میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۰۰:۴۶
 
 
پنجاهمین اجلاس مجمع جهانی اقتصادی در سایه اعتراض‌های جهانی آغاز به کار کرد
داووس بحران ‌زده در داخل منفور در خارج
داووس بحران ‌زده در داخل منفور در خارج
 

اجلاس داووس در حالی آغاز به کار کرد که در داخل با بحران‌ها و چالشها و نابسامانی‌های بسیاری مواجه است و در بیرون نیز با اعتراض‌های گسترده مردمی مواجه که نشانگر نزدیک‌شدن این اجلاس به ساختاری فروپاشیده است.
همزمان با آغاز نشست سالانه اقتصادی در داووس سوئیس، معترضان برای ترویج بحث‌ها با محوریت محیط زیست و عدالت تجمع کردند.مجمع جهانی اقتصاد دیروز در منطقه کوهستانی و سرد و پربرف داووس سوییس و با شرکت بیش از سه هزار شرکت کننده از سیاستمداران، اقتصادانان و فعالان جوامع مدنی و همچنین مقامات کشور‌ها آغاز بکار کرد.هفت مبحث اصلی یعنی آینده سالم، راهکار‌های محافظت از کره زمین، کسب و کار بهتر، مسائل ژئوپلتیکی، جامعه و آینده کار، اقتصاد‌های عادلانه‌تر و فناوری کالا‌ها مهمترین محور‌های این اجلاس اعلام شده است.
در مجموع هفتصدو هفتادو چهار نفر در طول برگزاری این اجلاس سخنرانی خواهند کرد. هم‌چنین بیش از سه هزار نفر از صدو هفده کشور در این اجلاس حضور خواهند یافت که در بین آن‌ها پنجاه و سه رئیس جمهور و نخست‌وزیر نیز حضور خواهند داشت. همزمان با آغاز نشست سالانه اقتصادی در داووس سوئیس، هزاران معترض ,توجه سیاستمداران به تغییرات اقلیمی و عدالت در توسعه جهانی را خواستار شدند و چهره شهر داووس را به میدان اعتراضهای خیابانی تبدیل کردند . فعالان محیط زیست اعلام کردند در اعتراض به کوتاهی سران کشور‌های جهان برای رسیدگی به مسئله تغییرات آب و هوایی، قصد دارند در داووس محل برگزاری نشست مجمع جهانی اقتصاد تظاهرات کنند. گرتا تونبرگ فعال زیست محیطی سوئدی نیز قرار است در نشست سالانه مجمع جهانی اقتصاد که دونالد ترامپ نیز در آن حضور دارد، شرکت کند. پلیس سوئیس اعلام کرد جت‌های جنگنده، سامانه‌های دفاع زمینی، رادار‌ها و سایر تمهیدات امنیتی، برای حفاظت از حدود ۳ هزار شرکت کننده در این نشست، حاضر هستند.
پس از آنکه مقامات مسئول اقدام به مسیر‌های جاده‌ای به مقصد داووس را مسدود کردند، فعالان زیست محیطی با پای پیاده و از طریق قطار خود را به این شهر خواهند رساند. در این میان رئیس‌جمهور آمریکا در سخنرانی در نشست داووس به تمجید از مواضع دولت خودش پرداخت و گفت: «آمریکا دوباره دارد برنده می‌شود».«دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا با حضور در نشست مجمع جهانی اقتصادی داووس سخنرانی کرد و در این سخنرانی ادعاهای زیادی درباره کارنامه «باورنکردنی» دولتش در زمینه‌های اقتصادی مطرح کرد. رئیس‌جمهور آمریکا در ابتدای این سخنرانی با تمجید از کارنامه ریاست جمهوری او در این کشور به ویژه در زمینه رشد اقتصادی به توافق اخیر و مرحله اول واشنگتن با پکن اشاره کرد و گفت: «آمریکا دوباره دارد برنده می‌شود».
دونالد ترامپ مدعی شد که با رشد شاخص‌های مختلف اقتصادی از قبیل کاهش نرخ بیکاری و کاهش تبعیض‌های اقتصادی در آمریکا، این کشور در زمینه رشد اقتصادی به سطحی بی سابقه رسیده است.
در این میان مانوئلا کاسپر-کلاریج، از روزنامه‌نگاران آلمانی در مطلبی برای دویچه وله نوشت، گردهمایی مجمع جهانی اقتصاد آسان است. انتظار می‌رود حدود ۳۰۰۰ شرکت‌کننده در داووس سوئیس گردهم جمع شوند و از جمله آن‌ها ۱۱۶ میلیاردر، مدیران اجرایی سازمان‌های چند ملیتی و بانکداران شرکت سرمایه‌گذاری بلک‌راک هستند.همچنین سران کشورها از جمله دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا و ژایر بولسونارو، همتای برزیلی او و سران دولت‌ها از جمله آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان و جوزپه کونته، نخست‌وزیر ایتالیا در نشست حاضر خواهند بود.به نظر می‌رسد بار دیگر نخبگان جهان برای گفت‌وگو درباره مشکلات جهانی که واقعا درکی از آن‌ها ندارند، دیدار می‌کنند.
با وجود اینکه به تصویر کشیدن مجمع جهانی اقتصاد به عنوان نشست رهبران منزوی و گوشه‌گیر امری معمول است، اما چندان دور از حقیقت نیست. نمی‌توان این مساله را نادیده گرفت که برخی از حاضران در داووس از لحظاتشان لذت می‌برند اما اکثر مدعوین هم سخت و خستگی‌ناپذیر کار می‌کنند. مجمع جهانی اقتصاد کسانی را کنار یکدیگر جمع می‌کند که معمولا تلاش دارند از یکدیگر اجتناب کنند. و بسیاری از شرکت‌کنندگان تمایل دارند که آنقدر مشغول کار برای شرکت‌ها یا دولت‌های خود به نظر برسند، که در غیر این صورت وقتی نداشته باشند ببینند چه اتفاقی در سایر نقاط جهان می‌افتد.

کد مطلب: 112544
 
Share/Save/Bookmark