میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۰۰:۵۹
 
 
کپی برداری

در میان تحولات غرب آسیا تنش‌ها میان سعودی و قطر امری قابل توجه است. چهار کشور عربستان سعوی، امارات متحده عربی، بحرین و مصر بر اساس اختلافات شکل گرفته، ۱۵ خرداد ۱۳۹۶ قطر را با تحریم های مختلف مواجه کردند. از آنجا که عربستان سعودی به واسطه مسائل مالی بر روی برخی از کشورهای منطقه تاثیرگذار است، تعداد کشورهای دیگری به این چهار کشور اضافه شد که از جمله آن می توان به لیبی، مالدیو، سنگال، موریتانی، چاد، کومور، نیجر، گابن اشاره کرد.
اضافه شدن این کشورها نشان می دهد که سعودی ها در این جنگ تحریمی تنها به دنبال بیشتر کردن عدد بوده اند به این دلیل که کشورهای نام برده شده نه چندان اهمیت خاصی و نه اینکه توانایی تاثیرگذاری دارند. بعد از این چالش منطقه ای که به آشکار شدن شکاف سیاسی بین اعضای شورای همکاری خلیج فارس منجر شد، همه راه های زمینی، هوایی و دریایی با قطر قطع و مسدود شد. دلیل آنچه که در ابتدا مطرح شد و هنوز هم بر آن تاکید می شود این است که قطر به سمت ایران گرایش پیدا کرده و حتی پادشاه آن یعنی تمیم بن حمد بن خلیفه آل ثانی، ایران را قدرتی بزرگ نامیده که ضامن ثبات منطقه است. از طرفی دیگر با حمایت از متحدان ایران از جمله حماس، آن را نماینده فلسطین دانسته است. بر همین مبنا ریاض اعلام کرد که دوحه در منطقه از تروریسم حمایت می کند و در این میان منظور آن از تروریسم، داعش یا جبهه النصره نبود بلکه به حماس، حزب الله و دیگر گروه ها و کشورهایی اشاره می کرد که از موجودیت فلسطین و حیثیت اسلام دفاع می کنند.
طی سال های گذشته اگر چه آمریکا در مصر با کودتای سفید علیه محمد مرسی و همچنین دیگر کشورها، نشان داد که مخالف اخوان المسلمین است و یکی از زمینه های اختلاف شکل گرفته بین امریکا با ترکیه نیز همین مسئله است، اما به هر حال واشنگتن نتوانسته از متحد سرمایه دار و جایگاه دار خود در منطقه، گذشته و تنها به خواسته های ریاض تکیه کند.
در این میان مسئله اساسی این است که عربستان سعودی با کپی از سیاست های آمریکا در عرصه بین المللی به دنبال تحت فشار قرار دادن مخالفان از طریق تحریم ها و همچنین ائتلاف سازی برای حمله مستقیم نظامی به کشورهایی است که از آن پیروی نمی کنند. در مورد اول می توان به قطر اشاره کرد و در مورد دوم نیز یمن مصداق پیدا می کند. با این وجود که عربستان سعودی در حال کپی سازی رفتاری آمریکا است، واشنگتن نمی تواند از برخی سیاست های آن به عنوان مثال در قبال قطر حمایت کند به این دلیل که سعودی در منطقه در حال شخصی سازی رفتار سیاسی خود و تحمیل آن بر دیگر کشور بر مبنای تفکرات تکفیری است و همواره تاکید می کند که دیگر کشورها حتما باید از سیاست های ریاض پیروی کنند. 

نویسنده: فرامرز اصغری

کد مطلب: 104471
 
Share/Save/Bookmark