میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جامعه خبر
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۰۲:۱۰
 
 
با حکم عیسی کلانتری؛ معاون محیط‌زیست دریایی سازمان محیط‌زیست برکنار شد
عاقبت دانستن و گفتن
«دولت» جای مخالفان طرح‌های غیرکارشناسی نیست!
عاقبت دانستن و گفتن
 

چندی پیش رئیس‌جمهور به شاهرود سفر کرد و وعده انتقال آب از دریای خزر به استان سمنان و حل مشکل آب را داد. حسن روحانی آن روز و در جمع مردم سرخه ضمن بیان پیچیدگی‌های زبان سرخه‌ای‌ها با بیان لطیفه‌ای با این زبان محلی شوخی کرد. نکته این جوک‌گویی واژه «زنونابین» بود که به ادبیات سیاسی ایران اضافه شد.
معنی کلمه زنونابین این بود که «می‌دانم اما نمی‌گویم» اما حالا از سازمان محیط‌زیست خبر رسید کسی که در مورد خطرات زیست‌محیطی انتقال آب از خزر می‌دانست و با آن مخالفت می‌کرد، از کار برکنار شده، تا بار دیگر رئیس‌جمهوری که همواره خود را دولت محیط‌زیست می‌نامید و از بستن دهان منتقدان به خدا پناه می‌برد. بعد از شکایات از رسانه‌های گوناگون و بستن دهان منتقدان حالا معاونش زبان یک معاون را هم بست.
ماجرا از این قرار است که پروین فرشچی معاون پیشین محیط‌زیست دریایی سازمان حفاظت محیط‌زیست در گفت‌وگو با رسانه‌ها، از برکناری‌اش از این معاونت خبر داد و گفت: دیگر معاون دریایی سازمان محیط‌زیست نیستم و رئیس سازمان محیط‌زیست در حکمی این موضوع را ابلاغ کرده‌اند.
خبرنگاران محیط‌زیست قرار بود از دیروز تا روز دوشنبه در سفری به استان گلستان و دریای خزر، با فرشچی همراه باشند که ساعاتی قبل از سفر، به آنان اعلام شد این سفر «به دلایل یکسری مشکلات» لغو شده و به زمان دیگری موکول شده است.
گفته می‌شود دلیل برکناری فرشچی، مخالفت وی با طرح انتقال آب خزر به سمنان بوده که عیسی کلانتری پیگیر آن است. روحانی نیز بارها اجرای این طرح را خواستار شده است. با این حال کارشناسان و متخصصان متعددی این طرح را غیراقتصادی، مضر و مخرب محیط‌زیست دانسته‌اند.
معاون پیشین محیط‌زیست ضمن تائید مخالفتش با طرح انتقال آب خزر به سمنان، درخصوص دلیل این برکناری گفت: رئیس هر سازمانی اختیار دارد که در مورد معاونانش تصمیم بگیرد اما دلیل خاصی به عنوان دلیل اصلی برکناری من عنوان نشده است.
معاون برکنار شده محیط دریایی سازمان محیط‌زیست دارای نشان افتخار بین‌المللی بانوان موفق دنیا (ABI) در سال ۱۹۹۹ و دارای دیپلم افتخار «راه‌های گفت‌وگو و ثبات اقتصادی منطقه خزر» در نشست اقتصاد بین‌المللی مسکو در سال ۲۰۰۱ است. او عالی‌ترین مقاطع تحصیلی در رشته‌های جانورشناسی را در سطح کارشناسی و کارشناسی ارشد به اتمام رساند. گرایش وی در مقطع کارشناسی ارشد، جانورشناسی با تخصص بیولوژی دریا بود و از متخصص‌ترین معاونان دریایی سازمان محیط‌زیست محسوب می‌شد.
فرشچی تحصیلاتش را در مقطع دکترا ادامه داد و پایان‌نامه دکترا خود را با عنوان «مشکلات آلودگی نفتی در اقیانوس هند و اثراتش بر موجودات دریایی» را با موفقیت دفاع کرد.
با نگاهی به سوابق فرشچی می‌توان از رئیس‌جمهوری که به گفته خود حقوق‌دان است تمنا کرد که اینگونه مسائل را به دست اهلش بسپارد و از برخوردهای سرهنگ‌گونه خودداری کند. ضمن اینکه آقای کلانتری در روزهای ابتدایی جلوس بر صندلی ریاست سازمان محیط‌زیست گفته بودند فهمشان از مسائل زیست‌محیطی کمتر از ۵ درصد است پس بهتر است قبل از هر اقدام بار دیگر از خانم فرشچی نظراتشان را جویا شوند تا خزر که یک دریاچه بین‌المللی است به سرنوشت دریاچه ارومیه دچار نشود. و کلانتری به جای اینگونه اقدامات کارهایی که برای بهبود شرایط دریاچه ارومیه انجام داده‌اند را ذکر کند.
گفتنی است وعده رئیس‌جمهور به هم‌استانی‌های خود باعث بروز تشنج‌هایی در صحن مجلس نیز شده بود و همچنان نیز ادامه دارد. نمایندگان استان‌های شمالی که اتفاقا جزو هواداران انتخاباتی روحانی نیز بوده‌اند چنین وعده‌ها و عمل‌های تخریبی محیط‌زیست را مورد شماتت قرار دادند.
غلامعلی جعفرزاده ایمن‌آبادی نماینده مردم رشت خطاب به روحانی بعد از سفر رئیس‌جمهور به سمنان گفته بود: «شما رئیس‌جمهور ایران هستید نه رئیس‌جمهور سمنان و زادگاهتان. برای آبرسانی به سمنان و قلب کویر حاضر شدید و قلب مردم شمال کشور را جریحه‌دار کرده و میلیون‌ها درخت هیرکانی را به آتش کشیدید و زیست‌بوم خزر را فدای زادگاهتان کردید. شما که شعار حقوق شهروندی می‌دهید و اعتقاد به رفراندوم دارید چرا بدون اینکه از احدی نظری بپرسید آب حدود ۱۰ میلیون نفر از مردم شمال را به نیم میلیون نفر از زادگاهتان انتقال می‌دهید؟»
علی‌اصغر یوسف‌نژاد که از حامیان روحانی بوده نیز در توئیتی اعلام کرده بود: «دوران مصوبات فله‌ای و بدون کارشناسی در سفرهای استان گذشته است. انتقال آب دریایی مازندران به استان سمنان خیانتی آشکار به محیط‌زیست مازندران است و عواقب جبران‌ناپذیری درپی دارد، اجازه این کار را نمی‌دهیم و از حقوق مردم مازندران دفاع می‌کنیم.»

کد مطلب: 108170
 
Share/Save/Bookmark