میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۰۵
 
 
سومین جلسه اجلاسیه مجلس خبرگان رهبری برگزار شد
تاکید خبرگان بر ارتباط قوی با مردم

سومین جلسه اجلاسیه مجلس خبرگان رهبری برگزار شد.
در این نوبت از اجلاسیه نمایندگان مجلس خبرگان رهبری در استان‌ها به نطق‌هایی پیرامون مسائل جاری کشور پرداختند

مهم‌ترین عامل پرورش مدیران سکولار است
نماینده مردم استان فارس در مجلس خبرگان نبود علوم انسانی منطبق بر اسلام را نقیصه‌بزرگ قلمداد کرد و گفت:‌این نقیصه مهم‌ترین عامل پرورش مدیران سکولار است که حل مشکلات را تنها با عمل به نسخه‌های بیگانگان ممکن می‌دانند.
علی‌اکبر کلانتری در نطق خویش با اشاره به ضرورت وحدت حوزه و دانشگاه گفت: با اینکه از پیروزی انقلاب اسلامی نزدیک به ۴۰ سال می‌گذرد مع‌الاسف هنوز علوم انسانی برگرفته از مبانی اسلام و منبطق بر واقعیات بومی ایران اسلامی در حدی که مورد نیاز مجامع علمی کشورمان باشد، نیست و باید گفت این نقیصه بزرگ، مهم‌ترین عامل در پرورش یافتن مدیران و مسئولان سکولار است؛ مدیرانی که اسلام و حکومت اسلامی را باور نکرده‌اند و حل معضلات را تنها با عمل به نسخه‌های بیگانگان امکان‌پذیر می‌دانند.
وی افزود: تا این ضعف بزرگ بر طرف نشود، ایده ارزشمند وحدت حوزه و دانشگاه تحقق نخواهد یافت و از حد شعار فراتر نمی‌رود.هر چند نمی‌توان از اقدامات ارزشمند و درخور تقدیری که از سوی برخی مراکز علمی و پژوهشی انجام گرفته ولی هنوز کاستی‌های فراوانی وجود دارد و این به هیچ‌وجه زیبنده نظام اسلامی نیست.
نماینده استان فارس تصریح کرد: «چگونه می‌توان از فارغ‌التحصیل رشته اقتصاد انتظار داشت مجری احکام نورانی اسلام باشد و حال آن که بیشترین سرو کارشان با نظریات آدام اسمیت، کینز، آلفرد مارشال، کارل منگر، جونز، فیشر و امثال ایشان است»؟اگر ذهن جوان به این نظریات الحادی خو بگیرد که اعتقاد به خدا و دین، محصول ترس و دلهره و یا معلول جهل و نادانی و یا نتیجه عقده‌های روانی است چگونه می‌توان با او از فطری بودن دین و از جبلی بودن اعتقاد به خدا سخن گفت؟
وی تاکید کرد:‌برخی از نظریه پردازان علوم سیاسی، آن‌گاه که در مقام تقسیم‌بندی حکومت‌ها و نظام‌های سیاسی بر می‌آیند، به گونه‌ای سخن می‌گویند و به نحوی تقسیم می‌کنند که حکومت‌های دینی یا به طور کلی مغفول و غریب واقع می‌شوند و یا در ذیل عنوان حکومت‌های استبدادی و در مقابل رأی جمهور قرار می‌گیرند آیا برای دانش پژوهانی که با این گونه رویکردها انس گرفته و با آن‌ها رشد یافته اند تبیین مدل حکومت دینی و ارائه نظریه ولایت فقیه آسان است؟
نماینده استان فارس در مجلس خبرگان با طرح این سوال که آیا اسلام به ما اجازه می‌دهد درباره علوم انسانی که پرورش دهنده مدیران جامعه از صدر تا ذیل است بی تفاوت بنشینیم و چشم به نظریه‌ها و تراوشات ذهنی کسانی بدوزیم که جز به منافع خود و جز به غارت نمی اندیشند؟، اظهار داشت:‌ آیا علما و فقهایی سخت کوش ما که توانسته اند از روایات فقهی محدود و آیات الاحکام که بخش محدودی از قرآن کریم است علم غنی ، گسترده ، پویا ، مستحکم و افتخار آمیز فقه را تدوین کنند نمی توانند ازآیات مرتبط با انسان و صفات و گرایش‌های او که به مراتب بیش از آیات الاحکام است و از روایات گسترده مرتبط با انسان ، علوم انسانی مستقل و مبتنی بر نگرش ناب اسلامی را تدوین کنند و به جهان تشنه و سرخورده امروز اراده دهند؟

اعضای خبرگان ارتباط قوی با مردم داشته باشند
نماینده مردم کرمانشاه در مجلس خبرگان با اشاره به ضرورت ایجاد اشتغال برای جوانان، گفت: اعضای مجلس خبرگان به عنوان نمایندگان مردم باید با آنان ارتباط قوی داشته باشند و این ارتباط امروز بیش از پیش احساس می‌شود.
حجت‌الاسلام والمسلمین امان نریمانی در سخنانی به جایگاه ویژه مجلس خبرگان در نظام جمهوری اسلامی سخن گفته بر ضرورت تقویت این جایگاه تأکید کرد. وی ادامه داد: اعضای مجلس خبرگان به عنوان نمایندگان مردم باید با آنان ارتباط قوی داشته باشند و این ارتباط امروز بیش از پیش احساس می‌شود.
حجت‌الاسلام نریمانی در بخشی دیگری از سخنان خود با اشاره به ضرورت ایجاد اشتغال برای جوانان خواستار پیشنهاد به قوه مجریه برای تاسیس معاونتی تحت عنوان «جوانان و اقتصاد مقاومتی» شد تا به این امر مهم بپردازد و فارغ‌التحصیلان رشته‌های مختلف کشور با مدیریت صحیح در بخش‌های مختلف صنعت ، کشاورزی و تولید از آنها استفاده مناسب و در خور نماید تا هم از سرمایه عظیم جوانان و دانش بومی بطور شایسته بهره برداری شده و هم از خروج و مهاجرت نخبگان و جوانان تحصیلکرده جلوگیری شود.

تعیین سود برای پول توسط بانک‌ها ربا و حرام است
نماینده استان آذربایجان غربی در مجلس خبرگان با بیان اینکه استان‌های غربی در جنگ تحمیلی صدمات زیادی دیده‌اند، گفت:انتظار مجلس خبرگان از دولت و مجلس آن است که در تخصیص بودجه به نحوی اقدام شود که این صدمات جبران شود.
حجت‌الاسلام والمسلمین عسکر دیرباز با تشکر از شرکت گسترده، آگاهانه و متعهدانه مردم شریف استان در راهپیمایی ۲۲ بهمن و تجدید میثاق با انقلاب و مقام معظم رهبری افزود برغم مشکلات فراوان، مردم همچنان در صحنه انقلاب و دفاع از نظام اسلامی هستند.
حجت‌الاسلام دیرباز نسبت به محرومیت‌زدایی از شهر چالدران نیز تذکر داده و افزود: استان‌های غربی کشور از جمله استان آذربایجان غربی در دوران جنگ تحمیلی صدمات و لطمات زیادی دیده‌اند انتظار مجلس خبرگان از دولت و مجلس محترم آن است که در تخصیص بودجه برای این استانها به ویژه استان آذربایجان غربی به نحوی اقدام شود که این صدمات و لطمات جبران شده و فاصله بین این استان‌ها و استان‌های مرکزی و شرقی کشور از بین برود.
وی افزود: نمایندگان مجلس خبرگان به عنوان پاسداران دین و آموزه‎های قرآن از نهادهای مسئول و متصدی فرهنگ حجاب و عفاف و عموم مردم شریف ایران می‎خواهند مجدانه برای حفظ حساب و عفاف در جامعه بویژه ایام عید تلاش نمایند.
حجت‌الاسلام والمسلمین دیرباز در بخش پایانی سخنان خود به مساله بانکداری اشاره کرد و گفت: متاسفانه ساختار بانک‌ها به گونه‌ای است که برای پول، سود تعریف می‌کنند و قوامش به سود پول است که این ربا و حرام است. وی ادامه داد: با این که مراجع معظم تقلید و علماء نسبت به این عمل حرام هشدار داده‌اند اما ساختار بانک‌ها به گونه‌ای است که این نقیصه هنوز حل نشده است.
نماینده آذربایجان غربی در مجلس خبرگان تاکید کرد:‌ اگر مجلس خبرگان به این مساله ورود پیدا نکند ممکن است به منزله همراهی تلقی شود که یقینا اینگونه نیست.

فساد اقتصادی فضای کشور را آلوده کرده است
نماینده مردم استان قزوین در مجلس خبرگان گفت: مدیریت فقاهت اسلام آن‌چنان قدرتمند است که شعاع مقاومت بسیجیان و سربازان از اقصی نقاط جهان و بندر طارق گرفته تا باب المندب و از دریای آزاد گرفته تا تنگه هرمز کشانده شده است.
آیت‌الله علی اسلامی گفت: اسلام کار آمد بوده و ملت را از خفت نجات داده و به بالندگی و عظمت رسانده است. وی با بیان اینکه مدیریت ولایت در انقلاب اسلامی آنچنان رشد کرده که در صنعت و فضا و پزشکی و دریا و امنیت و دفاع رشد حیرت‌آور نموده است، اظهار داشت: آری؛ کارآمدی اسلام این است که در پنج قاره عالم می‌بینیم. اما این اختلاس و دزدی و رشوه و فساد اقتصادی چگونه است که این چنین فضای کشور را آلوده کرده است؟ به نظر اینجانب بتی به نام باندهای بت لات و عزی در کشور پیدا شده که هیچگونه معیارهای استخدام و گزینش رعایت نمی‌شود و هرکس جزء باند باشد به کار گرفته می‌شود و این فسادآور است و با نیمی از اسلام و نیمی از غرب‌ نمی‌توان کشور را بصورت صحیح اداره کرد.

حقوق‌های نجومی قلب مردم را جریحه‌دار کرده است
نماینده مردم کردستان در مجلس خبرگان رهبری گفت: متأسفانه اقداماتی در کشور رخ می‌دهد که در جهت اقتصاد مقاومتی نبوده و فساد اقتصادی را افزایش می‌دهد.
حجت‌الاسلام حسینی‌شاهرودی با تاکید بر فرصت‌ها و تهدیدات فضای مجازی به عنوان بحث روز گفت: فضای مجازی در زندگی امروز مردم بسیار ورود کرده و سبب تغییر ذائقه مردم و متزلزل کردن بنیان‌های اعتقادی و خانوادگی و ضربه زدن به اسلام ناب شده است.
وی تأکید کرد: برای استفاده از فرصت فضای مجازی و مقابله با تهدیدات فضای مجازی می‌توان راهکارهای زیر را مد نظر قرار داد.
حجت‌الاسلام حسینی شاهرودی تصریح کرد: مسئولین باید این مسأله را بدور از رویکردهای حزبی و جناحی، مسأله‌ای ملی بدانند و مصوبه‌هایی منطبق با راهبردها و توصیه‌های رهبر انقلاب داشته باشند. وی معتقد است که شورای عالی فضای مجازی باید با راه اندازی شبکه اینترنت ملی و موتورهای جستجوگر داخلی و وضع قوانین حمایتی از فرصت‌های فضای مجازی برای تبلیغ اسلام ناب و انقلاب اسلامی این فرصت را غنیمت شمارند.
حجت‌الاسلام حسینی گفت: کمیسیون اجتماعی سیاسی مجلس خبرگان این مسئله را از ابتدای این دوره در دستور کار خود قرار داده است و لازم است ادامه دهد.
نماینده کردستان در بخش دیگری از سخنان خود به بحث اقتصاد مقاومتی اشاره کرد و بیکاری و رکود و گرانی و افزایش فاصله طبقاتی را اموری دانست که خبرگان ملت نمی‌توانند به راحتی از کنار آن عبور کنند. وی افزود: متأسفانه اقداماتی در کشور رخ می‌دهد که در جهت اقتصاد مقاومتی نبوده و فساد اقتصادی را افزایش می‌دهد.
وی اضافه کرد:‌برای مثال افزایش نقدینگی و تعطیلی بنگاه‌های اقتصادی و واردات بی‌رویه چون واردات اتومبیل‌های لوکس و لوازم آرایش پدیده حقوق‌های نجومی و سوء استفاده‌های مالی از مواردی است که قلب مردم را جریحه دار کرده و اعتماد عمومی را کاهش می‌دهد.

در فضای مجازی و محیط دانشگاهی شاهد برخی فسادها هستیم
نماینده مردم استان خراسان رضوی در مجلس خبرگان گفت: در فضای مجازی و محیط دانشگاهی شاهد برخی فسادها هستیم که هوشیاری بیشتری می‌طلبد.
آیت‌الله سیداحمد علم‌الهدی در سخنان خود پیشنهاد داد: ما در دوره پنجم تعدادی از مجتهدین جوان (به تعبیر رهبری) را داریم که در دسترس کمیسیون‌ها هستند و در قم ساکن‌اند و خوب است از آنها استفاده شود. وی تاکید کرد که در فضای مجازی و محیط دانشگاهی شاهد برخی فسادها هستیم که هوشیاری بیشتری می‌طلبد.
آیت‌الله سلیمانی نماینده مردم استان سیستان و بلوچستان هم در ابتدای سخنان خود از آیت‌الله جنتی به دلیل نصایح اخلاقی ایشان تشکر کرد.
وی ادامه داد: ما در انتهای سال اقتصاد مقاومتی اقدام و عمل هستیم و باید هر یک از نمایندگان از استاندار استان خود این امر را مطالبه کرده و آنان نیز برای مردم بازگو کنند.

کد مطلب: 98747
 
Share/Save/Bookmark