میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۹ تير ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۱۰
 
 
حاشیه‌های جلسه هیئت دولت
واکنش واعظی به پخش سریال گاندو
واکنش واعظی به پخش سریال گاندو
 

محمود واعظی رئیس دفتر رئیس‌جمهور در حاشیه جلسه هیئت دولت و در جمع خبرنگاران گفت: نقش پلیس خوب یا بد برای فرانسه در برجام خیال‌پردازی است. فرانسه کشوری بوده که در مذاکرات حضور داشته است. طبیعی است که این کشور نگرانی‌های امنیتی بیشتری از آمریکا داشته باشد.
رئیس دفتر رئیس‌جمهور درخصوص موضوع توقیف نفتکش ایرانی توسط انگلیس تصریح کرد: توقیف نفت‌کش کار اشتباهی بوده و‌ یک‌راهزنی است و ما هم‌ محکوم‌کردیم. ما به دنبال آن هستیم تا جایی که می‌توانیم از طریق سیاسی و دیپلماتیک این موضوع را حل کنیم اما نباید این ماجرا را به برجام ارتباط بدهیم، بالاخره در جهان و مسائل بین المللی اتفاقات مختلفی می‌افتد و نمی‌توان همه را به یکدیگر مرتبط کرد ولی طبیعی است وقتی که این نوع برخوردهای غیر دوستانه و اشتباه انجام می‌شود روی روابط اثر منفی می‌گذارد.
واعظی در پاسخ به این سوال که با توجه به تنش‌های اخیر آیا انگلیس از برجام خارج خواهد شد یا نه؟ گفت: نه ارتباطی با برجام ندارد.
وی همچنین تاکید کرد: مکانیزم‌ ماشه در برجام رخ نخواهد داد.
رئیس دفتر رئیس‌جمهور درباره پخش سریال گاندو نیز گفت: گاند‌و را ندیدم اما مردم و‌ مسئولان تماس گرفتند و گلایه کردند که سناریو‌سازی می‌شود. ما عادت کردیم که در برنامه‌های مختلف صداوسیما برخورد جناحی و‌ حزبی نسبت به دولت وجود داشته باشد.
واعظی افزود: اینکه سریالی ساخته می‌شود مشکلی نیست اما خب وقتی نویسندش می‌گوید ۸۰ درصدش تخیل است، این چه معنی می‌دهد؟ سوال ما این است که چرا حقیقت را به مردم نمی‌گویند. چرا ذهن مردم را به موضوعات مختلف مشغول می‌کنند؟
واعظی ادامه داد: گروهی که برای ما گزارش نوشتند اعلام کردند که متاسفانه جایگاه قوه قضاییه، دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی و وزارت خارجه‌ای که امروز خط مقدم جبهه در جنگ با دشمنان است و یا وزارت اطلاعات که از کشور صیانت می‌کند تنزل داده شده و برخورد بدی انجام داده‌اند.

زنگنه: با وزیر نفت عربستان ۷ الی ۸ ساعت دعوا کردیم
وزیر نفت درباره حضور اخیر خود در اجلاس اوپک و حضور همتای عربستانی خود گفت: در جلسات هفت-هشت ساعت با هم دعوا کردیم.
بیژن زنگنه وزیر نفت در پاسخ به سوالی درباره انتشار برخی آمار مربوط به صادرات نفت گفت: این اقدام کار درستی نبوده و مشخص نیست با چه نیتی این اطلاعات منتشر و مکرراً نیز بازنشر داده می‌شود.
وی افزود: با توجه به اینکه ما در یک جنگ هستیم، اطلاعات درباره صادرات نفت اطلاعات جنگی حساب می‌شود و انتشار آن باید با هماهنگی‌های مربوطه انجام شود و اگر نه به منافع ملی بیشتر آسیب می‌زند. زنگنه همچنین درباره اینکه با وزیر نفت عربستان در حاشیه اجلاس اوپک داشته‌اید، گفت: در این اجلاس دیداری با وزیر نفت عربستان نداشتم و تنها یک احوالپرسی میان ما انجام شد ولی در جلسات هفت-هشت ساعت با هم دعوا کردیم.

توضیحات وزیر راه درباره طرح تشویق صاحبخانه‌ها
محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی نیز در پاسخ به سوالی درباره مالیات بر خانه‌های خالی گفت: خانه‌های خالی عاملی شده که منابع کشور را در تله برده است و اگر این خانه‌ها در مدار باشند، به رونق تولید و ساخت‌وساز کمک می‌کند.
وی همچنین درباره اجاره‌نشینان تصریح کرد: دولت هیچ موقع و در هیچ دوره تاریخی در حوزه اجاره مداخله نداشته و قانون روابط موجر ومستاجر در این‌باره مربوط به حقوق طرفین می‌باشد، دولت وارد حوزه قیمت نشده و درباره اصلاح‌هایی بر ماده ۵۳ قانون مالیات‌های مستقیم تبصره ۱۱ اقدام کردیم تا مشوق‌هایی برای صاحبخانه‌هایی که مراعات می‌کنند در نظر گرفته شود و نوعی معافیت مالیاتی را به دولت فرستادیم تا کسانی که اجاره‌های بالای یکسال دارند و در تمدید شاخص‌ها را رعایت می‌کنند را در برگیرد و سازمان امور مالیاتی بر این موضوع کار می‌کند.

فشار خون ۳۰ میلیون نفر را کنترل کردیم
سعید نمکی وزیر بهداشت درباره طرح ملی کنترل فشار خون که توسط این وزارتخانه برگزار شد، گفت: ما صدها میلیون تومان برای طرح کنترل فشار خون هزینه نکردیم و ما «صَناری» برای این طرح پول نداده‌ایم و ۴۰ هزار مرکزی که در کشور ایجاد شد از همان بودجه سال ۹۸ دانشگاه‌ها بود و دستاوردهای خوبی در این طرح داشتیم و فشار خون حدود ۳۰ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر کنترل شد.
وی افزود: حدود دو میلیون و ۷۰۰ هزار نفر ازاین تعداد فشار خون بالاتر از حد معمول داشتند. ۱۰ میلیون نفر نیز در مرحله قبل از فشار خون بودند که کل این گروه‌ها تحت مراقبت قرار گرفته شده و آموزش‌های لازم را خواهند دید.
وزیر بهداشت در پاسخ به سوالی درباره خطر داشتن قرص‌های لوزارتان و والزارتان، گفت: مردم بدانند در بازار هیچ دارویی که مشکلی برای آنها ایجاد کند مخصوصاً در مورد فشار خون نداریم. این دو قرص عاری از هرگونه خطر هستند و جوّی که برای مردم درست کرده‌اند جوّی کاذب و بی‌مورد بود. از مردم خواهش می‌کنم داروهای خود را به‌ویژه در فشار خون حذف نکنند زیرا این داروها هیچ خطری برای آنها ندارد و مردم فقط اطلاعیه‌های سازمان غذا و دارو را در این زمینه مطالعه کنند.
نمکی همچنین درباره پرونده الکترونیک سلامت گفت: ان‌شالله از دو هفته آینده با همه شهروندانی که کدملی‌ آنها در پرونده الکترونیک سلامت ثبت شده ارتباط برقرار می‌کنیم تا خود آنها به راحتی بتوانند به پرونده خود دسترسی پیدا کنند. پرونده الکترونیک سلامت تکمیل شده است.

تاکید رئیس‌جمهور بر رونمایی یک پروژه دولت الکترونیک در هرماه
وزیر ارتباطات گفت: تاکید آقای رئیس‌جمهور بر این بوده که هر ماه یک پروژه و دستاورد دولت الکترونیک را رونمایی کنیم.
محمدجواد آذر جهرمی درباره دولت الکترونیک گفت: موضوع دولت الکترونیک دارای اهمیت است، یک موضوع بحث زیرساخت‌های آن است که در حیطه وظایف وزارت ارتباطات بوده که تکمیل و به بهره‌برداری هم رسیده است. شاخص‌های بین‌المللی حاکی از رشد ۲۰ پله‌ای ما در سال گذشته در جهان بوده که در برنامه ششم توسعه ۳۰ پله باید پیشرفت می‌کردیم.

بانک‌ها در مورد وام ازدواج سختگیری نکنند
عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی نیز در حاشیه جلسه هیئت دولت درخصوص سختگیری‌ها توسط بانک‌ها در پرداخت وام ازدواج گفت: به بانک‌ها توصیه می‌کنیم در مورد وام ازدواج سختگیری نکنند و طبق ابلاغیه بانک مرکزی عمل کنند و ما نیز با تخلفات برخورد خواهیم کرد بانک‌ها بیش از یک ضامن از متقاضیان طلب نکنند.
وی همچنین با بیان اینکه صادرکنندگان غیرنفتی در برگشت ارز عملکرد بهتری دارند، افزود: هدف ما ثبات اقتصادی است و شاخص‌های اقتصادی نظیر نرخ کاهنده تورم و بیکاری موید این نکته است.

مکانیزم ماشه قابل اجرا نیست
همچنین محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان درباره اینکه برخی منابع غربی گفته‌اند در برابر اقدامات ایران از مکانیزم ماشه استفاده کنند، خاطرنشان کرد: مکانیزم ماشه قابل عملیاتی شدن نیست. برجام سازوکاری دارد و آن سازوکار برای این است که مانع نقض برجام شود. حالا برجام نقض شده و ایران آن سازوکار را عملیاتی کرده است و در پنج نامه‌ای که به خانم موگرینی نوشتم و قبل و بعد از خروج آمریکا از برجام، رسما سازوکار ماده ۳۶ برجام عملیاتی شده است.
ظریف در ادامه افزود: اعضای شورای حکام نمی‌توانند درباره برجام تصمیم بگیرند. آژانس در این باره می‌تواند اظهار نظر کند.
وی درباره توقیف نفتکش کشورمان توسط انگلیس خاطرنشان کرد: اقدامی که اخیرا انگلیس انجام داده نقض تعهدشان است چون این کار از طرف آمریکا بوده و برای اجرای تحریم نفتی ایران انجام داده است و ارتباطی به سوریه ندارد. صرفا کاری است که انگلیسی‌ها از طرف گروه «B» انجام داده و خودِ این کار نقض اساسی برجام است.
وی همچنین در پاسخ به پرسشی درباره پیگیری‌های حقوقی دستگاه دیپلماسی در خصوص ورود پهپاد آمریکایی به مرزهای قانونی کشور خاطرنشان کرد: همکاری بسیار قوی که وزارت خارجه با ستاد کل داشت، باعث شد که بتوانیم با فاصله خیلی کمی از ماجرا، هم سفیر سوئیس را احضار و به او اعتراض کنیم و هم در این باره اطلاع رسانی داشته باشیم و به دبیرکل سازمان ملل نامه بنویسیم. ظریف در پایان با کنایه و خنده گفت: ما اقدامات‌مان را در این زمینه انجام دادیم البته که پول نداریم تا فیلم تبلیغاتی از آن بسازیم. 

کد مطلب: 109845
 
Share/Save/Bookmark