهای مردمی در سوریه و لبنان ادامه دارد که منطقه عرسال و درعا محور اصلی آن را تشکیل می‌دهد. در حوزه سیاسی نیز مذاکرات آستانه ابعاد جدیدی گرفته که نمود آن سفر دیموسترا نماینده سازمان ملل در امور سوریه به تهران و نیز سفر جابری انصاری معاون وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی به سوریه است. در این میان یک نکته بسیار مهم مشاهده می‌شود و آن حضور بشار اسد در مراسم عید قربان است. اسد با حضور در مسجد جامع سیدنا بلال به اقامه نماز عید قربان پرداخت.
مسجد جامع سیدنا بلال در شهر قاره در القلمون واقع در حومه دمشق است. هر چند که برگزاری نماز عید قربان امری ساده می‌نماید اما محل برگزاری نماز و حضور اسد در این نماز پیام‌های قابل توجهی را به همراه دارد. بسیاری از ناظران سیاسی و نظامی بر این امر تاکید دارند که بشار اسد رئیس‌جمهور، پیروزمندانه نماز عید را در منطقه «قاره» اقامه کرد و درباره تروریسم نیز سخن گفت.
نکته مهم محل برگزاری مراسم نماز است. منطقه قاره در حد فاصل ۷ مایلی مرزهای لبنان قرار دارد و اقامه نماز در این نقطه یک پیام واضح دارد؛ «متجاوزان سرنگون شدند» ژنرال ژوزف عون فرمانده ارتش لبنان اخیرا و به صورت رسمی پایان عملیات "فجر الجرود" علیه تروریست‌های داعش را اعلام کرد.
این عملیات برای آزادسازی بخش‌های شرقی کوه‌های لبنان از دست گروه تروریستی داعش آغاز شد. همزمان با این عملیات، ارتش سوریه و مقاومت لبنان نیز عملیاتی موفقیت‌آمیز را در ارتفاعات غربی قلمون انجام دادند. با توجه به مجموع تحولات ذکر شد می‌توان گفت که اسد با این حضور چند پیام را مخابره کرده است. نخست به مردم سوریه پیروزی ارتش در مبارزه با تروریسم و امن‌تر شدن کشور را در عمل نشان داده که زمینه‌ساز تقویت روحیه مردم و حتی آغاز بازگشت آنان به خانه‌هایشان خواهد شد.
پیام دیگر اسد به گروه‌های تروریستی که تاکنون خود را تسلیم نکرده‌اند. این حضور در کنار تضعیف روحیه آنان آخرین فرصت به آنان برای تسلیم شدن را یادآوری می‌سازد که در صورت عدم تسلیم شدن به سرنوشت سایر گروه‌ها یعنی نابودی دچار خواهند شد.
پیام سوم اسد به حامیان منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای تروریست‌ها است. آنانی که همچنان در توهم سرنگونی نظام و سلطه بر نظام سوریه هستند. برخی کشورهای عربی، رژیم صهیونیستی، آمریکا و فرانسه که همچنان از تروریست‌ها حمایت کرده و سرنگونی نظام سوریه را سر می‌دهند. حضور اسد این پیام را دارد که نه تنها نظامش سرنگون نشده بلکه هر روز با قدرت بیشتری به مبارزه با تروریسم می‌پردازد.
بر این اساس حضور اسد را می‌توان اقدامی در جهت قدرت‌نمایی سوریه در برابر دشمنان داخلی و بیرونی دانست که با حمایت و استقبال گسترده مردمی همراه شده که استقبال مردمی از اسد در این مراسم نمودی از آن است. 

فرامرز اصغری

کد مطلب: 100745
 
Share/Save/Bookmark