میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۷ فروردين ۱۴۰۰ ساعت ۲۲:۰۱
 
 
برای برجام یک مسیر اصلی بیشتر وجود ندارد
لغو تحریم‌ها پیش از تعهدپذیر شدن ایران
لغو تحریم‌ها پیش از تعهدپذیر شدن ایران
 

کشورهای اروپایی عضو برجام در آستانه نشست کمیسیون مشترک برجام میان ایران و گروه ۱+۴ در وین در حالی از تلاش برای حرکت برجام در مسیر اصلی گفتند که این مسیر صفا لغو تحریم‌ها پیش از هرگونه تعهد پذیری ایران به تعهدات برجامی است.
نشست کمیسیون مشترک برجام میان ایران و گروه ۱+۴ در وین دیروز در فضایی از حاشیه‌ها برگزار شد چنانکه از یک سو آمریکایی‌ها با جوسازی رسانه ای برآن بودند تا حضورشان در وین را عقب گرد ایران از شروط لغو تحریم و راستی آزمایی آن معرفی کنند و از سوی دیگر اروپا نیز سعی داشت تا خود را پایبند به برجام و محور قرار گرفتن برجام در مسیر صحیح نشان دهد. مجموع جوسازی اروپا و آمریکا سوق دادن تیم ایران به پذیرش طرح گام به گام امریکایی بوده تا فضای رسانه ایشان برای ناتوان نشان دادن ایران برای حفظ شروط برجامی را تکمیل سازند تا از تحریم‌ها به عنوان الگویی موفق برای آنچه تسلیم سازی مخلان امنیت جهان می نامند یاد کنند. رویکردی که هدف نهایی آن استمرار و حتی تشدید تحریم ها است هر چند که در ظاهر روی کاغذ از آمادگی برای لغو تحریم‌ها می گویند. رویکردی که می‌توان آن را به انتخابات ایران نیز نسبت داد که هدف آن تقویت جریان لیبرال و تکرار مدیریت فاجعه بار آنها بر کشور است که با خود تحریمی تفاوتی ندارد. در این میان اروپایی‌ها نیز ادعای رویکرد بازگرداندن برجام به مسیر صحیح را مطرح کردند. اتحادیه اروپا مدعی است که قصد دارد توافق هسته‌ای ایران را به مسیر اصلی برگردانده و طرف‌های آن را به پایبندی به الزامات این توافق مجاب کند.شبکه «الجزیره» به نقل از اتحادیه اروپا گزارش داد: «ما می‌خواهیم توافق هسته‌ای را به مسیر اصلی برگردانیم و طرف‌های آن را به پایبندی به الزاماتش مجاب کنیم».
اتحادیه اروپا درباره نشست کمیسیون مشترک برجام نیز گفت: «هدف نشست وین، گفت‌وگو درباره ماهیت تحریم‌هایی است که علیه ایران اعمال شده و می‌توان آنها را برداشت».به نوشته الجزیره، اتحادیه اروپا همچنین افزود: «هدف اصلی این نشست احیای توافق هسته‌ای است لکن ما هنوز در آغاز مسیر طولانی و پیچیده‌ای هستیم». این ادعا از سوی اروپا در حالی مطرح شده که مواضع روزهای اخیر آنها نشان می دهد که از نظر آنها مسیر صحیح یعنی تعهد یک جانبه ایران به برجام بدون هیچگونه تعهد پذیری غرب در قبال آن چنانکه در سالهای گذشته چنین بوده است و مصوبه چند ماه قبل مجلس در باب راهبرد لغو تحریم ها که به خروج ایران از پروتکل الحاقی و اغاز غنی سازی ۲۰ درصد منجر شد، این روند را قطع و سیاست‌های غرب را به چالش کشید. البته تصورات غرب به همین جا ختم نمی شود چنانکه در چارچوب بازگشت مجانی آمریکا به برجام، سخنگوی کاخ سفید در کنفرانس خبری گفت که این کشور آماده گفت‌وگوی مستقیم با ایران در نشست وین است.
این مواضع در حالی مطرح شده است که رویترز به نقل از یک منبع ایرانی اعلام کرد جمهوری اسلامی در نشست وین چیزی جز برداشته شدن همه تحریم‌های آمریکا علیه ایران را نخواهد پذیرفت و بعد از راستی‌آزمایی، گام‌های هسته‌ای را به عقب برمی‌گرداند.طبق این گزارش، مقام مذکور گفت: دستور کار ما در طول نشست (در وین) لغو کلیه تحریم‌ها علیه ایران خواهد بود...همانطور که مقام معظم رهبری بارها اعلام کرده‌اند، چیزی کمتر از آن از سوی تهران پذیرفته نیست. در همین حال وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد: هیچ نماینده‌ای از آمریکا در نشست کمیسیون مشترک یا نشست‌های کارشناسی در وین شرکت نخواهد کرد و هیچ گونه مذاکره مستقیم و غیرمستقیم با آمریکا در دستورکار هیأت ایرانی نیست. وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با اشاره به نشست کمیسیون مشترک برجام که قرار است ساعت ۱۷ امروز به وقت تهران (۱۴:۳۰ به وقت وین) در شهر وین با حضور هیأت‌های ایران و گروه ۱+۴ برگزار شود، اعلام کرد که هیچ نماینده‌ای از آمریکا در نشست کمیسیون مشترک یا نشست‌های کارشناسی مرتبط با آن شرکت نخواهد کرد.
وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران بار دیگر تأکید کرد که هیچ گونه مذاکره مستقیم و غیرمستقیم با آمریکا در دستورکار هیأت ایرانی نیست و مذاکرات صرفا درچارچوب‌ برجام و با حضور نمایندگان ایران و کشورهای ۱+۴ خواهد بود. از سوی دیگر سخنگوی وزارت خارجه چین با اشاره به نشست آتی وین درباره برجام تأکید کرد که آمریکا باید بدون قید و شرط به برجام بازگردد و تمامی تحریم‌های غیرقانونی علیه جمهوری اسلامی را لغو کند.نکته قابل توجه آن است که تحرکات غرب برای آنچه قرار گرفتن برجام در مسیر صحیج عنوان می‌شود در حالی است که تنها راه تحقق این امر لغو یک باره تمام تحریم‌ها و راستی آزمایی این لغو توسط ایران است که زمینه ساز بازگشت ایران به تعهدات برجامی تعلیق شده خواهد شد. قطعا رویکرد به اصل گام به گام صرفا خرید زمان و گرفتار ساختن ایران در بازی زمان است که جز استمرار و تشدید تحریم‌ها دستاوردی به همراه ندارد. البته آمریکا برای گرفتار سازی سیاسیون کشور در بازی انتخابات به سبک آمریکایی رویکردی به لغو برخی تحریم‌ها به صورت موقت و جزیی خواهد داشت که مذاکره با امریکا را به اصلی انتخاباتی مبدل سازد تا در نهایت دولت بعدی را نیز مانند دولت کنونی گرفتار بازی برجام و تبعات اقتصادی و تحریمی آن سازد.

کد مطلب: 117558
 
Share/Save/Bookmark