میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۰۱
 
 
دوگانگی از یمن تا سوریه
ترکیه با نام عملیات چشمه صلح طی روزهای اخیر تجاوز گسترده‌ای به خاک سوریه داشته است. اقدامی که در ظاهر با نام مقابله با تروریسم با محوریت پ.ک.ک

ترکیه با نام عملیات چشمه صلح طی روزهای اخیر تجاوز گسترده‌ای به خاک سوریه داشته است. اقدامی که در ظاهر با نام مقابله با تروریسم با محوریت پ.ک.ک صورت گرفته اما شواهد امر از اهدافی ورای این ادعا حکایت دارد چرا که به اذعان جهانیان سوریه اولین پیشگام مبارزه با تروریسم است و ترکیه با همگرایی با سوریه می توانست به این مهم دست یابد.
در کنار آنچه ذکر شد یک نکته قابل توجه همزمان با تجاوز ترکیه به سوریه مشاهده می‌شود و آن نوع مواضع کشورهای اروپایی و آمریکاست. کاخ سفید از تحریم دو وزارتخانه و سه وزیر ترکیه دولت ترکیه به دلیل عملیات نظامی یک‌جانبه این کشور در شمال سوریه خبر داد. دولت ایتالیا و انگلیس نیز از تعلیق صدور مجوز جدید فروش سلاح به ترکیه و بازنگری در تمام مجوزهای قبلی خبر دادند و این رفتار از سوی آلمان و فرانسه نیز اجرا شده است.
این اقدامات در لوای نام بشر دوستی و مقابله با جنگ در حالی صورت گرفته است که در طول ۵ سال اخیر عربستان تجاوزی گسترده علیه یمن صورت داده و میلیون‌ها نفر را آواره و هزاران نفر را قتل عام کرده اما همین کشورهای غربی واکنشی علیه آن نداشته و حتی به حمایت از سعودی پرداخته‌اند. برخی در باب این رفتار غربی‌ها بر این عقیده‌اند که ترکیه چندان منبع اقتصادی مهمی برای غرب نیست در حالی که عربستان منبع عظیم نفت و البته دلارهای ناشی از خرید تسلیحات از غرب است چنانکه انگلیس رسما اعلام می کند که عدم فروش سلاح به سعودی ضررهای اقتصادی برایش به همراه دارد. برخی نیز این نظریه را مطرح می‌سازند که عملیات ترکیه برای اروپا هزینه‌های مالی بسیاری دارد چرا که از یک سو تروریست‌ها را راهی اروپا می سازد و از سوی دیگر سیل آوارگان را به همراه دارد لذا برای مقابله با این وضعیت به سیاست‌های پیش دستانه روی آورده‌اند. برخی نیز بر این دیدگاه هستند که آمریکا و اروپا ابتدا ادعای مخالفت با تحرکات ترکیه را مطرح و سپس ادعای فاجعه انسانی را مطرح می‌سازند تا در نهایت بهانه‌ای برای دخالت جدید در منطقه بیابند و حتی با ادعای ناتوانی دولت سوریه در مقابله با تجاوز خارجی سرنگونی نظام سوریه را خواستار باشند.
هر کدام از این گزینه‌ها و یا هر گزینه دیگری که مطرح باشد یک اصل مسلم است و آن دوگانگی و سیاسی کاری غرب در قبال تحولات جهانی است چنانکه در یمن منافعشان در کشتار مردم خلاصه شده و لذا به حمایت از کشتار می‌پردازند و قبال تجاوز ترکیه به سوریه ژست مخالف گرفته‌اند حال آنکه عدم رویکرد آنها به حمایت از سوریه برای مقابله با تروریسم و اشغالگری ترکیه، واهی بودن این ادعاها را نشان می‌دهد و بیانگر طرح دیگر آنها برای ادامه بحران در منطقه است که با ژست بشر دوستی و ضد جنگ صورت می‌گیرد. 

نویسنده: فرامرز اصغری

کد مطلب: 111248
 
Share/Save/Bookmark