میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی فرهنگ خبر
تاریخ انتشار : شنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۲۱:۴۲
 
 
در نشست مطبوعاتی جشنواره پروین اعتصامی مطرح شد
قدردانی از خانواده شهدای مدافع حرم
ارزشمندترین جایزه جشنواره برای منتخب مردم
قدردانی از خانواده شهدای مدافع حرم
 

صبح دیروز نشست رسانه‌ای نهمین جشنواره ملی فیلم پروین اعتصامی با حضور مازیار رضا خانی دبیر این جشنواره، الهه عطایی مدیرکل امور بانوان معاونت فرهنگی و هنری شهرداری تهران، فرناز قیصری‌پور مدیر اجرایی این جشنواره و مدیرعامل شرکت فردایین ایرانیان در سالن استاد ناصری خانه هنرمندان برگزار شد.
مازیار رضا خانی در ابتدای این نشست با تقدیر از حمایت اهالی رسانه در برپایی این رویداد ملی گفت: خوشحالیم که از حمایت شما دوستان مطبوعاتی برخوردار هستیم، این جشنواره از سال ۸۵ تا به حال با سختی فراوان هرساله یا یک سال در میان توانسته به حیات خود ادامه دهد.
وی بیان کرد: ده سال پیش بود که من مجوز برگزاری این جشنواره را با نام زنان فیلمساز از وزارت ارشاد اسلامی دریافت کردم، بعد از برگزاری یک دوره با نظر آقای جعفری‌جلوه مدیریت وقت سینمای ایران مبنی بر تکریم اهمیت شاعره پارسی‌گو نام جشنواره از زنان فیلمساز به پروین اعتصامی تغییر کرد.
رضاخانی همچنین با قدردانی از شورای سیاست گذاری این دوره جشنواره تأکید کرد: از زحمات ریاست این شورا آقای احمد مسجد جامعی که هرساله پیگیر برگزاری این رویداد هستند و آقایان کمال تبریزی، محمدرضا اصلانی، علی معلم،سید هادی منبتی و خانم پریوش نظریه تشکر می‌کنم که تمام هم و غم آنها در دو سال گذشته این شد که امروز شاهد برپایی دوره دیگری از جشنواره هستیم.
وی افزود: از بخش‌هایی که در جشنواره امسال فیلم پروین اعتصامی حائز اهمیت است بخش فیلم‌هایی با رویکرد توانمندی زنان و بازتاب نشاط در خانواده است که مقام معظم رهبری در تحکیم بنیاد خانواده تاکید داشتند؛ همچنین فعالیت زنان در بخش میراث فرهنگی در این دوره جشنواره اهمیت داده می‌شود؛ فیلم‌هایی با موضوع زنان و تلاش‌های آنان در بحث میراث فرهنگی به علاقمندان این جشنواره ارائه می‌شود.
دبیر نهمین دوره جشنواره ملی فیلم پروین اعتصامی از معاونت زنان شهرداری تهران و معاونت امور زنان نهاد ریاست جمهوری و سازمان منطقه کیش به عنوان مشارکت کننده‌های اصلی در برپایی این جشنواره نام برد.
وی با اشاره به این موضوع که رقابت فیلم‌های بلند سینمایی از سال گذشته به جشنواره اضافه شد، خاطرنشان کرد: سال گذشته خانم نیکی کریمی بهترین فیلمساز زن سینمای ایران انتخاب شدند؛ به این نکته باید توجه کنیم خانم‌های فیلمسازی آثارشان مورد داوری قرار می‌گیرد که حتما فیلم شان به اکران عمومی در آمده باشد.
رضاخانی ابراز داشت: امسال در بخش تقدیر و تجلیل از پیشکسوتان تصمیم شورای سیاست‌گذاری در تجلیل و تقدیر بر مادران و همسران شهدای مدافع حرم است، تقدیر از کسانی که برای حفظ کیان و آرامش داخلی از آرامش خود گذشتند تا ما بتوانیم در حوزه هنر و فرهنگ به کار خود ادامه دهیم.
در بخش دیگری از نشست فرناز قیصری پور مدیر اجرایی این جشنواره و مدیر عامل شرکت فرایین ایرانیان تصریح کرد: در بخش مسابقه فیلم کوتاه در بخش تخصصی زنان؛ یازده جایزه تخصصی زنان سینماگر؛ مختص زنان متخصص در رشته‌های مختلف سینما که در تولید نقش داشتند اهدا می‌شود.
وی اظهار داشت: در بخش پرتره (زنان شاخص ایرانی) به فیلم‌هایی با موضوع زنان شاخص ایرانی در عرصه‌های فرهنگ و هنر (هنرهای دراماتیک و تجسمی و...)، علوم انسانی، اقتصاد دانش‌بنیان، فناوری نانو، فنی و مهندسی، پزشکی، پژوهش، علوم دینی و حوزوی، اسطوره‌های انقلاب و دفاع‌مقدس، ورزش و... پرداخته می‌شود.
قیصری‌پور بیان داشت: با توجه به جان بخشی اشیا در اشعار بانو پروین اعتصامی این مهم می‌تواند خاستگاه مناسبی برای تولید فیلم‌های پویانمایی باشد. این بخش می‌تواند فیلمسازان را ترغیب کند تا اشعار بانو را به صورت انیمیشن بسازند تا سالهای بعد این مجموعه انیمیشن‌ها را به صورت پکیج به خارج از مرزها ارسال کنیم.
در بخش دیگری از نشست الهه عطایی مدیرکل امور بانوان معاونت فرهنگی و هنری شهرداری تهران گفت: معاونت فرهنگی و هنری شهرداری تهران هرساله در برگزاری جشنواره پروین مشارکت و حمایت داشته؛ امسال هم به جهت موضوعات زنان و خانم‌های فیلمساز از این جشنواره حمایت می‌کند. شهرداری تهران برنامه علمی پژوهشی زنان و زندگی شهری را در هفت محور برگزار می‌کند که این همایش یکشنبه (امروز) و دوشنبه در برج میلاد برگزار می‌شود.
همچنین مدیرکل امور بانوان معاونت فرهنگی و هنری شهرداری تهران خبر داد: شهرداری تهران فیلم‌هایی با مباحث شهری در مورد زنان را به صورت جدی مورد حمایت قرار می‌دهد. هنرمندانی که در این زمینه فعالیت جدی داشته باشند قطعا مورد حمایت شهرداری تهران قرار خواهند گرفت.
در بخش دیگری از نشست قیصری‌پور به تغییرات این جشنواره اشاره کرد و گفت: سال گذشته نیلوفر و پروین زرین از جوایز این جشنواره بودند که امسال تصمیم بر این شد با توجه به اینکه هر فستیوال یک تندیس داشته باشد تندیس زرین پروین اعتصامی، پلاک زرین پروین اعتصامی و نشان زرین پروین اعتصامی به فیلمسازان تعلق گیرد که نشان زرین پروین اعتصامی هر ساله به بهترین فیلمساز زن ایران تعلق خواهد گرفت.
رضاخانی در ادامه خاطرنشان کرد: تفاوت این دوره جشنواره با جشنواره دیگر پروین اعتصامی این است که پنج جایزه ویژه با هیات داوری مستقل در بخش فیلم‌هایی کوتاه که به زنان و زندگی شهری بپردازند تعلق می‌گیرد.
وی ادامه داد: از آنجایی که کار داوران این بخش سنگین است و هر سال باید بیش از ۲۰۰ اثر را مورد قضاوت قرار دهند؛ شهرداری تهران در انتخاب این داوران وارد نمی‌شود و این بخش به صورت مستقل در جشنواره مورد ارزیابی قرار می‌گیرد.
رضاخانی همچنین افزود: گرانترین جایزه امسال به بهترین فیلم از نگاه تماشاگران اختصاص داده می‌شود این بخش از این منظر حائز اهمیت است که فیلم‌ها صرفا با نگاه داوران ارزیابی نمی‌شوند و مخاطبین هم فیلم‌های مورد علاقه خود را انتخاب می‌کنند. همچنین به بهترین فیلم با بهترین اسم هم جایزه تعلق خواهد گرفت. از این جهت که فیلمسازان محترم در انتخاب اسم فیلم‌هایشان دقت بیشتری داشته باشند.
دبیر جشنواره با اشاره به این نکته که تا به الان پنجاه درصد بودجه جشنواره تامین شده، بیان داشت: تلاش می‌کنیم فیلم‌های منتخب به فستیوال‌های خارجی ارسال شود و احتمالا آقای جعفری جلوه با نگاه مثبتی که به این جشنواره دارند بعد از جشنواره از شبکه دو پخش می‌شود.
همچنین احسان هوشیارگر که اجرای این برنامه را بر عهده داشت در صحبت‌هایی اظهار داشت: جشنواره ملی فیلم پروین اعتصامی از معدود جشنواره‌های موضوعی کشور ماست که گرفتار تعطیلی نشده و ۹ دوره به صورت پیوسته با همت ستاد اجرایی و دبیرخانه جشنواره برگزار می‌شود. این جشنواره در دوبخش فیلم کوتاه (در هشت بخش) و فیلم بلند سینمایی (یک بخش) بهمن‌ماه امسال برگزار می‌شود.
به گزارش روابط عمومی نهمین جشنواره فیلم پروین اعتصامی، مسابقه فیلم کوتاه در ۸ بخش با موضوعات: بخش زنان فیلمساز با موضوع «آزاد» و مردان فیلمساز با موضوع «زنان»، بخش تخصصی زنان سینماگر، بخش پرتره (زنان شاخص ایرانی)، بخش ادب و اندیشه پروین، بخش زنان و زندگی شهری(با حمایت معاونت امور فرهنگی و اجتماعی شهرداری تهران و اداره کل امور بانوان شهرداری تهران)، بخش توانمندسازی زنان و بازتاب نشاط در خانواده(با حمایت معاونت ریاست جمهوری در امور زنان و خانواده)، بخش زنان و میراث فرهنگی(با حمایت سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری) و بخش جزیره کیش(با حمایت سازمان منطقه آزاد کیش) و مسابقه فیلم بلند سینمایی با عنوان جایزه بهترین فیلمساز زن سال برگزار می‌شود.
بخش پرتره ( زنان شاخص ایرانی ) یکی دیگر از بخش‌های این جشنواره است که با موضوع زنان شاخص ایرانی در عرصه‌های فرهنگ، هنر (هنرهای دراماتیک و تجسمی و...)، علوم انسانی، اقتصاد دانش‌بنیان، فناوری نانو، فنی و مهندسی، پزشکی، پژوهش، علوم دینی و حوزوی، اسطوره‌های انقلاب و دفاع‌مقدس، ورزش و... با ساختار: داستانی، مستند، تجربی و پویانمایی برگزار می‌شود. زنان و مردان فیلمساز با فیلم‌های تولید شده خود از سال ۱۳۹۳ تاکنون که به دبیرخانه هشتمین جشنواره فیلم پروین اعتصامی ارسال نکردند در این رویداد می‌توانند شرکت کنند.
در بخش مسابقه فیلم کوتاه؛ زنان فیلمساز با موضوع «آزاد» و مردان فیلمساز با موضوع «زن» می‌توانند حضور به هم برسانند.
ساختار این فیلم ها؛ داستانی، مستند، تجربی و پویانمایی که سال تولید فیلم‌ها از سال ۱۳۹۳ تا کنون که به دبیرخانه هشتمین جشنواره فیلم پروین اعتصامی ارسال نشده باشند. همچنین در بخش زنان و میراث فرهنگی با حمایت سازمان میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری به فیلم‌هایی با موضوعات حوزه میراث فرهنگی و حوزه صنایع‌دستی و حوزه گردشگری پرداخته می‌شود.
در بخش توانمندسازی زنان و بازتاب نشاط در خانواده با حمایت معاونت ریاست جمهوری در امور زنان و خانواده به فیلم‌هایی با موضوعات توانمندسازی زنان و بازتاب نشاط در خانواده، نقش زن در تحکیم بنیاد خانواده (نقش زن به عنوان مادر ایرانی اسلامی و مدیر خانواده و...) نقش زن در تنظیم اقتصاد خانواده و جامعه و زنان سرپرست خانوار پرداخته خواهد شد.
نهمین دوره جشنواره ملی فیلم پروین اعتصامی از ۲۴ تا ۲۹ بهمن در خانه هنرمندان تهران برگزار می‌شود.

کد مطلب: 97784
 
Share/Save/Bookmark