میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان خبر
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۹ ساعت ۲۱:۲۴
 
 
حملات مسلحانه در اتریش بهانه‌ای برای توجیه اسلام ستیزی سران فرانسه
تیراندازی مکرون در خیابان‌های وین
تیراندازی مکرون در خیابان‌های وین
 

در حالی رسانه‌ها از تیراندازی و حمله به یک کنیسه در «وین» پایتخت اتریش و جراحت یک مامور پلیس خبر دادند که دولتمردان فرانسه تلاش کردند از این حوادث مشکوک برای توجیه اسلام ستیزی هفته‌های اخیر خود بهره برداری کنند.
منابع خبری از وقوع تیراندازی در مرکز «وین»، پایتخت اتریش خبر می‌دهند. گفته می‌شود این تیراندازی نزدیک یک کنیسه یهودیان به وقوع پیوسته است.برخی رسانه‌ها گزارش دادند که این حادثه در میدان «شوئدنزپلاتز» در مرکز وین به وقوع پیوست و طی آن یک نیروی پلیس به شدت مجروح شده است. منابع محلی از تعقیب و گریز پلیس و فرد مهاجم خبر دادند. برخی منابع به نقل از وزارت کشور اتریش از کشته شدن یک تن در جریان این حادثه خبر دادند. گفته میشود جامعه صهیونیست‌های مقیم وین به شهروندان اسرائیلی توصیه کرده تا بهبودی اوضاع از منازل خود خارج نشوند. اخبار دیگر از کشته شدن یکی از مظنونان این حادثه بعد از کشیدن ضامن کمربند انفجاری حکایت دارد. منبع محلی مدعی حمله افراد مسلح به چهار منطقه در وین شده‌اند.
در این میان در یک رفتار سوال برانگیز و سوء استفاده از بحران ایجاد شده در وین، رئیس جمهور فرانسه در پیامی توئیتری نوشت که هرگز از چیزی کوتاه نخواهیم آمد.وی در پیامی در توئیتر به دو زبان فرانسوی و آلمانی ضمن ابراز همدردی با مردم اتریش نوشت: «دشمنانمان باید درک کنند که با چه کسی طرف هستند. ما هرگز از چیزی کوتاه نخواهیم آمد.» در این میان وزیر کشور اتریش تصریح کرد که دست‌کم یکی از عوامل پشت پرده تیراندازی در پایتخت این کشور اروپایی از طرفداران گروه تکفیری داعش بوده است. از سوی دیگر دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا در پیامی درباره حملات در شهر وین اعلام کرد، آمریکا در جنگ با «تروریست‌های تندروی اسلام‌گرا» در کنار اتریش و اروپاست. در پی اهانت رئیس‌جمهور فرانسه و یکی از نشریات فرانسوی به ساحت مقدس پیامبر اکرم (ص)، گروهی از اهالی منطقه «کارگیل» هند، اعتراض و راهپیمایی کردند.در ادامه مواضع اسلام‌ستیزانه مقامات غربی، صدراعظم آلمان در واکنش به حملات وین، آن را «تروریسم اسلام‌گرا» خواند. صدراعظم اتریش نیز حملات تروریستی وین را نبرد بین تمدن و وحشیگری خواند نه جنگ بین اتریشی‌ها و مهاجران یا بین مسلمانها و مسیحیان.از سوی دیگر دبیر کل اتحادیه جهانی علمای مسلمین گفت که از رئیس جمهور فرانسه انتظار می‌رود ضمن عذرخواهی از محضر نبی اکرم(ص) و همه مسلمانان، قوانینی را در جرم انگاری توهین به اسلام تصویب کند. انور قرقاش وزیر مشاور دولت امارات در امور خارجه نیز در اظهارنظری متفاوت همزمان با ادامه تظاهرات ضد فرانسوی در مناطق مختلف گفت، رئیس‌جمهور فرانسه قصد منزوی کردن مسلمانان را ندارد و باید واقعا به سخنان وی گوش کرد.

کد مطلب: 115947
 
Share/Save/Bookmark