میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : جمعه ۳۰ آبان ۱۳۹۹ ساعت ۲۳:۱۴
 
 
آرای بایدن از کجا آمد
انتخابات جنجالی آمریکا در اواسط آبان ماه در حالی برگزار شد که در یک طرف معادله جو بایدن ادعای ...

انتخابات جنجالی آمریکا در اواسط آبان ماه در حالی برگزار شد که در یک طرف معادله جو بایدن ادعای پیروزی کرده و در طرف مقابل نیز دونالد ترامپ خود را فاتح انتخابات نامیده است. جدال این دو نفر در حالی فضای سیاسی و اجتماعی آمریکا را با چالش مواجه ساخته است که یک اتهام به بایدن وارد می‌شود و آن سرقت آرا است. حال این سوال مطرح است که آیا بایدن آرا را سرقت کرده و با تقلب پیروز شده است و یا اینکه انتخابات به درستی برگزار شده و آرای بایدن درست است.؟ آنچه از سوی ترامپ در باب تقلب در انتخابات عنوان می‌شود بیشتر جنبه حقوقی داشته که برگرفته از نحوه شمارش آرا و افزودن و یا کاستن از آرا به نفع نامزدی خاص است اما نگاهی ریشه‌ای به روند انتخابات آمریکا مولفه‌ای دیگر را آشکار می سازد که جای تامل دارد. بایدن در حالی سعی دارد تا آرای نزدیک به ۷۵ میلیون نفری را به خود نسبت دهد که ترکیب آرای داده شده به وی بیانگر نکته ای دیگر است.
بر اساس نظرسنجی‌ها اکثر کسانی که به بایدن رای داده‌اند از اقلیت‌های رنگین پوست و مهاجرین بوده‌اند. نگاهی به سیاست‌های بایدن در دوران حضورش در سمت معاون رئیس جمهور در دوران اوباما نشان می‌دهد که وی کارنامه موفقی درباره رنگین پوستان و مهاجرین نداشته و بیش از هر دوره‌ای حقوق این افراد نقض شده است.
حال این سوال مطرح است که باید این اوصاف، چگونه این افراد به وی رای داده‌اند؟ پاسخ را می‌توان در کارنامه معاون وی یعنی خانم کاملا هریس جستجو کرد. بر اساس کتاب خاطرات هریس،پدر وی اهل جامائیکا بوده و مادرش اهل هندوستان. به عبارتی هریس در کنار آنکه آرای زنان را با خود داشته، به عنوان فردی سیاه پوست نیز توانسته آرای رنگین پوستان و آفریقایی تبارها را به دست آورد و هندی بودن مادرش نیز آرای شرق آسیا را برای وی می‌توانسته به همراه داشته باشد. مولفه‌های وی بر آرای آمریکایی تبارها نیز بی تاثیر نبوده است. بر این اساس می‌توان گفت که بخش قابل توجهی از آرای بایدن نه به خاطر شخصیت و کارکرد صلح آمیز و بشر دوست وی بلکه به دلیل حضور فردی به نام کاملا هریس با ویژگی‌های خاص بوده است که تاثیرات قابل توجهی در آرای بایدن داشته و حتی نبود وی می‌توانست به شکست بایدن منجر شود. 

نویسنده: مهسا شاه محمدی 

کد مطلب: 116171
 
Share/Save/Bookmark