میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی فرهنگ خبر
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۲۱:۴۴
 
 
مدیر شبکه کودک و نوجوان:
دولت ما را به‌عنوان نماینده کودک و نوجوان در صداوسیما از سند۲۰۳۰ مطلع نکرد

مدیر شبکه کودک و نوجوان با بیان اینکه به عنوان نماینده سازمان صداوسیما در حوزه کودک و نوجوان در جریان این معاهده نبوده‌اند گفت: مرسوم این است قبل از اینکه دولت سندی را امضاء کند، نظر دستگا‌ه‌های مرتبط را با دعوت از آنها در کارگروه‌های مختلف دریافت می‌کند.
به گزارش پویا، سند جهانی توسعه پایدار ۲۰۳۰ با موضوع ارتقای سطح سواد و افزایش کیفیت آموزش، یکی از اسنادی است که برای اجرا به امضای دولت یازدهم رسیده است. یونسکو در این سند سه نقش «هدایت و هماهنگی»، «نظارت و گزارش‌دهی»، و «ارتقای ظرفیت کارشناسی دولت‌ها» را مدنظر قرار داده است. این موضوع که در سی و هشتمین کنفرانس عمومی یونسکو در نوامبر ۲۰۱۵ به تصویب نهایی رسیده است، البته دامنه فراگیرتری دارد و علاوه بر حوزه ناتمام آموزش برای همه، حوزه‌های دیگر آموزش «اشتغال و توسعۀ مهارتها»، «آموزش فنّی و حرفه‌ای»، «آموزش عالی»، «آموزش سلامت و بهداشت»، «آموزش‌های اجتماعی» و «شهروندی» را هم هدف قرار داده است. چند روز پیش رهبر معظم انقلاب اسلامی با حکمی عمل به این سند را در حوزه آموزش و پرورش به خاطر مغایرت‌های متعدد این سند با اسلام لغو فرمودند.
محمد سرشار با بیان اینکه گروهی در این شبکه در حال کار روی ابعاد حقوقی این سند هستند، گفت: ما باید بدانیم آیا الزامات حقوقی سند شامل صداوسیما و شبکه کودک هم می‌شود یا نه. این سوالی است که باید به آن جواب بدهیم و طبق آن جلو برویم.
وی با انتقاد از امضای مخفیانه این سند توسط دولت گفت: معمولا مرسوم این است که وقتی دولت سندی را امضاء می‌کند مانند کنوانسیون حمایت از حقوق کودک، دستگاه‌های مرتبط را در کارگروه‌های مربوط به این کنوانسیون‌ها دعوت می‌کند و نظرات آنها را می‌گیرد. به طور خاص در مورد سند ۲۰۳۰ این اتفاق نیفتاده است. یعنی ما به عنوان نماینده سازمان صداوسیما در حوزه کودک و نوجوان در جریان این معاهده نبودیم و نظری از ما گرفته نشده است. امروز که ماجرا علنی شده و خبردار شدیم یک همچین چیزی امضا شده باید بررسی کنیم که آیا صداوسیما هم تعهدی را باید بپذیرد یا نه.
سرشار افزود: فرمایش مقام معظم رهبری در مورد سند ۲۰۳۰ متوجه آموزش و پرورش بوده است. ما به عنوان دستگاهی که عضو شورای انقلاب فرهنگی است باید نظرمان را رسماً‌ اعلام کنیم. به هر حال دولت این را امضا کرده است. ما باید اعلام کنیم آیا براساس آن حق تحفظ (حق شرط یا تحفظ یا تحدید تعهد در حقوق بین‌الملل به معنای خودداری از اعمال بخشی از مقررات یک معاهده توسط یکی از طرف‌های آن معاهده است.) صداوسیما وارد این موضوع خواهد شد یا نخواهد شد.

کد مطلب: 99304
 
Share/Save/Bookmark