میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۴ دی ۱۳۹۶ ساعت ۰۱:۲۵
 
 
مردم پاکستان علیه آمریکا تظاهرات کردند
اسلام‌آباد خسته از بدعهدی‌های واشنگتن
اسلام‌آباد خسته از بدعهدی‌های واشنگتن
 

همزمان با تشدید تنشها میان پاکستان آمریکا، جمع زیادی از مردم شهرهای پاکستان در اعتراض به اتهامات اخیر دونالد ترامپ در توییتر، درباره سیاست‌های واشنگتن علیه کشور خود راهپیمایی برگزار کردند.
مردم معترض در شهرهای "لاهور، فیصل آباد، حیدر آباد و چند شهر دیگر جنوب پاکستان" علیه اتهامات دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا راهپیمایی کرده و مواضع ترامپ را مورد انتقاد قرار دادند. در شهر لاهور پاکستان، تظاهر‌کنندگان از احزاب مختلف نظیر جماعت الدعوه، ملی مسلم لیگ و بنیاد فلاح انسانیت با انتقاد از مواضع ترامپ در قبال پاکستان، اخراج سفیر آمریکا در کشورشان را خواستار شدند.
تظاهرکنندگان در این شهرها همچنین، آدمک‌های ترامپ را به آتش کشیده و از دولت خواستند در خصوص بیانیه اخیر ترامپ و مواضع اخیر وی در مورد پاکستان از سفیر آمریکا در این کشور توضیح بخواهد. تظاهرکنندگان همچنین در این اعتراضات پرچم آمریکا را به آتش کشیدند. «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا در نخستین اظهارات توییتری خود در سال ۲۰۱۸، با متهم کردن پاکستان به پناه دادن به افراطیون خشونت‌طلب و دروغگویی در این زمینه، تهدید کرد که کمک‌های خارجی به اسلام‌آباد را قطع می‌کند.
وی در اولین توییت خود در سال جدید میلادی نوشت: آمریکا از روی بی‌فکری، ظرف ۱۵ سال گذشته بیش از ۳۳ میلیارد دلار در قالب کمک دراختیار پاکستان قرار داده و آنها با احمق پنداشتن رهبران ما، هیچ چیز جز دروغ و فریب تحویل ما نداده‌اند. آنها با اندکی کمک، مامنی را در اختیار تروریست‌هایی که ما در افغانستان شکار می‌کنیم، قرار می‌دهند. «خرم‌دستگیر‌خان» وزیر دفاع پاکستان گفت: همکاری بین واشنگتن و اسلام‌آباد تقریبا به اتمام رسیده و نمی‌توان امکان عملیات نظامی آمریکا در داخل خاک کشور را پذیرفت. وی نسبت به عملیات نظامی یکجانبه آمریکا برای سرکوبی گروه‌های مسلح در پاکستان هشدار داد.
دستگیرخان تأکید کرد: همکاری دو کشور تقریبا پایان یافته اما هنوز آمریکا ۱۰ میلیارد دلار به پاکستان بدهکار است. خرم دستگیر خان اظهار داشت: آمریکا نمی‌تواند با متوقف کردن کمک‌های مالی بر پاکستان مسلط شود. دستگیرخان تصریح کرد اگر آمریکا اطلاعاتی درباره مخفی‌گاه تروریست‌ها در پاکستان دارد در اختیار ما قرار دهد تا علیه آن‌ها وارد عمل شویم اما عملیات یکجانبه نظامی غیر قابل پذیرش است.
در این میان وزارت خارجه چین در واکنش به اظهارات رئیس جمهور آمریکا علیه پاکستان گفت که اسلام‌آباد تلاش‌های زیادی برای مبارزه با تروریسم انجام داده است. وزارت خارجه چین گفت پکن آماده است همکاری‌هایش را با پاکستان عمیق‌تر کند. بانک مرکزی پاکستان با انتشار بیانیه‌ای اجازه استفاده از یوان چین به جای دلار برای تجارت با سایر کشورها را صادر کرد. با توجه به اینکه سردی روابط بین پاکستان و آمریکا ادامه دارد و سخنان ضد پاکستانی ترامپ تنش میان دو کشور را بیشتر کرده اسلام‌آباد تصمیم به حذف دلار از معاملات تجاری خود گرفت. طبق این گزارش تمام شرکت‌های تجاری دولتی و بخش خصوصی پاکستان می‌توانند به جای دلار از یوان چین استفاده کنند. کارشناسان اقتصادی صدور اجازه بانک مرکزی برای استفاده از یوآن در مبادلات تجاری پاکستان را خبر خوب برای اقتصاد این کشور در سال ۲۰۱۸ توصیف و عنوان می‌کنند این اقدام به کاهش قیمت دلار نیز کمک خواهد کرد.

کد مطلب: 102572
 
Share/Save/Bookmark