میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۲۵
 
 
یمن برای متجاوزان خط و نشان کشید
۲۰۱۹، سال موشک‌ها و پهپادهای یمنی
۲۰۱۹، سال موشک‌ها و پهپادهای یمنی
 

در واکنش به استمرار تجاوز ائتلاف سعودی- آمریکایی، سخنگوی نیروهای مسلح یمن با تاکید بر پیشرفت قابل ملاحظه صنعت دفاعی این کشور، اعلام کرد که سال جدید میلادی سال پهپادی یمن است.
سرتیپ «یحیی سریع» سخنگوی رسمی نیروهای مسلح یمن، اعلام کرد که صنعت دفاعی این کشور، پیشرفت قابل ملاحظه‌ای در ساخت پهپاد کسب کرده است و سال جدید میلادی، سال پهپادهای یمن است.وی تاکید کرد که ارتش و کمیته‌های مردمی یمن به انبار بزرگی از پهپادهای «قاصف ۲K» مجهز است و موشک‌های بالستیک مدرنی در اختیار دارد که در صورت تداوم تجاوز به یمن، از آن رونمایی خواهد کرد.
وی طی یک کنفرانس خبری تاکید کرد که رادارها نمی‌توانند پهپاد قاصف ۲K را رهگیری کنند و این پهپاد در جازان و عسیر نیز عملیات انجام داده است. ما این توانایی را داریم که هر روز یک پهپاد تولید کنیم.سرتیپ سریع افزود: در صورت توقف تجاوز به یمن، عملیات‌های نظامی ارتش و کمیته‌های مردمی یمن نیز متوقف خواهد شد. اما طی ۵ روز گذشته، نیروهای متجاوز به یمن، ۵۳۵ بار آتش‌بس را در الحدیدة نقض کرده‌اند اما نیروهای ما همچنان به این صلح پایبندند. طی این ۵ روز، ۱۳۶ عملیات هوایی علیه یمن صورت گرفته است. نیروهای ما در صورت تداوم این تجاوز، به آن پاسخ خواهند داد.
وی تاکید کرد: نیروهای ما به پالایشگاه‌ها در عدن تعدی نکرده‌اند و تنها از آن حفاظت کرده‌اند. زمانی که نیروهای ما در عدن بودند نیز به این کار می‌پرداختند. ما از سازمان ملل می‌خواهیم که به وظایف خود عمل کند و جلوی نقض آتش‌بس در الحدیده را بگیرد.سخنگوی نیروهای مسلح یمن، پیش از این، در آخرین روز سال ۲۰۱۸، طی یک کنفرانس خبری، به ارائه دستاوردهای مهم ارتش و کمیته‌های مردمی یمن در سال ۲۰۱۸ و تبیین عدم جدیت ائتلاف سعودی در پایان دادن به جنگ کنونی در یمن و تداوم نقض آتش‌بس در «الحدیده» پرداخته و تاکید کرده بود که در صورت تداوم تجاوز به یمن، از سامانه‌های موشکی جدید در سال جدید میلادی رونمایی خواهد شد.
خبر دیگر از یمن آنکه منابع خبری از کشته شدن یک مقام اطلاعاتی بلندپایه وابسته به دولت مستعفی یمن خبر دادند که با ائتلاف سعودی-اماراتی علیه کشورش همکاری می‌کرد. «محمد صالح طماح» رئیس کمیته اطلاعات و تحقیقات نظامی یمن وابسته به دولت مستعفی مستقر در «ریاض»، که پنجشنبه گذشته در حمله پهپادی نیروهای یمنی مجروح شده بود، کشته شد. خبر دیگر آنکه رئیس هیأت ملی مذاکره کننده یمن تاکید کرد که ناظر سازمان ملل بر توافق «استکهلم» از روند این توافق خارج شده است. «محمد عبدالسلام» رئیس هیأت ملی مذاکره کننده یمن،، از عدم پیشرفت در اجرای توافق استکهلم که میان طرف‌های درگیر در یمن حاصل شده بود، خبر داد.
وی طی پستی در توئیتر نوشت که این عدم پیشرفت در اجرای توافق سوئد، اساسا به خروج «پاتریک کامایرت» رئیس هلندی کمیته هماهنگی و نظارتی سازمان ملل از روند توافق باز می‌گردد و به نظر می‌رسد که این ماموریت فراتر از توانمندی‌های او است. عبدالسلام با اشاره به این مسئله که گویی، کامایرت در حال اجرای دستور کار دیگری است، از «مارتین گریفتیس» فرستاده ویژه سازمان ملل به یمن خواست تا این مسئله را حل و فصل کند.
هیأت دولت نجات ملی (مستقر در صنعاء) و هیأت دولت مستعفی (مستقر در عدن و مورد حمایت ریاض) بعد از یک هفته مذاکره در سوئد، پنجشنبه (۱۳ دسامبر) در مورد تبادل اسرا و آتش‌بس در استان الحدیده به توافق رسیدند و در مورد منطقه تعز نیز گفت‌وگوهایی کرده‌اند که بنا به گفته گریفیتس، مذاکرات در این‌باره از ماه (ژانویه) شروع خواهد شد. در خصوص استان الحدیده، طرف‌های یمنی بر سر آتش بس و خروج نیروهای نظامی طرفین از این استان به منظور امداد رسانی و گشایش گذرگاه‌های انسانی در این استان جنگ زده، توافق کردند.در این میان توپخانه های رژیم سعودی مناطق مسکونی در استان «صعده» یمن را هدف قرار دادند. بر اساس این گزارش، توپخانه های رژیم سعودی عملیات تجاوزکارانه جدیدی را علیه مردم یمن ترتیب دادند. طبق اعلام رسانه های یمنی، این توپخانه ها مناطق مسکونی در استان صعده را به شدت زیر آتش گرفتند. این در حالی است که تجاوز نظامی سعودی به دیگر نقاط و استان های یمن همچنان متوقف نشده است.

کد مطلب: 107577
 
Share/Save/Bookmark