میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۱۰
 
 
آمریکا فاز جدید بحران‌سازی سیاسی در عراق را در پیش گرفت
دولت جامع بهانه جدید مداخله‌گران

در اقدامی که نشانگر دور جدید دخالت‌های آمریکا در امور عراق است وزیر امور خارجه آمریکا ابراز امیدواری کرد که پارلمان جدید عراق بتواند خیلی فوری یک دولت جامع که پاسخگوی نیاز تمام مردم عراق باشد را تشکیل دهد.
انتخابات پارلمانی عراق از صبح روز شنبه در سراسر این کشور آغاز شد و در ساعت ۱۸:۰۰ به وقت محلی به پایان رسید و روند أخذ رأی تقریبا در عموم استان‌ها در آرامش برگزار شد.
«مایک پامپئو» وزیر امور خارجه آمریکا در بیانیه‌ای درباره این انتخابات ابراز امیدواری کرد که دولت جدید عراق از جمله اعضای گوناگون جامعه این کشور بعد از انتخابات پارلمانی به سرعت تشکیل شود. وی ضمن تبریک به مردم عراق برای برگزاری انتخابات پارلمانی گفت: اعضای تازه انتخاب شده پارلمان، وظیفه مهمی در تشکیل یک دولت جامعه دارند؛ دولتی که به نیازهای تمامی مردم عراق پاسخگو باشد. ما امیدواریم که این فرایند (تشکیل دولت درعراق) سریع و در جدول زمانی قانون اساسی پیش برود به طوریکه عراق بتواند همچنان به سوی یک آینده امن‌‌تر، باتجربه‌تر و روشن‌تر پیش برود.
پامپئو تصریح کرد که واشنگتن به همکاری با رهبران عراقی بر اساس توافق چارچوب راهبردی دوجانبه متعهد است. گزارش‌ها و آمارها نشان می‌‌داد که حدود ۲۵ میلیون عراقی در ۱۸ استان که ۳.۵ میلیون آن، رأی‌اولی بودند می‌توانستند در انتخابات شرکت کنند. انتخابات ۲۰۱۸، چهارمین انتخابات پارلمانی بعد از سقوط رژیم بعث در عراق است که نتیجه آن انتخاب ۳۲۸ نماینده خواهد بود.
هفت هزار نامزد در قالب ائتلاف‌های متعددی از جمله ائتلاف «النصر»، «الفتح»،‌«دولة القانون»، «القرار العراقی» و «سائرون» با هم رقابت کردند. از سوی دیگر وزیر خارجه انگلیس با انتشار پیامی در صفحه توییتر خود از برگزاری انتخابات ملی عراق استقبال کرد. وی در این باره نوشت: مشتاق همکاری با دولتی فراگیر هستم که پاسخگوی نیازهای همه مردم عراق باشد. انگلستان شریکی متعهد برای عراق باقی می‌ماند.
کمیته عالی انتخابات عراق در نشست مطبوعاتی اعلام کرد که با حضور بیش از ۱۰ میلیون نفر در پای صندوق‌های رای، مشارکت مردم عراق در چهارمین دوره انتخابات پارلمانی بیش از ۴۴ درصد است. کمیته انتخابات عراق طی نشست خبری ساعاتی پس از پایان یافتن مهلت شرکت در انتخابات، اعلام کرد که تعداد کل واجدین شرایط رای ‌دادن در داخل و خارج از عراق، حدود ۲۴ میلیون نفر بوده است.
بر این اساس، بیش از ۱۰ میلیون نفر در داخل و خارج از عراق در چهارمین دوره انتخابات پارلمانی رأی دادند که میزان مشارکت بیش از ۴۴ درصد محاسبه می‌شود. کمیته انتخابات عراق اعلام کرد که این کشور از آخرین فناوری‌ها برای این انتخابات بهره برده و تمام برگه‌های رأی برای شمرده شدن از صندوق‌ها خارج می‌شود. این کمیته با اشاره به برخی اختلاف نظرها درباره انتخابات، تاکید کرد که شکایات رسمی را بررسی و اقدام مناسب انجام خواهد شد. آنها همچنین تاکید کردند که تمام ادعاها علیه نتایج انتخابات، نادرست و بی‌اساس است.
کمیته عالی انتخابات عراق اعلام کرد که برخی طرف‌ها هستند که تلاش می‌کنند با برهم زدن اوضاع، افکار عمومی را درباره برگزاری این انتخابات مخدوش کنند. ساکنان و مسئولان محلی از وقوع درگیری‌هایی بین دو حزب سیاسی کرد در شهر سلیمانیه در منطقه کردستان عراق در شمال این کشور خبر دادند.

کد مطلب: 104354
 
Share/Save/Bookmark