میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۴ اسفند ۱۳۹۹ ساعت ۲۲:۴۱
 
 
بایدن وچالش صلح فلسطین با رژیم صهیونیستی
قطعاً مناقشه اعراب و رژیم صهیونیستی طولانی ترین منازعه در طول تاریخ معاصر است...

قطعاً مناقشه اعراب و رژیم صهیونیستی طولانی ترین منازعه در طول تاریخ معاصر است. این موضوع آن چنان در منطقه خاورمیانه نمود و بروز پیدا کرده که عمیقاً با نام این منطقه در هم تنیده شده و امروزه به یکی از موضوعات مهم این منطقه و روئسای جمهورآمریکا تبدیل شده است. یکی از دلایل طولانی شدن این بحران و لاینحل باقی ماندن آن دخالت ها و حمایت های آمریکا از رژیم صهیونیستی است.
ازدید دولتمردان آمریکا، اسرائیل یک سرمایه استراتژیک برای واشنگتن محسوب می گردد.و ایالا تحده بنا به دلائل فرهنگی ،سیاسی واقتصادی ازرژیم صهیونیستی درمنطقه بحران زده خاورمیانه حمایت می کند.
در هر صورت درطول دهه های گذشته، تلاش‌های چندین رئیس جمهور آمریکا در میانجیگری و ارایه طرح‌های مختلف تاکنون بدون نتیجه بوده است. در سال‌های اخیر مطرح شدن طرح‌هایی همچون طرح ،نقشه راه، طرح خاورمیانه بزرگ و طرح خاورمیانه جدید، معامله قرن، مقرون به موفقیت نبوده است. دولت ترامپ طی چهار سال، به دلیل اتخاذ سیاست‌های یکجانبه گرایانه و تهاجمی علیه فلسطینیان و به نفع صهیونیست‌ها، نتوانست آن طور که لازم بود نقش مؤثری درتوقف منازعه و صلح فلسطین و رژیم صهیونیستی ایفا نماید؛ ومعامله قرن که یک طرح یکجانبه ویکسویه ازسوی دولت ترامپ به نفع صهیونیست‌ها بود، همچنان لاینحل باقی مانده است.
مناقشه اسرائیل و فلسطین در اراضی اشغالی و قدس شریف و حفظ امنیت اسرائیل در برابر اعراب وفلسطینیان از اهمیت بنیادین برای دولت آمریکا بر خوردار است، پیروزی آمریکا در سایر جبهه های درگیری در خاورمیانه را هم موکول به موفقیت در مسئله فلسطین است ، اما نکته قابل توجه این است که دونالد ترامپ از طرح سازش کشورهای عرب واسلامی منطقه با اسرائیل (توافق آبراهام )، سعی داشت تا به طرح صلح معامله قرن برسد که البته این موضوع به خاطر مسایل جاری در داخل اسرائیل و در میان فلسطینی ها، همچنین مخالفت ملت های عرب ومسلمان منطقه برخلاف برخی از دولتمردان عربی ، از پیچیدگی زیادی برخوردار است و ترامپ علی رغم تلاش های دیپلماتیک خود موفق نشد،تا به این مهم دست یابد.
شاید هم این برنامه ای بود که دولت ترامپ با توافق متحد خود دولت اسرائیل به آن رسیده بودند تا تمام سرزمین فلسطین را به صهیونیست‌ها ببخشند ودر منطقه ای دیگر(شبه جزیره سینا درمصر ) یک دولت جدیدی برای فلسطینیان تشکیل گردد و پایتخت رژیم صهیونیستی به بیت المقدس منتقل شود، اما در هر صورت این طرح نیمه تمام سیاست های آمریکا در دولت ترامپ در حل این بحران کاملاً با شکست مواجه گردیده و امروز بیش از هر زمان دیگری ابزارها و توان دیپلماسی آمریکا برای احیای مجدد طرح صلح فلسطینیان با صهیونیست ها در این زمینه تضعیف شده و دولت آمریکا عملاً وجهه یک دولت میانجی، صلح طلب و بی طرف را از دست داده است. اکنون بایدن باید بین دوستی و رفاقت دیرینه خود با نتانیاهو وصهیونیستی بودن خود وشعارهای داده شده از سوی دولت متبوعش مبنی بر صلح فلسطینیان با اسرائیل واجرای عدالت سیاسی در مورد سرزمین فلسطین یکی را انتخاب کند که انتخاب بایدن وآمریکا مطمئنا گزینه اول خواهد بود وادامه سیاست ترامپ مبنی بر تداوم عادی سازی روابط کشورهای عربی با رژیم صهیونیستی در دستور کار دولت بایدن خواهد گرفت.
رژیم صهیونیستی که از حمایت‌های لابی قدرتمند آیپک در آمریکا برخوردار است،که دولت جدید آمریکا یعنی دوبت جو بایدن دموکرات را تحت تاثیر سیاست های خود قرار خواهد داد تا مسئله صلح فلسطینیان با اسرائیل به نفع صهیونیست‌ها تمام شود و این موضوعی است که بدون شک برای دولت تازه کار جوبایدن در کاخ سفید به یک مشکل اساسی تبدیل خواهد شد؛ چرا که فقدان اراده جدی برای دستیابی به صلح واقعی در میان مقامات رژیم صهیونیستی وهمچنین زیاده خواهی وتوسعه طلبی های صهیونیست ها در منطقه و اراضی اشغالی کار را برای دولت بایدن جهت تحقق صلح با مشکل مواجه خواهد کرد. 

نویسنده: رضا مهرعطا

کد مطلب: 117459
 
Share/Save/Bookmark