میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان خبر
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۰۸:۵۰
 
 
دست‌اندازی بن سلمان بر اموال شاهزادگان بازداشت شده

مجتهد در تازه ترین افشاگری خود علیه خاندان آل‌سعود از دست‌اندازی بن سلمان بر اموال شاهزادگان سعودی بازداشت شده خبر داد.
مجتهد فعال توئیتری سعودی افشاگر اخبار خاندان آل‌سعود در جدیدترین پست توئیتری اش نوشت: محمد بن سلمان ولیعهد عربستان اخیر مالکیت مجموعه شبکه‌های ام بی سی را که به ولید الابراهیم تعلق داشت از آنِ خود کرد. الابراهیم یکی از تاجران سعودی است که در حال حاضر به دنبال اقدامات اخیر بن سلمان تحت عنوان مبارزه با فساد در بازداشت به سر می‌برد. وی در ادامه افزود: یکی از شاهزادگانی که دلایل بازداشت ۱۱ شاهزاده سعودی را در جریان اعتراضاتشان در کاخ حکومتی افشا کرده بود نیز بازداشت شد.
پیشتر شاهزاده عبدالله بن سعود بن محمد آل‌سعود به دنبال انتشار فایل صوتی در خصوص دروغ بودن اتهامات وارده به شاهزادگان بازداشت شده در این کشور از سمت خود برکنار شده بود.
مجتهد هم چنین تاکید کرد: بن سلمان کاخ بکر بن لادن که در نزدیکی کاخ عبدالله بن عبدالعزیز در جده قرار دارد را نیز تصاحب کرده است. این کاخ متعلق به رئیس شورای مدیریتی شرکت بن لادن بوده و اخیرا بن سلمان دستور داده تا این شرکت توسط نهادهای دولتی اداره شود.
خبر دیگر آنکه وبگاه یمنی النجم الثاقب نوشت، وزیر خارجه عربستان در بروکسل درباره یمن دروغ‌های متعددی گفت. عربستان از هیچ تلاشی برای تخریب صلح دریغ نکرده و آمریکا نیز برای فروش سلاح و احیای اقتصادش خواستار توقف جنگ یمن نیست. این سایت یمنی نوشت: الجبیر سه‌شنبه گذشته در نشست خبری مشترک با همتای بلژیکی خود بار دیگر موضعی شرم‌آور در تاریخ پادشاهی عربستان ثبت کرد.
در این گزارش آمده است: هنگامی که از الجبیر درباره اوضاع فاجعه بار انسانی در یمن سوال شد او با بی‌شرمی گفت، «حوثی‌ها هستند که یمن را محاصره کرده‌اند». اگر این حرف درست باشد، ناوهای ائتلاف در سواحل یمن چه کاره هستند؟ چرا کشتی‌های حامی کمک‌های انسان دوستانه به یمن در جیبوتی لنگر می‌اندازند تا بازرسی شوند؟.
النجم الثاقب افزود: اما شلیک موشک از سوی یگان موشکی ارتش و کمیته‌های مردمی یمن که الجبیر از آن سخن گفت، اهداف نظامی، اقتصادی و راهبردی و نه غیرنظامی، داشته است.
آیا تا به حال کسی شنیده که موشک‌های یمن خانه، بازار یا فردی را در عربستان و امارات هدف گرفته باشد؟
خبر دیگر از یمن آنکه منابع خبری در عربستان از کشته شدن یک نظامی دیگر این کشور که در جنگ یمن مجروح شده بود، خبر دادند. «محمد البرکاتی» عضو گارد مرزی عربستان سعودی، بر اثر جراحت وارده در جنگ یمن، کشته شد . منبع «اخبار السعودیة» با اعلام این خبر توضیح داد که البرکاتی دو ماه پیش مجروح شده بود و به دلیل جراحت وارده در جنوب این کشور در جنگ با یمنی‌ها، جان باخت.
اخبار السعودیة در خبر خود اعلام کرد که البرکاتی در «جنگ دفاع از میهن و دین» کشته شده است.
عربستان از ششم فروردین سال ۱۳۹۴ جنگ علیه مردم یمن را آغاز کرده و نزدیک به سه سال است که آن را با حمایت آمریکا و برخی کشورهای اروپایی مثل انگلیس ادامه داده است. تاکنون بیش از سی هزار نفر بر اثر جنگ تحمیلی عربستان بر یمن، کشته و مجروح شده‌اند. روز یکشنبه هفتم ژانویه ۲۰۱۸ (۱۷ دی ۹۶) جنبش انصارالله و تشکل «احزاب اللقاء المشترک» در کنفرانسی خبری اعلام کردند که تعداد قربانیان جنگ عربستان سعودی علیه یمن به ۳۶ هزار کشته و مجروح رسیده است. علاوه بر این حدود ۲۵۰ هزار کودک به دلیل سوءتغذیه که ناشی از محاصره عربستان بر کشور یمن است، طی ۱۰۰۰ روز گذشته جان باخته‌اند.
تعداد کسانی که در پی جنگ عربستان کشته و زخمی شده‌اند بالغ بر ۳۶ هزار و ۱۴۵ نفر شده که ۱۴ هزار نفر در نتیجه مستقیم بمباران جان باخته‌اند که ۲۹۵۰ نفرش کودک و ۲۰۶۱ نفرشان مرد و ۸۹۹۷ نفرشان مرد هستند. تعداد مجروحان به ۲۲۱۳۲ نفر رسیده که ۲۷۵۶ نفرشان کودک و ۲۲۰۰ نفرشان زن و بیش از ۱۷ هزار نفرشان مرد است.

کد مطلب: 102879
 
Share/Save/Bookmark