میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۰۲:۲۸
 
 
روسیه درباره سیاسی‌کاری دشمنان سوریه هشدار داد
تکرار بازی تروریسم خوب و بد در غوطه
تکرار بازی تروریسم خوب و بد در غوطه
 

همزمان با تحرکات کشورهای غربی در حمایت از گروه‌های تروریستی در سوریه، وزیر امور خارجه روسیه تأکید کرد، تفکیک تروریست‌ها در قالب گروه‌های خوب و بد از نگاه مسکو غیرقابل قبول است.
سرگئی لاوروف در نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل در ژنو سوئیس گفت: ما به حمایت‌های خود از ارتش سوریه برای از بین بردن تروریسم ادامه می‌دهیم. وی افزود: ما با کمک دولت سوریه گذرگاه‌های امنی را برای انتقال کمک‌ها به غوطه ایجاد کرده‌ایم اما تروریست‌ها به حملات خود برای مختل کردن این فرایند ادامه می‌دهند.
رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه گفت: مردم سوریه امروز با بحران انسانی وحشتناکی مواجه هستند. قطعنامه ۲۴۰۱ شورای امنیت چارچوبی را برای تمام طرف‌های درگیری برای توافق درباره شرایط تسکین رنج‌های غیرنظامیان در سراسر این کشور فراهم کرده است. روسیه به همراه دولت سوریه گذرگاه‌های انسان‌دوستانه‌ای را در غوطه شرقی ایجاد کرده است. حالا نوبت شبه‌نظامیانی است که در این مناطق حضور دارند، که البته هنوز به بمباران دمشق و متوقف کردن انتقال کمک‌ها و خروج کسانی که مایل به ترک منطقه هستند، ادامه می‌دهند. لاوروف همچنین تأکید کرد، روسیه از ائتلاف بین‌المللی به رهبری آمریکا می‌خواهد تا دسترسی تمام مناطق تحت کنترل خود در سوریه از جمله اردوگاه پناه‌جویان «الرکبان» به کمک‌های انسان‌دوستانه را فراهم آورد.
لازم به ذکر است تحت حمایت غرب، منابع وابسته به مخالفان دولت سوریه می‌گویند چند گروه‌ وابسته به القاعده در شمال سوریه، تحت نامی جدید ائتلاف کرده‌ و از گروه‌های مسلح خواستند به درگیری داخلی پایان دهند. گروه رسانه‌ای «الإعلام الحربی» لبنان به نقل از مخالفان مسلح دولت سوریه نوشت که گروه‌های وابسته به القاعده (جبهه النصره، شاخه سوری القاعده در شمال سوریه) تحت نام «تنظیم حُرّاس الدین» بار دیگر ائتلاف کرده‌اند. این ائتلاف جدید از هیئة تحریر الشام (به محوریت جبهة فتح‌الشام/ همان النصره) خواسته تا به درگیری داخلی با گروه‌های مسلح دیگر مثل احرارالشام و نورالدین زنکی پایان دهد و همه علیه دمشق متحد شوند.
در ادامه جوسازی‌ها علیه سوریه، یکی از دیپلمات‌های شورای امنیت سازمان ملل مدعی شده است که کره شمالی اقلام را به سوریه ارسال می‌کند که قابلیت تبدیل شدن به سلاح‌های شیمیایی را دارد. در حوزه میدانی سوریه خبر می‌رسد اصابت خمپاره‌های تروریست‌های جبهه النصره به اطراف یک مجتمع پزشکی در شهر درعا به شهادت یک دختربچه و زخمی شدن ۱۰ نفر دیگر منجر شد که اکثر آنها کودک هستند. در همین حال بشار الجعفری نماینده دائم سوریه درسازمان ملل متحد درمصاحبه با روزنامه فرامنطقه‌ای رای‌الیوم تلاش‌های مغرضانه، سیاسی و غیرانسانی پشت پرده غربی‌ها در مورد قطعنامه آتش‌بس غوطه شرقی را افشا کرد.
بشار الجعفری درباره نشست‌های مقدماتی شورای امنیت برای صدور قطعنامه ۲۴۰۱ روز شنبه این شورا برای آتش‌بس در غوطه شرقی دمشق گفت: درمتن اولیه این قطعنامه از همه طرف‌های درگیر سوریه خواسته شده بود که فورا به آتش‌بس و توقف خشونت‌ها در همه سوریه برای ۳۰ روز پایبند باشند اما در هیچ‌یک از بندهای این پیش‌نویس به مستثنی بودن داعش، النصره و گروه‌های مرتبط با آنها در این آتش‌بس اشاره نشد.
وی گفت: در متن اصلی پیش‌نویس به مسئولیت کشورها و طرف‌های حمایت‌کننده از گروه‌های تروریستی اشاره نشد تا با اعمال فشار بر این گروه‌ها آنها را مجبور کنند که جنایت‌ها را در حق غیرنظامیان متوقف کنند و ضامن آتش‌بس باشند و تضمین‌های لازم را ارایه کنند.

کد مطلب: 103445
 
Share/Save/Bookmark