میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۸ فروردين ۱۳۹۷ ساعت ۰۱:۱۵
 
 
ناگفته‌های یک نشست
نشست سران اتحادیه عرب در حالی در عربستان برگزار شد که حاضران در این نشست ادعای موفقیت آن را مطرح کرده‌اند. این ادعا در حالی مطرح می‌شود که...

نشست سران اتحادیه عرب در حالی در عربستان برگزار شد که حاضران در این نشست ادعای موفقیت آن را مطرح کرده‌اند. این ادعا در حالی مطرح می‌شود که بررسی پرونده این نشست نکات قابل تاملی را را در خود دارد؟
همزمان با این نشست چند رویداد مهم در منطقه روی داده است. در فلسطین در هفته‌های اخیر فاز جدید قیام مردم آغاز شده که محور آن را حق بازگشت تشکیل می‌دهد که با سرکوب‌گری گسترده رژیم صهیونیستی همراه شده است. در یمن نیز همچنان ائتلاف آمریکایی - سعودی به کشتار مردم ادامه می‌دهد که این کشور را با فاجعه انسانی مواجه کرده است. در همین حال آمریکا، انگلیس و فرانسه با نقض حریم کشور سوریه به عنوان عضو رسمی سازمان ملل به موشک باران این کشور پرداختند. در همین حال تجاوزات رژیم صهیونیستی به لبنان همچنان ادامه دارد. در بحرین نیز سرکوب مردم و البته محاصره الدراز محله شیخ عیسی قاسم می‌رود تا این منطقه را با فاجعه انسانی مواجه سازد.
با توجه به این شرایط می‌توان گفت اولویت اتحادیه عرب باید مقابله با این بحران‌ها باشد حال آنکه آنچه در این نشست مطرح شد مسائلی ورای این امر بوده است. از یک سو به جای حمایت از ملت فلسطین همچنان بر روند سازش تاکید شد در حالی که این روند هرگز دستاوردی برای فلسطین نداشته است. از سوی دیگر هیچ صحبتی مبنی بر کمک به مردم یمن برای خروج کشورشان از این بحران‌ها نشده و حتی به حمایت از ائتلاف آمریکایی- سعودی برای کشتار مردم پرداختند که زمینه‌ساز افزایش کشتار مردم خواهد شد. در باب سوریه نیز در حالی که این کشور یکی از اعضای اتحادیه عرب است و کشوری عربی قلمداد می‌شود اتحادیه عرب به جای حمایت از این کشور به حمایت از تجاوز آمریکا، انگلیس و فرانسه به این کشور پرداختند.
نکته قابل توجه آنکه در این نشست علیه ایرانی موضع‌گیری شد همواره بر حمایت از منطقه در برابر تهدیدات تروریستی و فرامنطقه‌ای تاکید داشته و به اذعان جهانیان اگر ایران نبود اکنون تروریسم حتی اروپا را نیز در بر گرفته بود. با این شرایط می‌توان گفت که نشست اتحادیه عرب هیچ کدام از مسئولیت‌های اساسنامه خود را اجرایی نساخته و صرفا نشستی برای تحقق اهداف سعودی و آمریکا بوده است. روندی که می‌توان از آن با عنوان تحقیرسازی کشورهای عربی در لوای نشست اتحادیه عرب یاد کرد که تزلزل بیشتر جایگاه این اتحادیه در میان ملت‌های عربی را به همراه خواهد داشت. 

نویسنده: علی تتماج

کد مطلب: 103977
 
Share/Save/Bookmark