میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی فرهنگ خبر
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۲ تير ۱۳۹۶ ساعت ۰۳:۳۶
 
 
از حجاب بی‌حجاب تا انقلاب ژاکت‌های دگمه‌دار!
۱۰ کتابی که نگاه شما را به «مسئله حجاب» تغییر می‌دهد

حقیقت امر این است که در مسأله پوشش - و به اصطلاح عصر اخیر حجاب - سخن در این نیست که آیا زن خوب است پوشیده در اجتماع ظاهر شود یا عریان؟ روح سخن این است که آیا زن و تمتعات مرد از زن باید رایگان باشد؟ آیا مرد باید حق داشته باشد که از هر زنی در هر محفلی حداکثر تمتعات را به استثنای زنا ببرد یا نه؟
اسلام که به روح مسائل می‌نگرد جواب می‌دهد: خیر، مردان فقط در محیط خانوادگی و در کادر قانون ازدواج و همراه با یک سلسله تعهدات سنگین می‌توانند از زنان به عنوان همسران قانونی کامجویی کنند، اما در محیط اجتماع استفاده از زنان بیگانه ممنوع است و زنان نیز از این که مردان را در خارج از کانون خانوادگی کامیاب سازند به هر صورت و به هر شکل ممنوع می‌باشند.
درست است که صورت ظاهر مسئله این است که زن چه بکند؟ پوشیده بیرون بیاید یا عریان؟ یعنی آن کس که مسئله به نام او عنوان می‌شود زن است و احیانا مسأله به لحن دلسوزانه‌ای طرح می‌شود که آیا بهتر است زن آزاد باشد یا محکوم و اسیر و در حجاب؟ اما روح مسئله و باطن مطلب چیز دیگری است و آن اینکه آیا مرد باید در بهره‌کشی جنسی از زن، جز از جهت زنا، آزادی مطلق داشته باشد یا نه؟ یعنی آن که در این مسئله ذی‌نفع است مرد است نه زن و لااقل مرد از زن در این مسئله ذی‌نفع‌تر است. به قول ویل دورانت: «دامن‌های کوتاه برای همه جهانیان بجز خیاطان نعمتی است.»
پس روح مسئله، محدودیت کامیابی‌ها به محیط خانوادگی و همسران مشروع ، یا آزاد بودن کامیابی‌ها و کشیده شدن آن‌ها به محیط اجتماع است. اسلام طرفدار فرضیه اول است. از نظر اسلام محدودیت کامیابی‌ای جنسی به محیط خانواده و همسران مشروع، از جنبه روانی به بهداشت روانی اجتماع کمک می‌کند و از جنبه اجتماعی موجب حفظ و استیفای نیروی کار و فعالیت اجتماع می‌گردد و از نظر وضع زن در برابر مرد، سبب می‌گردد که ارزش زن در برابر مرد بالا رود.
حجاب در اسلام از یک مسأله کلی‌تر و اساسی‌تری ریشه می‌گیرد و آن این است که اسلام می‌خواهد انواع التذاذهای جنسی، چه بصری و لمسی و چه نوع دیگر، به محیط خانوادگی و در کادر ازدواج قانونی اختصاص یابد، اجتماع منحصرا برای کار و فعالیت باشد. بر خلاف سیستم غربی عصر حاضر که کار و فعالیت را با لذت‌جویی‌های جنسی به هم می‌آمیزد، اسلام می‌خواهد این دو محیط را کاملا از یکدیگر تفکیک کند.
آنچه که در بالا خواندید بخشی از کتاب «مسئله حجاب» نوشته شهید مرتضی مطهری در ارتباط با اهمیت و جایگاه حجاب در اسلام است. کتابی که در دفعات مختلف تجدید چاپ شده و بارها به عنوان منبع مقالات و کتب دیگر در این حوزه قرار گرفته است.
فرارسیدن سالروز واقعه تلخ مسجد گوهرشاد و روز عفاف و حجاب بهانه‌ای شد تا به سراغ بازار نشر برویم و برخی از آثار منتشر شده در این حوزه را برای معرفی به مخاطبان مورد بررسی قرار دهیم.
این کتاب‌ها همه جزو آثار خواندنی و جذابی هستند که یا به تازگی منتشر شده‌اند و یا به واسطه تجدید چاپ‌های مجدد نسخه جدیدی از آن‌ها به بازار آمده است.

شاخه طوبی
نویسنده: فرشته مرادی. ناشر: کتاب دانشجویی. قیمت: ۱۷۰۰.
این کتاب گزیده‌ای از بیانات رهبر معظم انقلاب درخصوص مسائل مربوط به زن و حجاب و جامع است. در این مجموعه دیدگاه‌های رهبری درخصوص ویژگی‌های زن مسلمان و نقدهای ایشان درباره مسئله زن در تمدن غرب و افراط و تفریط‌های مربوط به دیدگاه‌های عرفی در جامعه نسبت به مسائل مربوط به زن و حجاب گردآوری شده است.

حجاب چرا؟
نویسنده: امین کشوری. ناشر: بوستان کتاب. قیمت: ۸۰۰۰.
کتاب «حجاب چرا؟»، به طرح کلی شبهاتی درباره حجاب پرداخته و با رویکردی دینی، سعی در ارایه پاسخ‌های مناسب به شبهات مذکور را دارد.

انقلاب ژاکت‌های دگمه‌دار
نویسنده: رقیه رودسرایی. ناشر: نشر معارف. قیمت: ۲۰۰۰.
این کتاب مصور در عین کم حجم بودن، مطالبی بسیار ارزشمند و عمیقی را درباره دلایل ایجاد موج حجاب‌خواهی در غرب بیان می‌کند.
 
حکایت کشف حجاب
نویسنده: مجموعه نویسندگان. ناشر: قدر ولایت. قیمت:۹۰۰۰.
این کتاب در کنار طرح چگونگی شکل‌گیری طرح کشف حجاب رضاخانی به شرح خاطرات برخی از افراد حاضر در واقعه گوهرشاد و مقایسه حجاب از دیدگاه اسلام و غرب می‌پردازد.

حجاب بی‌حجاب
نویسنده: محمدرضا زائری. ناشر: آرما. قیمت: ۵۰۰۰.
مخاطب اصلی این کتاب بیشتر از بانوان فعالین فرهنگی هستند و نویسنده در آن تلاش کرده تا مسائلی را برای فعالین این حوزه طرح کند.

مساله حجاب در غرب
نویسنده: علی غلامی. ناشر: دانشگاه امام صادق(ع). قیمت: ۱۶۰۰۰.
این کتاب با هدف بررسی حقوقی - جامعه‌شناختی از مسئله حجاب در غرب به رشته تحریر درآمده و در آن ضمن تبیین مفهوم حجاب به سیر تطور آن در غرب پرداخته است.

زن روز
نویسنده: الهام یوسفی. ناشر: میراث اهل قلم. قیمت: ۲۶۰۰.
این کتاب گزارشی کوتاه از کشف حجاب رضاخانی می‌باشد که در قالب مطالبی کوتاه به بررسی روند این واقعه اسفبار و نحوه انجام آن می‌پردازد.

عطر فرشته
نویسنده: محسن نصری. ناشر: حدیث راه عشق. قیمت: ۱۲۰۰۰.
عطر فرشته با رویکردی جامعه‌شناختی از کارکردهای حجاب در مفهوم جامع آن در عرصه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و سیاسی سخن گفته است و در آن به طرح موضوعاتی همچون مفهوم‌شناسی و گونه‌شناسی حجاب پرداخته شده است.

از گشت ارشاد تا چادر المیرا
نویسنده: ابوالفضل اقبالی. ناشر: نشر معارف. قیمت: ۵۰۰۰.
در این نوشتار سعی شده است ضرورت حفظ حجاب و احکام شرعی آن و نیز آثار و برکات فردی و اجتماعی آن در قالب داستان بیان شده و وضعیت حجاب و عفاف بانوان ایرانی در عصر کنونی به تصویر کشیده شده و مشکلات زنان عفیف در این زمینه منعکس گردد.

چی شد چادری شدم؟
نویسنده: عالیا نراقی عراقی. ناشر: نوای دانش. قیمت: ۷۰۰۰.
این اثر بخشی از مجموعه خاطراتی است که به فراخوان یک وبلاگ برای ارسال خاطرات از نحوه چادری شدن خود، جواب مثبت داده بودند و استقبال بسیار زیادی از آن صورت گرفت.(فردا)

کد مطلب: 100042
 
Share/Save/Bookmark