میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان خبر
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۰۰:۰۴
 
 
آمریکا بر ناتوانی برای سرنگونی نظام سوریه اذعان کرد
عقب‌گرد ترامپ در برابر اسد
عقب‌گرد ترامپ در برابر اسد
 

سرانجام آمریکا به طور عملی ناتوانی در برابر سوریه را اذعان کرد چنانکه یک مقام ارشد دولت آمریکا تصریح کرد که دولت این کشور دیگر قصد ندارد «بشار اسد»، رئیس‌جمهور سوریه را از قدرت عزل کند.
«جیمز جفری»، نماینده ویژه دولت آمریکا در امور سوریه در نشستی در اندیشکده آتلانتیک درباره دولت سوریه گفت: «می‌خواهیم حکومتی را [در سوریه] ببنیم که از اساس متفاوت است. دنبال براندازی نیستیم؛ نمی‌خواهیم از شر اسد خلاص شویم.» جیمز جفری در ادامه سخنانش گفت که کشورهای غربی و نهادهای بین‌المللی به دولت سوریه برای بازسازی این کشور کمک نخواهند کرد.
او گفت: «آمادگی زیادی از سوی کشورهای غربی وجود دارد که برای آن فاجعه پول جمع‌آوری نکنند، مگر آنکه دولت آماده مصالحه باشد و بنابراین، در سال‌های پیش رو بحران دیگری ایجاد نکند.» دولت آمریکا از زمان آغاز ناآرامی‌های سوریه در سال ۲۰۱۱ به صراحت خواستار کناره‌گیری بشار اسد شد. واشنگتن بعد از موفقیت‌های ارتش سوریه در بازپس‌گیری مناطق این کشور از گروه‌های تروریستی موضعش را تغییر داده و گفته به دنبال براندازی نظام سوریه نیست.
جفری در بخش دیگری از گفت‌وگوهایش با تکرار اتهامات اثبات‌نشده خواستار خروج نیروهای ایران از سوریه شد. او گفت که واشنگتن پذیرفته ایران تا حدی در حل دیپلماتیک بحران سوریه نقش ایفا کند. در این میان منابع خبری با انتشار تصاویر ماهواره‌ای اعلام کردند که تروریست‌های حاضر در شرق فرات با همکاری آمریکا دست به قاچاق نفت سوریه به ترکیه و عراق زده‌اند. خبرگزاری رسمی سوریه (سانا) گزارش داد که این تصاویر توسط ماهواره و هواپیماهای شناسایی روسیه ضبط شده است. در این تصاویر گروه‌های تروریستی حاضر در شرق رود فرات واقع در استان دیرالزور سوریه، نفت این کشور را با تانکرهای نفت‌کش به سمت ترکیه و عراق قاچاق می‌کنند.
در این میان وزیر امور خارجه سوریه با تأکید بر اینکه آمریکا و رژیم صهیونیستی طراحان نقشه محاصره سوریه هستند، اعلام کرد که هر كس علیه دمشق توطئه کرده، در حال پرداخت هزینه‌های این توطئه است. المعلم این محاصره را در راستای اجرای طرحی دانست که ظاهرا آمریکایی است، ولی در واقع طراح آن رژیم صهیونیستی است که قصد دارد به سوریه آسیب بزند و نقش این کشور را در عرصه عربی و منطقه‌ای تضعیف کند. خبرگزاری رسمی سوریه (سانا) به نقل از این مسئول سوری گزارش داد که هیچ کس در این کشور نمی‌پذیرد که درباره رژیمهای مستقل یا فدرالی سخن گفته شود و تصمیم دولت سوریه نیز بازگرداندن حاکمیت خود است. وی با بیان اینکه کشورهای توطئه‌گر علیه سوریه هم اکنون در حال پرداخت هزینه سیاستهای خود در داخل کشورشان هستند، اظهار داشت که آمریکا رهبری توطئه‌گران را بر عهده داشت و این کشورها در سال آتی وضعیت خوبی نخواهند داشت و این سوریه خواهد بود که در سال ۲۰۱۹ وضعیتش بهبود خواهد یافت.
خبر دیگر آنکه وزیر خارجه ترکیه امروز طی اظهاراتی در صحن علنی پارلمان این کشور گفت که آنکارا از طرح سازمان ملل برای تشکیل کمیته قانون اساسی سوریه حمایت می‌کند. چاووش‌اوغلو طی سخنرانی در صحن پارلمان ترکیه برای تشریح اولویت‌های سیاست خارجی این کشور، گفت: «ما روزنه نهایی فرصت برای راهکار سیاسی در سوریه را گشوده‌ایم». وی با تاکید مجدد بر عزم ترکیه در مبارزه با سازمان‌های تروریستی از جمله حزب کارگران کردستان (گروهک پ.ک.ک) و شبه‌نظامیان کُرد سوری (یگان‌های مدافع خلق - YPG) تصریح کرد آنکارا اما هرگز مردم کُرد را به‌‌چشم یک دشمن ندیده است. از سوی دیگر معاون «عمر البشیر» رئیس‌جمهور سودان اعلام کرد هدف البشیر از سفر به دمشق، ایجاد وحدت عربی است. «فیصل حسن ابراهیم» معاون البشیر در خصوص اهداف سفر البشیر به سوریه گفت که سفر البشیر به دمشق در راستای رهبری طرح ابتکاری مربوط به ایجاد وحدت عربی است.
ابراهیم در دیدار با جمعی از جوانان در خارطوم افزود که «سفر البشیر به دمشق همچنین با هدف عبور از بحران سوریه صورت گرفت.» وی با اشاره به دخالت‌های بین‌المللی و منطقه‌ای در سوریه، بر ضرورت پایان دادن به درگیری در این کشور، درمان زخم‌های سوریه و تقویت اتحاد عربی تأکید کرد.
خبر دیگر آنکه میخائیل اولیانوف: دمشق هیچ‌گاه زیرساختی برای توسعه برنامه هسته‌ای نداشته و داستان‌های مطرح شده در این خصوص کاملا ساختگی است. نماینده دائم روسیه در سازمان بین‌المللی انرژی اتمی (IAEA) گفت: سوریه هیچ گاه زیرساختی برای توسعه برنامه هسته‌ای نداشته است. میخائیل اولیانوف روز دوشنبه در یک کنفرانس ویدیویی در آژانس بین‌المللی اطلاعات روسیه تاکید کرد: دمشق هیچ گاه زیرساختی برای توسعه برنامه هسته‌ای نداشته و داستان‌های مطرح شده در این خصوص کاملا ساختگی است. وی گفت: «هیچ توضیح منطقی برای این موضوع وجود ندارد چرا که هیچ کس به خودِ رئاکتور، به تنهایی نیاز ندارد. به لحاظ نظری، به دیگر زیرساخت‌های مرتبط نیز نیاز است که سوریه هیچ گاه چنین زیرساخت‌هایی نداشته است. کاملا روشن است که کل این داستان، ساختگی است.»
در حوزه میدانی نیز نظامیان ارتش سوریه موفق شدند طی عملیاتی در حومه «دیرالزور» مقادیر زیادی از تسلیحات تکفیری‌های داعش را کشف و ضبط کنند. نظامیان ارتش سوریه در ادامه روند پاکسازی حومه استان دیرالزور موفق شدند مقادیر زیادی از تسلیحات متعلق به تکفیری‌های داعش را کشف و ضبط کنند. طبق اعلام رسانه‌های سوری، در این عملیات همچنین تعدادی از تونل‌هایی که تکفیری‌ها از آنها استفاده می‌کردند، کشف و تخریب شد.

کد مطلب: 107252
 
Share/Save/Bookmark