میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۹ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۰۱:۲۷
 
 
همزمان با تشدید اعتراض‌های ضد سرمایه‌داری در پاریس صورت می‌گیرد
نژادپرستی پلیس فرانسه علیه سیاه‌پوستان
نژادپرستی پلیس فرانسه علیه سیاه‌پوستان
 

این روزها در حالی اعتراض‌های مردم فرانسه علیه سرمایه داری به شدت از سوی دلتمردان این کشور سرکوب می‌شود که براساس تازه‌ترین آمار، احتمال توقف و بازرسی از جوانان و نوجوانان فرانسوی آفریقایی و عرب تبار بدست پلیس ۲۰ بار بیشتر از دیگر شهروندان در این کشور است.
با توجه به استعمارگری فرانسه در آفریقا بخش قابل توجهی از جمعیت این کشور را سیاه پوستان تشکیل می دهند در حالی که قوانین نژادپرستانه حاکم بر فرانسه، وضعیت بحرانی برای سیاه پوستان به همراه داشته است در حالی که مدعیان حقوق بشر در غرب در برابر این امر سکوت کرده‌اند. به عنوان مثال سه نوجوان آفریقایی تبار از پلیس فرانسه به علت تبعیض نژادی و بدرفتاری با سیاهپوستان شکایت کردند اما دادگاهی در این کشور، شکایت آنان را رد کرد. پلیس فرانسه این سه نوجوان را در سفری که از سوی مدرسه تدارک دیده شده بود متوقف کرده و به علت رنگ پوست شان از آنان بازجویی کرده است. رای قاضی فرانسوی برای این افراد که شهروندی فرانسه را دارند بسیار ناامید کننده بود. نژادپرستی و تبعیض نژادی در فرانسه غیرقانونی است اما برخی جوانان و نوجوانان می گویند پلیس فرانسه به علت رنگین پوست بودن شان با آنان برخورد می کند. گزارش ها نشان می دهد احتمال اینکه پلیس فرانسه، جوانان فرانسوی آفریقایی تبار و عرب تبار را در خیابان متوقف کرده و آنان را مورد بازرسی قرار بدهد ۲۰ بار بیشتر از دیگر شهروندان این کشور است.
این رفتارهای نژادپرستانه در حالی از سوی پلیس فرانسه صورت می‌گیرد که اعتراض‌های مردمی علیه نظام سرمایه داری همچنان در این کشور ادامه دارد و سرکوب می‌شود. معترضان "جلیقه‌ زرد" فرانسوی با اشغال ایست‌های عوارضی‌ و برافروختن آتش در بخش‌هایی از این کشور موجب بروز هرج‌ومرج در بخش حمل‌ و نقل شدند.
، "ونسی اوتوروتس"، بزرگ‌ترین شرکت بهره‌برداری بزرگراه‌های فرانسه اظهار کرد، اعتراضات در حدود ۴۰ نقطه از شبکه راه‌های تحت پوشش این شرکت و تقاطع برخی از بزرگراه‌ها خساراتی را به وجود آورده، به ویژه در شهرهای توریستی‌ همچون اوینیون، اورانژ، پرپینیان و اگد. شرکت ونسی همچنین از به آتش کشیدن ایست عوارضی "باندل" در جنوب شرقی فرانسه خبر داد که منجر به بسته شدن بزرگراه A۵۰ میان مارسی و تولون شده است.
به دنبال این هرج‌ومرج‌ها، حدود ۲۰ نفر دستگیر شده و چهارتن دیگر نیز از روز یکشنبه به اتهام دست داشتن در این اغتشاش‌ها در بازداشت هستند. در هفته‌های اخیر، چندین تن در حوادت جاده‌ای در راه‌بندهای جلیقه زردها کشته شده‌اند. "جلیقه زردها" از اواسط نوامبر در سرارس فرانسه جاده‌ها و راه‌هایی را مسدود کرده‌اند.
در این میان دیروز نیروهای پلیس فرانسه که به اضافه کاری و هزاران ساعت حقوق پرداخت نشده خود اعتراض دارند دست کم در یکی از ترمینال‌های فرودگاه شارل دوگل پاریس با کندی اقدام به چک کردن پاسپورت‌های مسافران کردند که این منجر به تشکیل صفوف طولانی از مسافران شد. این تاخیرهای عمدی در کار در حالی رخ داده که اتحادیه صنفی پلیس فرانسه مشغول مذاکره با وزارت کشور بر سر دریافت حقوق جبرانی از بابت چندین هفته آماده‌باش و عملیات علیه معترضان جلیقه زرد است. این اتحادیه از افسران پلیس سراسر فرانسه خواسته تا تنها کارهای اضطراری را انجام دهند. دولت فرانسه در تلاش برای حل و فصل درخواست ارتقای شرایط شغلی نیروهای پلیس، پیشنهاد پاداش ۳۰۰ یورویی به آن افسرانی را داد که در جریان اعتراضات گسترده از ماه گذشته مستقر شده‌اند.
امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه ایده حق‌الزحمه اعتراضات را اوایل ماه ارائه کرده بود. این پیشنهاد دولت یک روز پس از آن مطرح شد که دو واحد پلیس در اعتراض به تعداد نیروها و مسائل مرتبط با بودجه از زمان کارشان کم کردند. با این حال مشخص نیست که آیا این پیشنهاد مالی از شدت خشم نیروهای پلیس می‌کاهد یا خیر.
براساس آمارهای دولت، این پاداش به ۱۱۱ هزار افسر پلیس و پرسنل ارتش پرداخت می‌شود و ۳۳ میلیون یورو خرج روی دست ماکرون می‌گذارد. انتظار می‌رود مجلس ملی فرانسه این مساله را در بودجه ۲۰۱۹ مورد بحث قرار دهد. یگان‌های پلیس به جای پاداش می‌خواهند تا دولت پول هزاران ساعت اضافه‌کار پرداخت نشده را که طی سال‌ها تجمیع شده است، بپردازد. با ادامه فضای ناآرام در فرانسه،منابع مطلع از درخواست کمک رئیس‌جمهور کنونی این کشور از رئیس‌جمهور اسبق این کشور خبر داده‌اند. «امانوئل ماکرون» رئیس‌جمهور فرانسه در بحبوحه بحران سیاسی در این کشور از «نیکلا سارکوزی» رئیس‌جمهور اسبق این کشور درخواست کمک کرده است.

کد مطلب: 107270
 
Share/Save/Bookmark