میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان خبر
تاریخ انتشار : يکشنبه ۹ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۲۰:۴۱
 
 
سازمان امدادی آلمان گزارش داد
خشونت میانمار علیه مسلمانان مشابه نسل‌کشی رواندا

سازمان امدادی کاریتاس آلمان با اشاره به وضعیت فاجعه بار اقلیت روهینگیا در اردوگاه‌های پناهندگان بنگلادش، از وقوع نسل کشی مشابه روندا علیه مسلمانان روهینگیا در میانمار سخن گفت.
"پیتر سایدل"، از کارشناسان سازمان کمکی " کاریتاس" در آلمان که اخیرا در بنگلادش بوده و از نزدیک در جریان اوضاع پناهندگان اقلیت روهینگیا در این منطقه قرار دارد در گفت‌وگو با سایت رادیو آلمان درباره اوضاع روهینگیایی‌ها در این منطقه گفت: آن‌ها بدون هیچ وسیله‌ای بعد از بعضا پیاده روی سه هفته‌ای به بنگلادش رسیده و از سازمان‌های امدادرسان و دولت بنگلادش برخی لوازم ضروری زندگی بسیار کم را دریافت کرده و باز هم منتظر دریافت کمک‌های بیشتر می‌مانند.
وی وضعیتی مشابه نسل کشی در رواندا را علیه این اقلیت مسلمانان ارزیابی کرده و در ادامه تاکید کرد: در بنگلادش در حال حاضر حدود ۵۰۰ هزار روهینگیایی در پناه گاههای اضطراری حضور دارند. هر یک از آن‌ها داستان وحشتناکی برای توضیح دادن دارند؛ از خویشاوندانی که وحشیانه به قتل رسیده اند و زنانی که مورد تجاوز قرار گرفته بودند. خشونت‌هایی که توسط این پناهندگان که به بنگلادش فرار کرده اند توضیح داده می‌شود بسیار وحشتناک است.
وی در بخش دیگری از این گفت‌وگو تاکید کرد که اگر ما به آمارها نگاه کنیم، آن‌هایی که به صورت سیستماتیک و با خشونت از منطقه بیرون رانده شده اند، روستاهایی که سوزانده شده اند و زنانی که به صورت سیستماتیک مورد تجاوز قرار می‌گیرند باید از یک نسل کشی روهینگیایی‌ها در میانمار سخن بگوییم. لازم به ذکر است شورای امنیت سازمان ملل نشستی با موضوع وضعیت میانمار برگزار کرد؛‌ نشستی که به دنبال از سرگیری حملات به اقلیت مسلمانان روهینگیا و آوارگی بسیاری از آنها در بنگلادش برگزار شده است. «آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل گفت: وخامت بحران جاری(در ایالت راخین و میانمار) از زمان حملات ۲۵ آگوست ارتش آزادی بخش آراکان روهینگیا به نیروهای امنیتی میانمار تشدید شده است. من امروز بار دیگر این حملات را محکوم می‌کنم. از آن زمان به بعد، وضعیت به یکی از سریع‌ترین بحران‌های مهاجرت در جهان و همچنین به یک کابوس حقوق بشری و وضعیت انسانی تبدیل شده است».
خبر دیگر آنکه سازمان ملل خبر داد شمار تلفات واژگونی قایق حامل آوارگان روهینگیا که از میانمار به بنگلادش فرار می‌کردند، احتمالا تا ۶۰ نفر افزایش یابد. لازم به ذکر است دانشگاه آکسفورد تابلو نقاشی که تصویر آن سان سوچی رهبر میانمار روی آن ترسیم شده بود را از سر در ورودی یکی از دانشکده‌های خود پایین کشیده و به انبار منتقل کرد.

کد مطلب: 101177
 
Share/Save/Bookmark