میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی اقتصاد خبر
تاریخ انتشار : يکشنبه ۶ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۲۳
 
 
در سال آینده ۵۸ میلیون نفر یارانه می‌گیرند
لزوم بازنگری سیاست‌های اقتصادی دولت

بررسی‌ها نشان می‌دهد با مصوبه مجلس، سال آینده به طور قطعی ۵۸ میلیون نفر یارانه دریافت خواهد کرد.
به گزارش تسنیم، براساس پیشنهاد دولت در لایحه بودجه ۹۷ برای پرداخت یارانه‌های نقدی و غیرنقدی، عدد پیشنهادی ۲۳ هزار میلیارد تومان لحاظ شده بود که در کمیسیون تلفیق به ۳۰ هزار میلیارد تومان رسید اما در صحن علنی به ۳۱ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان افزایش پیدا کرد.
اگر مجلس پیشنهاد دولت را مصوب می‌کرد سال آینده ۴۲ میلیون نفر یارانه نقدی دریافت می‌کردند و اگر مصوبه کمیسیون تلفیق به تصویب صحن می‌رسید ۵۵ میلیون نفر یارانه دریافت می‌کردند.
به این ترتیب براساس مصوبه مجلس با ۳۱.۴ هزار میلیارد تومانی که به پرداخت نقدی و غیرنقدی اختصاص داده شده ۵۸ میلیون نفر یارانه نقدی دریافت می‌کنند. به عبارت دیگر با در نظر گرفتن ۳۱.۴ هزار میلیارد تومان به عنوان منابع پرداخت یارانه نقدی برای سال ۹۷ و همچنین لحاظ کردن یارانه ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومانی هر نفر در ۱۲ ماه سال حدود ۵۸ میلیون نفر یارانه خواهند گرفت. با توجه به ۷۶ میلیون نفری که در سال‌جاری یارانه دریافت می‌کنند، سال آینده ۱۸ میلیون نفر از صف دریافت یارانه حذف خواهند شد.
گفتنی است، به موجب مصوبه مجلس، تا سقف ۱۱ هزار میلیارد تومان به جدول منابع بند الف این تبصره قابل افزایش است: افزایش سهم سلامت موضوع ردیف ۳ مصارف هدفمندی به ۴۴۰۰ میلیارد تومان - اختصاص مبلغ ۵۰۰۰ میلیارد تومان در ردیف جدید به موضوع تولید و اشتغال - اجرای قانون حمایت از معلولان توسط سازمان بهزیستی کشور ۲۰۰ میلیارد تومان - کمک به حق بیمه قالیبافان ۵۰ میلیارد تومان - باقیمانده مبلغ مذکور جهت پر داخت یارانه نقدی و غیرنقدی خانوارها موضوع ردیف یک مصارف هدفمندی یارانه‌ها (۱.۴ هزار میلیارد تومان).
به این ترتیب با مصوبه اخیر مجلس کل منابع ناشی از هدفمندی یارنه‌ها از ۴۴ هزار میلیارد تومان با رشد ۱۱ هزار میلیارد تومانی به ۵۵ هزار میلیارد تومان افزایش پیدا کرده است. همچنین به دولت اجازه داده می‌شود تا سقف ۱۰ درصد مجوز قانون برنامه ششم نسبت به جابجایی منابع و مصارف این جدول جهت پرداخت یارانه نقدی و غیرنقدی خانوارها اقدام کند.
از سوی دیگر دولت به مجلس اجازه داده تا ۱۰ درصد از ردیف‌های مندرج در جدول تبصره ۱۴ را برای پرداخت یارانه نقدی استفاده کند. در آن صورت و بنا بر اظهارنظر سخنگوی کمیسیون تلفیق منابع پرداخت یارانه نقدی به ۳۵.۵ هزار میلیارد تومان افزایش خواهد یافت و سال بعد فقط ۱۱ میلیون نفر حذف می‌شوند.
با توجه به آنکه ساز و کار حذف یارانه‌بگیران مشخص نشده است، به نظر می‌رسد دولت تمایلی به حذف یارانه‌بگیران نداشته باشد و از ردیف‌های دیگر درآمدهای هدفمندی یارانه‌ها، پرداخت یارانه نقدی را به تمام ایرانیان در دستور کار قرار دهد.

بازنگری در سیاست‌های اقتصادی
در همین رابطه محمدباقر بهشتی اقتصاددان و رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تبریز در گفت‌و‌گو با مهر اظهار کرد: دولت دوازدهم در لایحه بودجه سال آینده می‌خواهد برای ۴۱ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر یارانه پرداخت کند و اکنون یارانه به بیش از ۷۶ میلیون ایرانی پرداخت می‌شود آیا می‌توان قسم خورد که در این میزان فقیر وجود دارد؟ قطعاً خیر، این پرداختی‌ها با فقرای واقعی جامعه هم‌خوانی ندارد.
وی افزود: شاید عدالت این باشد که فردی امکاناتی ندارد و فردی هم ثروتمند است، برای دو یارانه یکسان پرداخت کنیم ولی با این شرایط عدالت رعایت نمی‌شود.
عضو هیئت ‌علمی دانشگاه تبریز با اشاره به اینکه پرداخت مالیات حق جامعه بوده و یارانه نیز معکوس آن است، گفت: دولت به‌زور از کسی مالیات نمی‌گیرد مثلاً کسی که ۱۰۰ میلیون درآمد دارد باید ۲۵ میلیون مالیات پرداخت کند و از این بابت باید فرد هم تشکر کند که در سایه امنیت این میزان درآمد داشته است.
بهشتی تصریح کرد: پرداخت یارانه به‌نوعی توهین به یارانه بگیران است ولی اگر دولت شغل برای قشر بیکار جامعه ایجاد کند تا بیکاران مخارج خود را تأمین کنند به این‌گونه پرداخت یارانه هم افتخار خواهند کرد و باید دولت به این نتیجه برسد که به اقتصاد با دید علمی‌تر نگاه کند و اقتصاد را فعال‌تر و فرصت‌های شغلی را ایجاد کند.
وی بابیان اینکه برقراری عدالت اجتماعی می‌طلبد تا قانون اساسی با ۱۷۷ اصل به‌طور یکسان در سراسر کشور به‌درستی اجرا شود، گفت: متأسفانه به استان‌های مرکزی کشور توجه بیشتری کرده‌اند و سرمایه‌گذاری‌های کلان در استان‌های مرکزی کشور صورت گرفته است مثلاً در اصفهان برای فولاد مبارکه ۱۰ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری شده ولی در شمال غرب کشور در طول ۳۹ سال کل سرمایه‌گذاری‌ها به میزان فولاد مبارکه هم نبوده است.
این استاد دانشگاه افزود: دولت باید در سیاست‌هایی که اتخاذ می‌کند بازنگری کند و به ‌کل ایران توجه کند نه اینکه تنها به استان‌ها و مناطق خاص! چرا باید استان آذربایجان شرقی مهاجر فرست باشد؟ در عین حال دولت سیاست خود را باید بازنگری کند و از طرفی هم سیاست دولت در قبال معافیت مالیاتی برخی‌ها نیز نیازمند حذف شدن است، متأسفانه یکسری از شرکت‌ها از سوی دولت معافیت مالیاتی دارند اما تا ریال آخر از اقشار نیازمند جامعه مالیات را اخذ می‌کنند.
عضو هیئت ‌علمی دانشگاه تبریز در ادامه با تأکید بر اینکه پرداخت یارانه به اقشاری که توان کار و تلاش ندارند اجتناب‌ناپذیر است، خاطرنشان کرد: اگر فردی شغل و با درآمد مکفی داشته باشد دیگر به یارانه ۴۵ هزار تومان نیازی نخواهد داشت ولی اگر یارانه به عرصه تولید پرداخت شود بیش از زمان کنونی به نتیجه می‌رسیم.

کد مطلب: 103373
 
Share/Save/Bookmark