میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۵ تير ۱۳۹۶ ساعت ۰۰:۳۹
 
 
نرم نبرد
عذرخواهی یک امریکایی از ایرانیان

فضای مجازی می‌تواند هجمه‌ای علیه اتفاقی ناخوشایند راه بیندازد که به احقاق حق منجر شود، این فضا حتی درباره آدمهای معمولی با کمترین آشنایی هم می‌تواند کاربرد داشته باشد. نمونه اتفاقات ساده‌ای که در رسانه‌های معتبر دنیا مخابره شده و می‌توان آن را جنگ نرم نامید همین اتفاق پیش روست. چند روز پیش پایگاه خبری آمریکایی «فارین پالسی» در گزارشی به حواشی پیام ضد ایرانی یک فروشگاه مواد غذایی در تگزاس و عذرخواهی صاحب این مغازه از جامعه ایرانی در سراسر جهان پرداخته است.
ماجرا از این قرار است که عبارت «ایران را بمباران کنید» بر روی رسیدهای یک فروشگاه مواد غذایی در تگزاس، توجه یک خبرنگار در این کشور را به خود جلب کرد. به نظر می‌رسد این عبارت از یک ترانه آمریکایی در سال ۱۹۷۹ که توسط «باربارا آن» خوانده شده بود تقلید کرده است. این ترانه در زمان بحران گروگان‌گیری ساخته شد و در آن خواننده می‌گوید «ایران را بمباران کنید»؛ اما این عبارت در سال ۲۰۰۸ از زبان «جان مک کین» سناتور جمهوری‌خواه آمریکایی نیز شنیده شد. مک کین در آن زمان در پاسخ به سوالی درخصوص احتمال مداخله نظامی آمریکا علیه ایران گفته بود: «ایران را بمباران کنید.» اما با همه این سوابق بعد از اینکه تصاویر فیش مغازه آمریکایی که در تلگرام منتشر شد، این مغازه مورد هجوم تماس‌های تلفنی قرار گرفت.
«تارا بورک جوریکا» مدیر این فروشگاه در تگزاس درپی انتشار این خبر و تماس‌های تلفنی در صفحه فیس بوک خود نوشت: من با صد نفر از جامعه ایرانیان در آمریکا و در سراسر جهان صحبت کردم و سعی کردم به آن‌ها اطمینان دهم که اصلا چنین منظوری نداشتم. من از جامعه ایرانیان در آمریکا و در سراسر جهان عذرخواهی می‌کنم. «جوریکا» به «فارین پالسی» گفت که او این پیام را به سرعت از انتهای رسید‌های فروشگاه پاک کرده است و دسترسی همه کارکنان به جز خودش و همسرش را به کامپیوتر‌های مجموعه قطع کرده است. او گفته: این اتفاق بسیار ناراحت‌کننده بود. من نمی‌دانم این پیام از کجا آمده اما این به من مربوط است و من باید مسئولیتش را قبول کنم. چه کار دیگری می‌توانم بکنم؟
صفحه فیس بوک فروشگاه نیز با تاکید بر اینکه مدیر فروشگاه از این پیام هیچ اطلاعی نداشته بابت انتشار آن معذرت‌خواهی کرده است.
پایگاه تحلیلی فارین پالسی برای این گزارش با عنوان «فروشگاه مواد غذایی تگزاس به واسطه پیام "ایران را بمباران کنید" مورد خشم قرار گرفت» از تصویری استفاده کرده که در آن جمعیت زیادی را نشان می‌دهد که پرچم‌های ایران را در دست دارند. به نظر می‌رسد این تصویر مربوط به حضور و راهپیمایی مردم در سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی است.

کد مطلب: 100079
 
Share/Save/Bookmark