میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۲۳:۰۵
 
 
سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سیاست روز درباره پیشنهاد برخی رسانه‌های اصلاح‌طلب به مذاکره موشکی:
بعید است!
بعید می‌دانم بحث مذاکره موشکی با آمریکا با توجه به مواضع جمهوری اسلامی در رسانه‌ها مطرح شده باشد
بعید است!
 

برخی رسانه‌های اصلاح‌طلب و شخصیت‌های سیاسی این جریان در چند روز گذشته با تحلیل‌ها و مواضع خود پیشنهاد کردند که بر سر موضوع موشک‌های ایران با اروپا مذاکره شود.
یکی از سیاسیون اصلاح‌طلب در مقاله‌ای نوشت، «بهتر است که ما هم با آغاز مذاکره (موشکی) خطر جنگ و تحریم را از سر بگذرانیم، اگر مذاکره نکنیم ممکن است که اروپایی‌ها مواضع تند و تیز آمریکایی‌ها را در این مورد همراهی کنند.
سخنگوی وزارت خارجه گفت: بعید می‌دانم بحث مذاکره موشکی با آمریکا با توجه به مواضع جمهوری اسلامی در رسانه‌ها مطرح شده باشد، باید بگویم ما صراحتاً در مورد مواضع دفاعی با هیچ کشور و فردی مذاکره نمی‌کنیم.
بهرام قاسمی دیروز در نشست خبری خود ضمن تسلیت به حادثه‌‌دیدگان زلزله در ایران و عراق و آرزوی صبر و اجر برای آنها در پاسخ به سوال سیاست روز مبنی بر اینکه برخی مقاله‌ها و یادداشت‌های محافل رسانه‌ای اصلاح‌طلب پیشنهاد مذاکره موشکی با آمریکا را مطرح کرده‌اند موضع وزارت خارجه در این خصوص چیست، اظهار داشت: با هیچ کشور و فردی درخصوص مسائل موشکی مذاکره نمی‌کنیم.
قاسمی درخصوص مساله پیشنهاد گفت‌و‌گوی موشکی با ایران تصریح کرد: اگر چنین چیزی در رسانه‌ای مطرح شده است که بعید می‌دانم چنین چیزی با توجه به مواضع جمهوری اسلامی در رسانه‌ها مطرح شده باشد، باید بگویم ما صراحتاً درباره مواضع دفاعی با هیچ کشور و فردی مذاکره نمی‌کنیم و این موضوع حق جمهوی اسلامی است که درباره مسائل دفاعی خود تصمیم‌گیری کند و مباحث موشکی و سیاست‌های خود را دنبال کند.
وی ادامه داد: آنچه دیگران باید توضیح دهند ارسال سلاح‌های گران قیمت و انبوه و پیشرفته به کشورهای منطقه است که نهایتاً باید تولید کنندگان و صادر کنندگان این اقلام پاسخگو باشند و نهایتاً گذر زمان این وضعیت را حادث خواهد کرد که آنها آثار مخرب این سیاست غلط خود را خواهند دید. وی در پاسخ به سوالی درخصوص سفر بوریس جانسون، وزیر امور بریتانیا به ایران و ارتباط آن با پرونده نازنین زاغزی گفت: این سفر در دستورکار دو کشور قرار دارد و در حال تنظیم است و تا پایان سال میلادی ایشان سفر خود را به تهران انجام خواهند داد.
وی در مورد اینکه آیا هیات تجاری هم در این سفر خواهد آمد یا خیر؟ اظهار داشت: در زمان لازم درباره جزئیات توضیح خواهیم داد.
این دیپلمات عالی‌رتبه کشورمان در مورد سفر امانوئل ماکرون به ایران تصریح کرد: سفر ماکرون مطرح شده و در دستورکار قرار دارد. تاریخ دقیق آن مشخص نیست و احتمالا بعد از سفر وزیر امور خارجه فرانسه خواهد بود اما موضوعی مورد بحث است که در زمان خودش اگر قطعی شد و جزئیات مشخص شد اطلاع‌رسانی می‌کنیم.
قاسمی درخصوص اظهارات ماکرون درباره ایران خاطرنشان کرد: موضع‌گیری رئیس‌جمهور فرانسه موضع‌گیری دقیقی نبود. ما خواستار آن هستیم که با دقت و هوشیاری به مسائل منطقه توجه کنند چون بدخواهان زیادی می‌خواهند روابط ایران و اروپا به ویژه فرانسه را تحت تاثیر قرار دهند و این سفر برای کاستن از برخی اختلافات در دیدگاه‌ها است.
وی در مورد سفر وزیر امور خارجه فرانسه به ایران نیز ابراز داشت: این سفر در مرحله نهایی است و تاریخ تا حدودی روشن است و آن هم در هفته‌های آتی می‌تواند انجام شود.
سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پاسخ به این سوال که نقش ایران در سوریه بعد از داعش چه خواهد بود؟ بیان کرد: حضور ما در سوریه برای مبارزه با داعش و با طلب یاری دولت سوریه بود و در صورتی که سوریه بتواند با همه مشکلات فائق بیاید و داعش سرکوب کامل شود، ما روابط راهبردی خود را ادامه می‌دهیم و در حوزه بازسازی سوریه حضور جدی خواهیم داشت.
قاسمی در پاسخ به سوالی درباره تحت فشار قرار دادن ایران درپی استعفا سعد حریری یادآور شد: ما همواره خواهان ثبات امنیت و آرامش در لبنان بودیم و در سالیان اخیر با تلاش بین احزاب و گروه‌های مختلف لبنانی، این کشور در مسیر درست قرار گرفت و در جهت سازندگی خود در حرکت بوده و این مورد حمایت ما است.
وی با بیان اینکه ما هنوز به طور جدی از روند توسعه و آرامش و ثبات در لبنان حمایت می‌کنیم، عنوان کرد: استعفای نخست‌وزیر لبنان امری ناگهانی و مشکوک تلقی شد و امیدوار هستیم با توجه به سخنان دیشب حریری او هرچه زودتر باید به لبنان برگردد و مراحل قانونی استعفا را در کشور لبنان انجام دهد. ما از هر اقدامی برای ثبات لبنان حمایت می‌کنیم.
رئیس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای وزارت امور خارجه افزود: اینکه آن اتفاق چرا و چگونه صورت گرفت تحلیل زیاد دارد باید صبر کرد تا زمان به روشن شدن واقعیت قضیه کمک کند ولی قطعا یک اقدام عجیب و بی‌نظیر بود که نخست‌وزیری در کشوری ثالث استعفا بدهد و برنگردد. قاسمی تاکید کرد: صحبت‌های یکشنبه شب نور امیدی برای برگشت حریری به لبنان و برگشت ثبات و وضعیت قبلی به لبنان بود که دوران سختی را در گذشته پشت سر گذاشته است.
سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوالی درباره تاسیس دفتر اتحادیه اروپا در ایران اظهار داشت: بحث دفتر اتحادیه اروپا از مدت‌ها پیش مطرح بوده و در دستورکار دستگاه‌های ذیربط قرار دارد و هر موقع اجماع لازم فراهم شود، آن را اعلام می‌کنیم اما آنچه در فضای مجازی مطرح شد و آن را به سفر یک هیات تجاری و کشاورزی از اتحادیه اروپا به ایران ارتباط دادد، غلط بود. این موضوعی است که توسط اتحادیه از ایران رسما درخواست شده است.

عربستان در سیاست‌های خود علیه ایران موفق نبوده است
این مقام عالی‌رتبه وزارت امور خارجه در پاسخ به سوالی درخصوص اینکه عربستان از وزرای امور خارجه کشورهای عرب خواست در قاهره بحثی درباره دخالت‌های ایران در منطقه داشته باشند، خاطرنشان کرد: این اقدامات از جانب عربستان جدید نیست و به علت مجموعه مشکلات درونی و بیرونی که با آن مواجه است و سرخوردگی‌های پی درپی و مشکلات داخلی سعی کرده، اجماع‌سازی علیه ایران را رقم بزند که نشان می‌دهد تحولات یک سال گذشته و مجموعه اتفاقات که با آن مواجه بودیم در این سیاست موفق نبوده و با شکست مواجه شده و این اجلاس هم نهایتا تبدیل به اقدامی خواهد شد که نتیجه مطلوبی ندارد؛ چراکه هر کشوری مصالح خود را دنبال می‌کند و واقعیت‌های منطقه را بهتر ارزیابی کرده و روابط با جمهوری اسلامی را هدف‌گذاری می‌کند.
قاسمی در پاسخ به سوالی درباره دستگیری سعد حریری در عربستان و اینکه آیا وزارت امور خارجه این مساله را از طریق مجامع بین‌المللی دنبال می‌کند یا نه؟ ابراز داشت: ایران در مسائل لبنان دخالت نمی‌کند. مسائل آنها به خودشان مربوط است و مساله حریری هم به پارلمان لبنان مربوط است و آنها تصمیم می‌گیرند در چه مسیری حرکت کنند.
وی با بیان اینکه باید صبر کرد و دید تحولات چطور پیش می‌رود، عنوان کرد: ما آرزوی ثبات و امنیت برای لبنان داریم. آنچه در لبنان شاهد بودیم یک تحول و خردمندی بالا بود که نهایتا کمک کرد وضعیت در مسیر درستی قرار بگیرد. فکر کنم شاید معاندان لبنان تاکنون با شکست مواجه بودند و نتوانستند به اهداف خود دست پیدا کنند و این ناشی از بینش دقیق در لبنان است.
این دیپلمات عالی‌رتبه در پاسخ به سوالی درخصوص تحلیل‌ها درباره ایجاد جنگ نیابتی در لبنان و تحلیل‌ها در این خصوص یادآور شد: براساس فرضیه‌ها، نمی‌شود تصمیم‌گیری کرد ولی سیاست کلی ما عدم مداخله در امور داخلی دیگر کشورهاست و توصیه می‌کنیم کشورها مسایل داخلی خود را با مذاکره حل کنند.
قاسمی تاکید کرد: ما امیدواریم شرایط در لبنان به سمت پیچیده‌تر شدن و خشونت و اختلاف پیش نرود و اوضاع به شرایط قبل از استعفای حریری برگردد و روندی که بسیار مثبت و مورد رضایت همه گروه‌ها بود، محقق شود. ما علاقه‌مند نیستیم هیچ یک از کشورهای منطقه دچار تنش باشند.

حضور امریکا در سوریه نامشروع است
قاسمی در مورد توافق روسای‌جمهور روسیه و آمریکا و اینکه نیروهای تحت حمایت ایران براساس این توافق محدود می‌شوند و جزئیات این توافق و اینکه آیا تغییری در سیاست‌های ایران صورت می‌گیرد یا خیر؟ اظهار داشت: در طول روند تغییرات در سوریه شاهد رایزنی کشورهای منطقه و فرامنطقه‌ای و حضور آنها در مباحث سوریه بودیم. دولت آمریکا دولتی است که در ایجاد مشکل و تشویق تروریسم در سوریه و مبارزه با دولتی که قانونی است، نقش به سزایی بازی کرد و هرگز توسط دولت سوریه برای هیچ همکاری دعوت نشده بود و حضورش در سوریه نامشروع است.
وی با بیان اینکه روسیه وضعیت متفاوتی دارد و به درخواست نیروهای سوری وارد سوریه شد، تصریح کرد: ما مناسبات‌مان با دولت روسیه مثل گذشته در فضای سازنده و در یک رایزنی مستمر و ممتد و روزمره وجود دارد و به‌خصوص در بحث سوریه همکاری و تبادل اطلاعات را داریم. به هر حال یک تفاهم‌هایی در اخبار است که بین دولت روسیه و آمریکا وجود دارد باید

تا ریشه‌کنی تروریسم در سوریه خواهیم بود
رئیس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای وزارت امور خارجه درخصوص سفر ولایتی به لبنان و اظهارات او در جمع نیروهای حزب‌الله و نقش ایران در منطقه خاطرنشان کرد: قرار شده ایران در بازسازی سوریه نقش داشته باشد. ولایتی در آن جمع گفت ما برای بازپس‌گیری رقه کمک می‌کنیم و این یعنی معارضان النصره مقابل ایران هستند.
قاسمی درباره اینکه آیا ایران برنامه‌ای برای بازپس‌گیری مناطقی که در دست داعش نیست ولی در اختیار معارضان است خواهد داشت یا خیر؟ ابراز داشت: این سوءتفاهم شاید ایجاد شده است چون من لفظ داعش را به کار بردم. اما در اینجا بحث داعش نیست بحث تمام گروه‌های تروریستی است و تا ریشه‌کنی تروریسم ما در سوریه خواهیم بود و از دولت سوریه حمایت می‌کنیم و این سیاست کلی ماست. وی اضافه کرد: آنچه در مورد بازسازی اشاره کردم مربوط به زمان دورتری است که سوریه بتواند از حضور تمام عناصر تروریستی خلاص شود. در این صورت فضا برای بازسازی و توسعه اقتصادی و همکاری اقتصادی مهیا می‌شود ولی هنوز تا آن روز راه نسبتا زیادی داریم و این در افق کوتاه‌مدت دیده نمی‌شود به ویژه با توجه به حضور بازیگران متعدد در سوریه و تفاوت دیدگاه در مساله سوریه و بشار اسد، نهایتا باید تحمل کرد تا درباره بازسازی کار کنیم.
این دیپلمات عالی‌رتبه کشورمان در مورد سفر ظریف به تاجیکستان و ارزیابی‌اش درباره این سفر گفت: سفر به تاجیکستان و ازبکستان، سفر موفقی بود و در زمان درست و با نتایج مطلوب که باید انجام می‌شد، صورت گرفت. البته در ازبکستان یکی از اهداف اصلی حضور در کنفرانس امنیت و توسعه پایدار در آسیای مرکزی بود که وزرای امور خارجه پنج کشور آسیای میانه و تعدادی از مقامات از کشورهای دیگر و سازمان ملل و سازمان‌های بین‌المللی را شامل می‌شد. 

نویسنده: هدی دهقان بذرافشان

کد مطلب: 101843
 
Share/Save/Bookmark