میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جامعه گزارش
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۵ تير ۱۳۹۶ ساعت ۰۴:۳۳
 
 
آقایان مسئول، لطفا جدی بگیرید
8 خطر بزرگ آلودگی هوا
8 خطر بزرگ آلودگی هوا
 

آلودگی هوا ۸ تهدید جدی برای سلامت هر انسان دارد که هر یک می‌تواند چالشی جدی بر سر راه زندگی باشد. برخی از این خطرات اگرچه در جامعه بارها شنیده شده‌اند اما اگربدانیم یک ریشه مشترک دارند، از آن به سادگی نمی‌گذریم.
به گزارش سایت تهران، حمله قلبی و سکته، پیری پوست، بدخوابی، آلزایمر و زوال عقل، سرطان سینه، افزایش وزن، ناباروری و تخریب روان همه از مواردی هستند که بر اثر آلودگی هوای خودروها پدید می‌آیند. 

تهدید سلامت روانی
تنها سلامت جسمی انسان نیست که باید نگران آن بود بلکه شواهد نشان می‌دهد که دود خروجی از خودروها بر روی احساس رضایت انسان نیز به میزان بسیار زیادی تأثیر منفی میگذارد و این احساس می‌تواند اثرات و مشکلاتی همتراز مشکلاتی مانند عزاداری و یا طلاق باشد. محققان پس از انجام تحقیقات به این نتیجه رسیدند که بین میانگین غلظت سالانه NO۲ محیطی و رضایت از زندگی رابطه معنی‌دار و منفی وجود دارد.

ناباروری
یک مطالعه ۱۰ساله که سال گذشته به چاپ رسید نشان داد که میزان ناباروری در میان زنانی که در نزدیکی بزرگراه‌های اصلی زندگی می‌کنند، ۱۱درصد بیش از زنانی است که در مناطق حومه و یا روستاها در حال زندگی هستند. در مطالعه دیگری که در مجله آمریکایی اپیدمیولوژی به چاپ رسیده نیز از آلودگی هوا به عنوان یک عامل اختلال در غدد داخلی ذکر شده است. بر این اساس مواجهه با مقادیر زیاد ذرات معلق قبل از تولد دختران، با میزان رشد آنان در هنگام بلوغ مرتبط بوده است.

افزایش وزن
تحقیقات انتشار یافته در سال ۲۰۱۶ نشان‌دهنده ارتباط میان آلودگی هوا و خطر افزایش وزن است. استنشاق هوای آلوده به مدت ۳هفته، موجب کاهش سطح متابولیسم بدن و بروز علام افزایش وزن می‌شود. از آنجایی که التهاب مزمن به عنوان یک عامل موثر بر چاقی شناخته شده است و از آنجا که بیماری‌های متابولیک مانند دیابت و چاقی ارتباط نزدیکی با هم دارند، یافته‌های دانشمندان نشان می‌دهد که مواجهه با آلودگی هوا خطر ابتلا به چاقی را افزایش می‌دهد. 

سرطان سینه 
تحقیقــــات دانشمندان نشان می‌دهد که زندگی در مناطقی با میزان زیاد آلودگی هوا، می‌تواند خطر ابتلا به سرطان سینه در زنان را افزایش دهد. نتایج تحقیقات حاکی از آن است که امکان ابتلا به سرطان سینه برای زنانی که در مناطق با سطوح بالای ذرات معلق زندگی می‌کنند، بیشتر است. به طور مثال می‌توان الگوی رشد سرطان سینه در زنان و حتی دختران جوان را مورد بررسی قرار داد. 

آلزایمر و زوال عقل 
در سالیان اخیر چندین پژوهش، ارتباط میان آلودگی هوا و افزایش خطر آلزایمر و دیگر انواع موارد زوال عقل را مشخص کرده است. در یکی از این مطالعات نشان داده شد که افرادی که در فاصله کمتر از ۵۰متر از خیابان‌های با ترافیک سنگین سکونت دارد، ۷درصد بیش از دیگران در خطر ابتلا به زوال عقل هستند و پژوهشی دیگر بیان کرد که نانوذرات مغناطیسی که داخل ذرات آلاینده هوا وجود دارند، با بیماری هایی نظیر آلزایمر ارتباط دارد. 

بدخوابی
بــــراساس تحقیق دانشگاه واشنگتن کسانی که در مواجهه با میزان زیاد آلاینده NO۲ هستند، ۶۰درصد بیش از افرادی که محل سکونت آنها از غلظت‌های کمتر این آلاینده برخوردار است، دچار اختلال در خواب می‌شوند. این کارشناس بخش پایش شرکت کنترل کیفیت هوای تهران اظهار کرد: دانشمندان بر این باورند که آلودگی هوا با تأثیر بر سیستم‌های تنفسی و عصبی، می‌تواند بر روی کیفیت خواب انسان نیز اثرگذار باشد. 

پیری پوست
ذرات معلق می‌تواند موجب تسریع بروز چروک شدن پوست و ایجاد لکه‌های مربوط به سن شده و مشکلات پوستی مانند اگزما و کهیر را وخیم تر کند. اگرچه پوست انسان عملکردی مانند محافظ در مقابل آلاینده‌های شیمیایی و فیزیکی دارد، ولی مواجهه با مقادیر زیاد آلاینده‌ها و یا مواجهه طولانی مدت، موجب تأثیرات منفی بر روی پوست می‌شود. قرار گرفتن پوست در معرض آلودگی هوا زمینه ساز پیر شدن پوست و التهاب آن می‌شود و همچنین حساسیت‌های پوستی نظیر آکنه و صدفک را در پی دارد. 

حمله قلبی و سکته مغزی
تحقیقات نشان می‌دهد که ذرات میکروسکوپی دوده خارج شده از اگزوز خودروها می‌تواند از طریق ریه وارد خون شده و دانه بیماری‌ها را در داخل شریان‌ها بیفشاند. دانشمندان معتقدند این ذرات معلق که هزاران مرتبه کوچکتر از قطر مو هستند، همراه سموم قدرتمندی بوده و با عبور از ریه در مناطق آسیب پذیر عروق خونی و همینطور در ذخایر چربی تجمع یافته و خطر ابتلا به حمله قلبی و سکته مغزی را افزایش می‌دهند.

کد مطلب: 99944
 
Share/Save/Bookmark