میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جامعه خبر
تاریخ انتشار : شنبه ۷ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۲۰:۵۴
 
 
وزیر بهداشت:
آلودگی هوا باعث بروز سرطان و بسیاری از بیماری‌ها می‌شود

وزیر بهداشت گفت: هزینه درمان بیماری سرطان یک تریلیون دلار است که اگر به موضوع پیشگیری توجه شود ۱۰۰ تا ۲۰۰ میلیارد دلار از این عدد کاسته خواهد شد. اگر بخواهیم هزینه‌ها کم شود باید به موضوع پیشگیری توجه بیشتری داشته باشیم.
سیدحسن قاضی‌زاده هاشمی در همایش پویش ملی مبارزه با سرطان، اظهار داشت: مسئولان باید با مردم صادقانه صحبت کنند و مرثیه‌خوانی نکنند ما باید راه‌حل‌ها را نشان دهیم،‌ قوه مقننه باید بیندیشد و راهکارها را اعلام کند و نباید از تریبون‌ها ایجاد نگرانی کنیم. وی افزود: محققان می‌توانند در این زمینه هشداردهنده باشند اگر محیط‌زیست آلودگی دارد،‌ اگر سموم کشاورزی ایراد دارد و اگر خشکسالی ممکن است امان مردم را ببرد این‌ها عواملی است که در سایر کشورها نیز مشاهده شده و ما باید از تجارب آنها استفاده کنیم.
وزیر بهداشت اضافه کرد: باید بگوییم کار باید بر دست دانشمندان، کاردان‌ها و دانشگاهیان باشد بگذارید دانشگاه مسیر خود را ادامه دهد. اگر بخواهیم فقط ذکر مصیب کنیم خوشایند نیست.
قاضی‌زاده هاشمی با تشریح هزینه‌های بیماری سرطان و نقش پیشگیری توضیح داد: هزینه درمان بیماری سرطان یک تریلیون دلار است که اگر به موضوع پیشگیری توجه شد ۱۰۰ تا ۲۰۰ میلیارد دلار از این عدد کاسته خواهد شد. اگر بخواهیم هزینه‌ها کم شود باید به موضوع پیشگیری توجه بیشتری داشته باشیم. وی افزود: ‌در کشور ما کمتر به عوارض کالاهای آسیب‌رسان توجه شده است، سیگار می‌تواند بر تمام ارگان‌های بدن انسان سرطان ایجاد کند و باید به آن توجه ویژه‌ای کرد.
وی ادامه داد: برخی اعلام می‌کنند که پیشگیری بهتر از درمان است و باید به موضوع پیشگیری توجه کنید اما زمانی که ما به بحث پیشگیری وارد می‌شویم این افراد تغییر موضع می‌دهند. آلودگی هوا باعث بروز سرطان و بسیاری از بیماری‌ها می‌شود و اگر کسی از صنعت خودرو ایراد می‌گیرد نباید به وی تذکر دهیم و باید در راستای اصلاح کیفیت سوخت قدم برداریم.
وی گفت: پیشگیری باعث کاهش مرگ و میر ناشی از بیماری‌ها می‌شود ما برای موضوع عوارض سیگار بسیار تلاش کردیم و امیدواریم مجلس شورای اسلامی در جلسات آینده در قالب مصوبه‌ای اراده خود را در زمینه پیشگیری از بروز بیماری‌ها نشان دهند. وزارت بهداشت در جهت آگاه‌سازی و مشارکت مردم برای پیشگیری و کاهش بیماری‌ها تلاش کرده است، با مردم صادق بودیم و خلاف واقع نگفتیم اما برخی مطالب که نیاز نبود در تریبون‌ها مطرح شود و باید در جلسات کارشناسی مطرح و برنامه‌ریزی شود، را نقل نکردیم که البته در تریبون‌های خارجی و داخلی با هدف ناامید و مایوس کردن مردم، مطرح شد.
وی گفت: کمپین‌های متعددی با حضور هنرمندان، ورزشکاران، دانشمندان و روحانیون برای جلب حمایت از ذینفعان تشکیل دادیم و در حوزه درمان از کمک‌های بسیار زیاد و ارزشمند خیرین سلامت استفاده می‌کنیم.
وزیر بهداشت تصریح کرد: مردم به صورت نسبی به سلامت خود اهمیت می‌دهند و نکات لازم را رعایت می‌کنند اما ابزار اندازه‌گیری درخصوص مراقبت‌های مردم از سلامت خودشان وجود ندارد و ممکن است در یک دهه بتوانیم مسیر افزایش سرطان را اندازه‌گیری کنیم که نشان‌دهنده توجه مردم است.
هاشمی گفت: شیوع سرطان، توهم نیست و مسیر زندگی فرد را می‌تواند تغییر دهد و سبک زندگی و تغذیه در بروز سرطان بسیار مهم و اثرگذار است، امیدوارم مراکز تحقیقاتی، نتیجه تحقیقات بومی خود را به اطلاع مردم برسانند. وی ادامه داد: وزارت بهداشت در جهت گسترش زیرساخت‌های حوزه سرطان اقدامات زیادی از جمله ایجاد قطب‌های تشخیص و درمان سرطان و توجه به جراحی و رادیوتراپی به جای شیمی‌درمانی و همچنین پوشش بیمه برای ۱۱ میلیون نفر و با کمک بیمه‌ها و حمایت از داروها را انجام داده است، یکی از مشکلات دوران گذشته عدم توجه به هزینه‌کرد منابع بوده که در شروع دولت دوازدهم کمیته هایی در سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی، وزارت بهداشت و بیمه‌ها تشکیل شده که ثمرات آن در سال‌های آینده قابل مشاهده خواهد بود.
وزیر بهداشت گفت: تدوین گایدلاین (راهنماهای بالینی) یکی از راهکارهای مدیریت منابع است و اگر جامعه پزشکی همراهی موثری داشته باشد می‌توانیم اعتبارات را هدفمند هزینه کنیم چراکه به نظر من، بسیاری از هزینه‌های شیمی درمانی کنونی، غیرضرور است. باید مراکز رادیوتراپی را توسعه داده و بروزرسانی کنیم تا خدمات درمانی سرطان از شیمی‌درمانی به رادیوتراپی سوق پیدا کند.

کد مطلب: 102978
 
Share/Save/Bookmark